Գլխավոր դատախազի բողոքի հիման վրա ՀՀ վճռաբեկ դատարանը նախադեպային որոշում է կայացրել
2019թ.-ի մարտի 14-ին հարուցված քրեական գործով Առաջին ատյանի դատարանը, դատական քննության արագացված կարգի կիրառմամբ, 2020թ.-ի հունվարի 31-ի դատավճռով «Կոտայքի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ. Գևորգյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Դատարանը հիմնավորված է համարել, որ «Կոտայքի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության աշխատակազմի նակին ղեկավարի դրդմամբ և երկու անձի օժանդակությամբ, վատնման միջոցով ՀՀ պետական բյուջեի՝ «Կոտայքի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ին հատկացված միջոցներից 2011թ.-ի փետրվարից 2016թ.-ի մարտն ընկած ժամանակահատվածում հափշտակել է խոշոր չափերի՝ 2,515,490 ՀՀ դրամ գումար, իսկ աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելու և կեղծ փաստաթուղթ կազմելու միջոցով կատարել է պաշտոնեական կեղծիք: Դատավճռով Գ. Գևորգյանի նկատմամբ պատիժ է նշանակվել տուգանք` ընդհանուր 700.000 ՀՀ դրամի չափով, կիրառվել է համաներում, և նա ազատվել է նշանակված պատժից: Նույն դատավճռով դատապարտվել է նաև ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի վարորդ Ա. Բարսեղյանը:
Դատավճռի դեմ ՀՀ դատախազությունը բերել է բողոք՝ կապված Գ. Գևորգյանի նկատմամբ հիմնական պատժի՝ տուգանքի հետ միաժամանակ լրացուցիչ պատիժ, այն է՝ որոշակի ժամկետով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելը, չկիրառելու հետ:
Դատախազության իրավական դիրքորոշումը վերոնշյալի կապակցությամբ այն է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի տրամաբանությունից և պատիժ նշանակելու սկզբունքներից բխում է, որ այն դեպքերում, երբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի հատուկ մասի հոդվածի սանկցիայով որպես հիմնական պատիժ նախատեսված է տուգանք և ազատազրկում, իսկ որպես պարտադիր լրացուցիչ պատիժ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելը, այդ լրացուցիչ պատժատեսակը վերաբերելի է ինչպես տուգանքին, այնպես էլ ազատազրկմանը: Ելնելով դրանից՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիայով նախատեսված տուգանք պատժատեսակի հետ միասին պարտադիր պետք է կիրառվի նաև լրացուցիչ պատիժը՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելը:
ՀՀ վերաքննիչ դատարանն իր որոշմամբ մերժել էր դատախազության բողոքը՝ օրինական ուժի մեջ թողնելով Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը: Վերաքննիչ դատարանն իր այս որոշումը հիմնավորել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի սանկցիայի ձևակերպմամբ՝ «...պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով»: Հետևաբար, ըստ Վերաքննիչ դատարանի՝ նման լրացուցիչ պատիժ կարող է նշանակվել միայն այն դեպքում, երբ հիմնական պատիժ է նշանակվում ազատազրկումը:
Այս որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազ Ա.Դավթյանը վճռաբեկ բողոք է բերել, որն ընդունվել է վարույթ և քննության առվել: Արդյունքում, ըստ էության, համաձայնվելով ՀՀ դատախազության իրավական դիրքորոշումների հետ՝ ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը կայացրել է նախադեպային և կոռուպցիայիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի տեսանկյունից կարևոր որոշում:
Մասնավորապես, ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը գտել է, որ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու լրացուցիչ պատժատեսակի նշանակման կարգի առումով առկա է օրենքի միատեսակ կիրառություն ապահովելու խնդիր: Հետևաբար բոլոր դեպքերում անհրաժեշտ է առաջնորդվել պատիժ նշանակելու ընդհանուր սկզբունքներով՝ օրինականություն, արդարություն, պատժի անհատականացում, մարդասիրություն, և պատժի նպատակներին հասնելու օրենսդրական կարգադրանքով։
Ըստ Վճռաբեկ դատարանի՝ եթե հանցավոր արարքն իր բնույթով կապված է անձի զբաղեցրած պաշտոնի կամ նրա կողմից իրականացվող մասնագիտական կամ այլ գործունեության հետ, ապա վերոնշյալ լրացուցիչ պատժատեսակի նշանակմամբ էականորեն նվազում է հետագայում վերջինիս կողմից նույնաբնույթ հանցանք կատարելու հավանականությունը։ Այսինքն՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելն ունի կանխարգելիչ նշանակություն: Իսկ այդ լրացուցիչ պատժատեսակի իրավական կարգավորումներից ակնհայտ է, որ այն կարող է նշանակվել ինչպես ազատությունից զրկելու հետ կապված, այնպես էլ զրկելու հետ չկապված պատիժների հետ զուգակցված։
Ելնելով վերոգրյալից Վճռաբեկ դատարանն իր որոշմամբ բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազի բողոքը, լրացուցիչ պատժի մասով բեկանել է ամբաստանյալ Գ. Գևորգյանի վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը և գործն ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության՝ հաշվի առնելով իր կողմից արտահայտված վերոնշյալ նախադեպային իրավական մեկնաբանությունները:

На основании жалобы Генерального прокурора Кассационный суд РА вынес прецедентное решение
По уголовному делу, возбужденному 14 марта 2019 года, суд первой инстанции в ускоренном порядке судебного разбирательства приговором от 31 января 2020 года признал директора ГНКО «Котайкский региональный государственный колледж» Горгяна Г. виновным по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 179 и по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА. Суд установил, что директор ГНКО «Котайкский региональный государственный колледж» по инициативе бывшего руководителя аппарата Министерства образования и науки Республики Армения при содействии двух человек в период времени с февраля 2011г. по март 2016г. растратил средства, выделенные на ГНКО ««Котайкский региональный государственный колледж», в крупных размерах- 2,515,490 драм РА и, введя заведомо ложную информацию в ведомости учета рабочего времени, совершил служебный подлог. Приговором в отношении Геворгяна Г. было назначено наказание в виде штрафа в размере 700.000 драм РА, была применена амнистия, и он освободился от назначенного наказания. Тем же приговором был осужден и водитель министра образования и науки РА А. Барсегян.
Прокуратура РА подала жалобу на приговор в связи с неприменением в отношении Геворгяна Г. дополнительного наказания помимо штрафа, а именно: лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью в течение определенного периода времени.
Правовая позиция прокуратуры в этом отношении заключается в том, что из логики Уголовного кодекса РА и принципов назначения наказаний следует, что в случаях, когда санкция особой части Уголовного кодекса РА предусматривает штраф и лишение свободы в качестве основного наказания, а в качестве обязательного дополнительного наказания- лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, этот дополнительный вид наказания применяется как к штрафам, так и к лишению свободы. Исходя из этого, помимо штрафа, предусмотренного в санкции части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА, должно быть применено также дополнительное наказание - лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.
Апелляционный суд РА отклонил жалобу прокуратуры, оставив приговор Суда первой инстанции в законной силе. Апелляционный суд обосновал свое постановление формулировкой санкции статьи 314 Уголовного кодекса РА: «…наказывается штрафом от двухсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы максимально на срок четыре года с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью максимально на срок три года». Следовательно, по мнению Апелляционного суда такое дополнительное наказание может быть назначено лишь в том случае, когда в качестве основного наказания назначается лишение свободы.
На данное постановление генеральный прокурор РА А. Давтян подал кассационный протест, который был принят к производству и рассмотрен. В результате, фактически, согласившись с правовой позицией прокуратуры РА, Кассационный суд РА вынес прецедентное решение, важное в плане борьбы с коррупционными преступлениями.
В частности, Кассационный суд РА установил, что существует проблема с обеспечением единообразного применения закона в части порядка назначения дополнительного штрафа за занятие определенной должности или лишение человека права заниматься определенной деятельностью. Поэтому во всех случаях необходимо руководствоваться общими принципами назначения наказания: законность, справедливость, индивидуализация наказания, гуманизм и достижение целей наказания в законодательном порядке.
На основании изложенного Кассационный суд удовлетворил жалобу генерального прокурора РА своим решением, отменил постановление Апелляционного уголовного суда РА в отношении подсудимого Геворгяна Г. по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА и направил дело в тот же суд на новое рассмотрение с учетом высказанных им вышеупомянутых прецедентных правовых толкований.