Հարուցված 159 քրեական գործ՝ Դատախազություն ուղարկված դիմում-բողոքների արդյունքում
Գլխավոր դատախազությունում ամփոփվել են 2020թ.-ի ընթացքում ՀՀ դատախազությանը հասցեագրված դիմումների, բողոքների, դրանց  ընթացք տալու և սահմանված ընթացակարգով կազմակերպվող քաղաքացիների ընդունելության  աշխատանքների արդյունքները: ՀՀ դատախազությունը  2020 թվականին քաղաքացիներից ստացել է 10435 դիմում-բողոք՝ 1427-ով պակաս 2019թ.-ի համեմատ: 1011 դիմում-բողոքի ընթացք է տրվել, արդյունքում հարուցվել է 159 քրեական գործ: Ներկայացված դիմում-բողոքներին Դատախազությունն կողմից տրվել է 2862 իրավական անհրաժեշտ պարզաբանում:
Զոհված զինծառայողների հարազատների կողմից ստացվել է 2020թ.-ի սեպտեմբերի 27-ից սկսված 44-օրյա պատերազմին առնչվող հանցագործության մասին 5 հաղորդում, որոնցից 3-ով հարուցվել են քրեական գործեր, իսկ մյուս 2-ով դեռ նյութեր են նախապատրաստվում:
Պատերազմում զոհված, անհետ կորած ու գերեվարված զինծառայողների հարազատների կողմից ստացվել է նաև 17 դիմում: Ստուգելու և քննության առարկա դարձնելու նպատակով դիմումներն ուղարկվել են պատերազմին առնչվող քրեական գործերով վարույթ իրականացնող նախաքննական մարմիններ:
2020թ.-ին ստացված դիմում-բողոքների գերակշիռ մասը՝ 3045-ը, վերաբերում է սեփականության և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններին:
Կոռուպցիոն բնույթի և մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների մասին դիմումներն ու հաղորդումները 1500-ից ավելի են:
Դիմում-բողոքներից բացի՝ քաղաքացիներն իրենց հուզող խնդիրների ու հարցերի մասին հայտնում են նաև անմիջապես Դատախազություն այցելելով: 2020թ.-ին Դատախազությունում կազմակերպվել է 1375 ընդունելություն:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի մոտ կազմակերպվել է 28 ընդունելություն, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալների և ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազների մոտ՝ 10, վարչությունների դատախազների մոտ՝ 155, Երևանի ու վարչական շրջանների դատախազություններում՝ 264, մարզերի դատախազություններում՝ 692 ընդունելություն:
Զինդատախազությունում 196 այցելություն է կազմակերպվել, ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատակազմի քաղաքացիների ընդունելության և դիմումների քննարկման բաժնում՝ 33 ընդունելություն:
Քաղաքացիների ընդունելության, դիմում-բողոքների հարցերով համակարգող ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Արթուր Բաղդասարյանը փաստում է, որ Դատախազությունում կազմակերպված ընդունելությունների արդյունքում առանձին դեպքերում  նոր երևան եկած հանգամանքների հիմքով հարուցվել են վարույթներ:
Մասնավորապես, քաղաքացու ներկայացրած հաղորդման հիման վրա ՀՀ Ոստիկանությունը քրեադատավարական կարգով նյութեր է նախապատրաստել, սակայն վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կայացվել էր քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշում: Այդ կապակցությամբ քաղաքացուց ստացվել է բողոք, կազմակերպվել է վերջինիս ընդունելությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Արթուր Բաղդասարյանի մոտ:  ՀՀ դատախազությունում այդ որոշման օրինականության ստուգման և գործի նյութերի ուսումնասիրության արդյունքում, հաշվի առնելով նաև ընդունելության արդյունքները, նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով հարուցվել է վարույթ, և գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ նախաքննության կատարելու հանձնարարությամբ:

159 возбужденных уголовных дел в результате обращений- жалоб в Прокуратуру
Генеральная прокуратура подвела итоги работ по даче хода обращениям, жалобам, поступившим в прокуратуру РА в течение 2020г., и приему граждан в установленном порядке. Прокуратура РА в 2020г. получила 10435 обращений- жалоб от граждан, что на 1427 меньше, чем в 2019г. 1011 обращениям-жалобам был дан ход, в результате чего было возбуждено 159 уголовных дел. Прокуратура предоставила 2862 юридически необходимых разъяснения к поданным обращениям- жалобам.
Родными погибших военнослужащих было подано 5 сообщений о преступлении, относящемся к 44-дневной войне с 27 сентября 2020г., по 3-м из которых были возбуждены уголовные дела, а по 2-м готовятся материалы.
Родными погибших, пропавших без вести и попавших в плен военнослужащих также было получено 17 заявлений. Заявления были направлены в органы предварительного следствия, осуществляющие производство по уголовным делам относительно войны, для проверки и рассмотрения.
Подавляющее большинство обращений- жалоб, полученных в 2020г.,- 3045, касались преступлений против собственности и экономической деятельности.
Имеется более 1500 заявлений и сообщений о преступлениях против человечности и коррупционной направленности.
Помимо обращений- жалоб, граждане сообщают о своих проблемах и вопросах непосредственно в Прокуратуру. В 2020г. в Прокуратуре было организовано 1375 приемов.
У генерального прокурора Артура Давтяна было организовано 28 приемов, у заместителей генерального прокурора РА и старших прокуроров Генеральной прокуратуры РА- 10, у прокуроров управлений- 155, в прокуратуре Еревана и административных районов- 264, в прокуратурах областей- 692 приема.
Было организовано 196 посещений в военной прокуратуре, 33 приема в Отделе приема граждан и рассмотрения заявлений Генеральной прокуратуры РА.
Советник генерального прокурора РА, координатор приема и рассмотрения обращений- жалоб граждан Артур Багдасарян аргументирует, что в результате приемов, организованных в Прокуратуре, в некоторых случаях на основании вновь открывшихся обстоятельств были возбуждены производства.
В частности, на основании сообщения гражданина Полиция РА подготовила материалы в уголовно- процессуальном порядке, однако органом, осуществляющими производство, было вынесено постановление об отказе в возбуждении уголовного дела. В связи с этим от гражданина поступила жалоба, был организован прием последнего у советника генерального прокурора РА Артура Багдасаряна. В результате проверки законности данного постановления в Прокуратуре РА и исследования материалов дела с учетом также результатов приема на основании вновь открывшихся обстоятельств было возбуждено производство, и дело направлено в Следственный комитет РА с поручением провести предварительное расследование.