Ապօրինի անտառահատումներին դեմ քրեաիրավական պայքարի շրջանակներում առաջարկություններ են ներկայացվել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությանը
փետրվարի 05, 2021
ՀՀ գլխավոր դատախազության հիմնական առաջնահերթություններից է ապօրինի անտառահատումների դեմ քրեաիրավական պայքարը: Այդ շրջանակում դատախազության կողմից ակտիվ նախաձեռնություններ են ցուցաբերվել ոլորտը
կարգավորող օրենսդրության կատարելագործման, ապօրինի անտառահատումների, ապօրինի ձեռք բերված փայտանյութն անտառային գոտիներից դուրսբերման և իրացման կանխարգելման, բացահայտման, վերահսկողության
կառուցակարգերի ուժեղացման ուղղություններով:
Նպատակ հետապնդելով ավելի բարձրացնելու ապօրինի անտառահատումների դեպքերի կապակցությամբ իրականացվող քննությունների արդյունավետությունը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության հասարակական անվտանգության դեմ
ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ուսումնասիրվել է 2018-2019թթ. ընթացքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածով նախատեսված  հանցագործության հատկանիշներով քննված քրեական գործերով
դատախազական հսկողության և մեղադրանքի պաշտպանության վիճակը: Արդյունքում վեր են հանվել նշված հանցակազմի կիրառմանը, ապացուցմանը վերաբերող  մի շարք խնդիրրներ, որոնց լուծումը պահանջում է իրավասու պետական
մարմինների ներգրավմամբ համապատասխան իրավական ակտերի փոփոխության, անտառապահպանության գործընթացի կազմակերպման առանձին բաղադրիչների վերանայման անհրաժեշտություն։
Մասնավորապես, ծառահատման փաստի բացահայտման դեպքում անտառի տվյալ հատվածի համար պատասխանատու անձանց կողմից, որպես կանոն, ներկայացվում են փաստարկներ, որ իրենց վստահված անտառային տեղամասերը մեծ
են և հնարավոր չէ ամբողջական հսկողություն իրականացնել: Մի շարք դեպքերում նշված հանգամանքների օբյեկտիվությունը հաշվի առնելով հանդերձ՝ տեղամասերի պահպանության համար պատասխանատու անձինք երբեմն այդ
փաստարկն օգտագործում են իրենց հանցավոր անփութությունը կամ հնարավոր կատարած չարաշահումն արդարացնելու համար: Նշված խնդիրը կարող է կարգավորել անտառապահների և անտառապետերի հաստիքների ավելացումը,
անտառտնտեսությունները համապատասխան տեխնիկական սարքերով  վերազինելը։
Բացի այդ, շատ դեպքերում տեղամասի պահպանության համար պատասխանատու անձինք ցուցմունք են տալիս առ այն, որ շրջագայության ընթացքում հատված ծառեր չեն եղել։ Նման դեպքերում օբյեկտիվորեն դժվարություն է
առաջացնում վերջիններիս ցուցմունքների արժանահավատությունն ստուգելը, քանի որ անտառապահների և անտառապետերի կողմից շրջագայություններ իրականացնելու փաստը չի արձանագրվում համապատասխան մատյաններում,
նման պահանջը բացակայում է նաև ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերում։ Ակնհայտ է կատարվող շրջայցերն ըստ օրվա, ժամի, տևողության, ուղղության, համապատասխան մատյանում գրանցելու անհրաժեշտությունը:
Անտառախախտման համար պատասխանատու պաշտոնատար անձին պարզելու տեսանկյունից խնդիր է նաև պահաբաժիններում կամ անտառպետություններում անտառապահների և անտառապետերի պարբերաբար փոխությունը, կամ
մի պահաբաժնից մյուսը տեղափոխվելը: Նման դեպքերում  հնարավոր չէ բացառել նաև քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու նպատակով նման փոխատեղումների շուրջ մասնաճյուղի տնօրենի, անտառապետերի և
անտառապահների միջև ներքին պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը։ Դրա հնարավորությունները կարող են նվազել կադրային նշանակումների, փոխադրումների նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացման արդյունքում։
Խնդիր է նաև անտառի պահպանության համար պատասխանատու անձանց աշխատաժամանակի սահմանափակվածությունը շաբաթական 40 ժամով, այսինքն՝ հնգօրյա աշխատանքային շաբաթվա համար յուրաքանչյուր օր 8 ժամ՝ ժ.09։00-
ից մինչ 18։00-ն։ Շատ դեպքերում անտառապահները և անտառապետերը հայտնում են, որ աշխատանքային ժամերի ընթացքում պատշաճ կատարել են իրենց աշխատանքային պարտականությունները, իսկ հակառակն ապացուցելը
դառնում է գրեթե անհնար։
Խնդիրը լուծելու հնարավոր միջոց կարող է լինել շուրջօրյա աշխատանքային գրաֆիկի սահմանումը։ Թեև նման դեպքում կարող է անտառապահների հաստիքների ավելացման անհրաժեշտություն առաջանալ, սակայն ելնելով անտառների
պահպանության հարցում պետության որդեգրած քաղաքականությունից, ապօրինի անտառահատումների արդյունքում պետությանը հսկայական վնասներ պատճառվելու հանգամանքից, նշված լուծումը կարող է էական դեր ունենալ
անտառախախտումների դեպքերը կանխելու, հայտնաբերելու, թերացած պաշտոնատար անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Քրեական գործերի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ անտառների համապատասխան պահաբաժիններում պահպանություն իրականացնող իրավասու պաշտոնատար անձանց աշխատանքի ընդունելիս և վերջիններիս արձակուրդ
տարամադրելիս համապատասխան պահաբաժնի հանձնում-ընդունում հիմնականում չի կատարվում։ Նման պայմաններում դատաբուսաբանական փորձաքննության եզրակացությունն անգամ հնարավորություն չի տալիս պարզելու՝ արդյոք
ապօրինի ծառահատումը կատարվել է տվյա՞լ պաշտոնատար անձի փաստացի աշխատանքի մեջ գտնվելու ընթացքում, թե՞՝ ոչ։
Բացի այդ, անտառատնտեսությունների կողմից տրվող հարկային հաշիվներում ներառվող դուրս գրվող ապրանքի՝ տվյալ դեպքում ծառատեսակի անվանումը հաճախ չի նշվում:  Վերջինս, հայտնաբերված և վաճառված ծառատեսակների
համապատասխանությունը որոշելու առումով, հրատապ է դարձնում տրվող այդ հարկային հաշիվներում ներառվող դուրս գրվող բոլոր ծառատեսակները հստակ նշելու պարտադիր կարգ սահմանելու խնդիրը:
Արձանագրվել են դեպքեր, երբ անտառապահները, տվյալ պահին ծառի ենթադրյալ ապօրինի հատման փաստը հայտնաբերելիս, անտառախախտման վերաբերյալ արձանագրությունների կազմման սահմանված ձևաթղթեր չունենալու
պատճառով անտառախախտման արձանագրությունը լրացրել են սովորական թղթի վրա: Այնուհետև մի քանի օր անց այն վերարտադրել և վերակազմել են արդեն սահմանված ձևաթղթով, սակայն, անտառախախտում թույլ տված անձը
հրաժարվել է դրանք ստորագրել։ Անտառախախտման փաստի արձանագրման օրենքով սահմանված կարգի նման խախտումը կարող է հանգեցնել հանցանք կամ վարչական իրավախախտում կատարած անձի անհիմն կերպով
պատասխանատվությունից ազատման։
Վերոգրյալ արձանագրված խնդիրները լուծելու ուղղւոթյմաբ միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը գրություն է հասցեագրել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանին: Գրությամբ
բարձրացված խնդիրները և առաջարկվող լուծումները  «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ում արդեն իսկ դարձել են քննարկումների առարկա, որոնցում ներգրավված է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2019թ. ՀՀ դատախազության կողմից ներկայացված առաջարկությունների հիման վրա քրեական և բնապահպանության ոլորտները կարգավորող օրենսդրության մեջ կատարվել են ապօրինի անտառահատումների
համար պատժի խստացմանը և բնության վերականգնման տրամաբանությունից բխող վնասի հաշվարկման նոր  մեթոդաբանության ներդրմանը միտված փոփոխություններ:

В рамах уголовно- правовой борьбы с незаконной рубкой лесов Министерству окружающей среды представлены предложения
февраль 05, 2021
Одним из основных приоритетов Генеральной прокуратуры РА является уголовно- правовая борьба с незаконной рубкой лесов. В этом контексте прокуратура предприняла активные инициативы по совершенствованию законодательства, регулирующего этот сектор, по предотвращению незаконных рубок, по предотвращению продажи и вывоза незаконно полученной древесины с лесных участков, выявлению, укреплению механизмом надзора.
Преследуя цель дальнейшего повышения эффективности расследований дел о незаконных рубках, в Управлении по преступлениям против общественной безопасности Генеральной прокуратуры РА было изучено состояние прокурорского надзора и защиты обвинения по уголовным делам, расследованным по признакам преступления, предусмотренного статьей 296 Уголовного кодекса РА за 2018-2019гг.  В результате был выявлен ряд вопросов, связанных с применением и доказыванием указанного преступления, решение которых требует внесения изменений в соответствующие правовые акты с привлечением компетентных государственных органов, пересмотра отдельных компонентов организации процесса сохранения леса.
В частности, при выявлении факта вырубки леса ответственные за данную часть леса, как правило, приводят аргументы в пользу того, что вверенные им лесные участки большие, и что невозможно осуществить полный контроль. В некоторых случаях, учитывая объективность упомянутых обстоятельств, лица, отвечающие за охрану конкретных участков, иногда используют этот аргумент для оправдания своей преступной халатности или возможных злоупотреблений. Упомянутая проблема может быть решена увеличением должностей лесников и лесничих, оснащением лесничества соответствующими техническими оборудованиями.
Кроме того, во многих случаях лица, ответственные за охрану участка лица дают показания о том, что во время обхода не было срубленных деревьев. В таких случаях объективно сложно проверить достоверность показаний последних, так как тот факт, что лесники и лесничие проводят экскурсии, не фиксируется в соответствующих журналах, такое требование отсутствует также в нормативных правовых актах, регулирующих сферу. Очевидно, что есть необходимость фиксировать обходы по дням, часам, времени, направлениям в соответствующем журнале.
С точки зрения установления должностного лица, ответственного за вырубку леса, проблема также заключается в регулярной смене лесников или лесничих на постах охраны или в лесных штатах, либо перевод с одного поста охраны на другой. В таких случаях нельзя исключить возможность достижения внутренних договоренностей между директором филиала, лесниками и лесничими во избежание уголовной ответственности. Возможности этого могут быть сокращены в результате кадрового найма и усиления контроля над переводами.
Проблема также заключается в ограниченности рабочего времени лиц, ответственных за охрану леса, до 40 часов в неделю, то есть 8 часов каждый день при пятидневной рабочей неделе с 09:00 до 18:00. Во многих случаях лесники сообщают, что в рабочее время они выполнили свою работу должным образом, и доказать обратное становится практически невозможно.
Возможным способом решения проблемы может быть установление круглосуточного графика работы. В таком случае может возникнуть необходимость в увеличении количества лесников, но исходя из политики, принятой государством в области защиты лесов, из огромного ущерба, нанесенного государству в результате незаконных рубок, это решение может сыграть значительную роль в предотвращении, обнаружении и привлечении проявивших халатность должностных лиц к уголовной ответственности.
Изучение уголовных дел показало, что при приеме на работу компетентных должностных лиц, ответственных за соответствующие посты лесной охраны, при выдаче последних в отпуск сдача- прием соответствующего поста охраны не осуществляется. В таких условиях заключение судебно-ботанической экспертизы не позволяет установить, была ли незаконная вырубка деревьев произведена во время фактической работы того или иного должностного лица или нет.
Кроме того, часто не упоминается название продукта, подлежащего списанию в налоговых накладных, выдаваемых лесхозами, в данном случае вида дерева. Последнее, чтобы определить соответствие найденных и проданных видов деревьев, настоятельно требует установления обязательной процедуры для четкого указания всех видов деревьев, включенных в эти налоговые накладные.
Были констатированы случаи, когда лесники, обнаружив якобы незаконную вырубку дерева в настоящий момент, заполняли протокол нарушения на простой бумаге из-за отсутствия установленных бланков для составления протоколов нарушения лесного. Затем, через несколько дней, они воспроизвели его, реорганизовали с уже определенной бумагой, но лицо, нарушившее лесопользование, отказалось их подписать. Такое нарушение установленного законом порядка регистрации факта нарушения лесопользования, может привести к необоснованному освобождению от ответственности лица, совершившего преступление или административное правонарушение.
Генеральный прокурор РА Артур Давтян направил министру окружающей среды РА Романосу Петросяну письмо для принятия мер по решению вышеупомянутых зафиксированных проблем. Поднятые письмом проблемы и предлагаемые решения уже стали предметом обсуждения в ГНКО «Армлес», в которые также вовлечен представитель Генеральной прокуратуры РА.
Напомним, еще в 2019 году на основании рекомендаций Прокуратуры РА в законодательство, регулирующее сферу охраны природы, были внесены изменения, направленные на ужесточение наказания за незаконные рубки и внедрение новой методики расчета ущерба, вытекающего из логики восстановления природы.