Շուրջ 1.2 մլրդ ՀՀ դրամի առերևույթ չարաշահումներ՝ Հայաստանի հանրակրթական ցանցի սպասարկման ծառայությունների գնումների գործընթացում
փետրվարի 04, 2021
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են «Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կարիքների համար 2013-2020թթ.-ին կազմակերպված գնման ընթացակարգերի նկատմամբ իրականացված մշտադիտարկման արդյունքների վերաբերյալ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ տեղեկատվություն է պահանջվել և ստացվել նաև նշված ՊՈԱԿ-ից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2012-2015թ. ընթացքում յուրաքանչյուր տարվա հոկտեմբեր ամսին ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու ստորաբաժանման կողմից նախապատրաստվել և ներկայացվել են Հայաստանի հանրակրթական ցանցի սպասարկման ծառայությունների ձեռքբերման համար գնման հայտերը՝ ծառայությունների ձեռքբերման նախահաշվային գինը յուրաքանչյուր տարվա համար սահմանելով 700 մլն 344 հազար ՀՀ դրամ: Հայտարարված գնումների ընթացակարգերում յուրաքանչյուր տարի հաղթող է ճանաչվել միակ մասնակից «Յ...» ՍՊԸ-ն, որի հետ էլ կնքվել են հանրակրթական ցանցի սպասարկման ծառայությունների գնման պայմանագրեր՝ համապատասխանաբար՝ շուրջ 716մլն ՀՀ դրամ, 700մլն ՀՀ դրամ, 700մլն ՀՀ դրամ և 703մլն ՀՀ դրամ արժեքներով:
Համաձայն նշված ծառայությունների ձեռքբերման ժամանակահատվածում գործող ՀՀ կառավարության «Գնումների գործընթացի կազմակերպման մասին» որոշման՝ մինչև գնումների հրավերների հաստատումը, բացառությամբ շինարարական ծրագրերի, գնահատող հանձնաժողովի անդամները պարտավոր են ուսումնասիրել ՀՀ համապատասխան շուկաները և կազմել գրավոր երաշխավորություն տվյալ հրավերի շրջանակում իրականացվելիք գնումների շուկայական գների մասին՝ կցելով մանրամասն բացատրագիր նախահաշվային գնի ու շուկայական գնի համեմատության վերաբերյալ և ուսումնասիրությունը հիմնավորող փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Հայաստանի հանրակրթական ցանցի սպասարկման ծառայությունների գնման գործընթացի շրջանակում ծառայությունների նախահաշվային գինը սահմանելու համար շուկայի ուսումնասիրություն չի կատարվել:
Իսկ նույն Հայաստանի հանրակրթական ցանցի սպասարկման ծառայությունների նպատակով 2017-2019թթ. նույն ընկերության հետ կնքված պայմանագրերի արժեքը յուրաքանչյուր տարվա համար կազմել է շուրջ 400մլն ՀՀ դրամ, ինչը 300մլն դրամով ավելի պակաս է 2012-2015թթ. կնքված պայմանագրերից:
Այսինքն՝ ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, առերևույթ խախտելով գնումների գործընթացի կազմակերպման վերաբերյալ իրավանորմերի պահանջները, Հայաստանի հանրակրթական ցանցի սպասարկման ծառայությունների գնումների ընթացակարգերում չեն իրականացրել շուկայի ուսումնասիրություն, ինչի արդյունքում սահմանվել են չհիմնավորված նախահաշվային գներ, որոնց հիման վրա 2012-2015թթ. ընկերության հետ կնքված պայմանագրերի կատարման արդյունքում պետությանը պատճառվել է ընդհանուր շուրջ 1մլրդ 200մլն ՀՀ դրամի վնաս:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել առերևույթ հանցավոր արաքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝  ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե:

Возможные злоупотребления на сумму около 1.2 млрд драм в процессе закупки услуг общеобразовательной сети Армении
февраль 04, 2021
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА. Были исследованы документы, полученные от Службы государственного надзора РА по результатам мониторинга закупочных процедур,
организованных для нужд ГНКО «Национальный центр образовательных технологий» в 2013-2020 гг. Для обеспечения полноты исследования от упомянутой ГНКО была запрошена и получена необходимая информация.
Исследованием было установлено, что в течение 2012-2015гг. в октябре каждого года ответственное подразделение ГНКО готовило и подавало заявки на закупку услуг общеобразовательной сети Армении, устанавливая
ориентировочную цену на закупку услуг на каждый год в размере 700 млн 344 тысячи драм. Каждый год победителем объявленных закупочных процедур был единственный участник ООО «Й...», с которым были подписаны договоры на
закупку услуг общеобразовательной сети соответственно: стоимостью около 716 млн драм РА, 700 млн драм РА, 700 млн драм РА, 703 млн драм РА.
В соответствии с решением Правительства РА «Об организации процесса закупок», действующим во время приобретения указанных услуг, за исключением строительных объектов, члены оценочной комиссии обязаны изучить
соответствующие рынки РА, дать письменную гарантию на рыночные цены закупок в рамках приглашения, приобщив документы, обосновывающие исследование по сравнению ориентировочной и рыночной цены.
Исследованием было установлено, что исследование рынка для определения ориентировочной стоимости услуг в рамках процесса закупки услуг сети общественного образования Армении не проводилось.
Стоимость контрактов, заключенных в 2017-2019 гг. с одной и той же компанией на каждый год для услуги той же общеобразовательной сети Армении, составила около 400 млн драм РА, что на 300 млн драм РА меньше договоров,
заключенных в 2012-2015 годах.
То есть ответственные должностные лица ГНКО в нарушение требований закона об организации процесса закупок не провели исследование рынка закупок сервисных услуг общеобразовательной сети Армении, а в результате были
установлены необоснованные оценочные цены. В результате реализации подписанных с компанией соглашений государство понесло общий убыток в размере около 1 млрд 200 млн драм РА.
Учитывая, что в ходе исследования были получены данные, содержащие признаки существенных преступных действий, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА возбуждено уголовное дело по
части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА. Уголовное дело направлено в Следственный комитет РА с поручением провести предварительное расследование.