Ադրբեջանի «Ղարաբաղ» ՖԱ մամուլի քարտուղար Նուրլան Իբրահիմովի կողմից բոլոր հայերին սպանելու վերաբերյալ գրառման դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
նոյեմբերի 05, 2020
2020 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Ադրբեջանի «Ղարաբաղ» ֆուտբոլային ակումբի մամուլի քարտուղար Նուրլան Իբրահիմովը համակարգչային համակարգի միջոցով՝ իր ֆեյսբուքյան օգտաէջում, արդարացնելով ազգային պատկանելության հիման վրա հայերի դեմ ցեղասպանությունը, վերջիններիս նկատմամբ թշնամանք հարուցելու, ատելություն և բռնություն հրահրելու նպատակով նշել է․ «…Մենք պետք է սպանենք հայերին։ Պետք է սպանենք երեխաներին, կանանց ծերերին, առանց որևէ տարբերության։ Պետք է սպանենք բոլորին։ Ոչ մի խղճահարություն և էմոցիաներ։ Նրանց հետ օրենքի լեզվով խոսելն անիմաստ է։ Հայերը սկսեցին հասկանալ, երբ սկսեցինք խոսել ուժի լեզվով։ Մենք պետք է սպանենք…»:
1949թ. դեկտեմբերի 9-ին ընդունված և ՀՀ-ի կողմից 1993թ. հունիսի 23-ին վավերացված «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենիցայի 1-ին հոդվածի համաձայն՝ ցեղասպանությունը, անկախ նրանից՝ կատարվում է խաղաղ, թե պատերազմական պայմաններում, ըստ միջազգային իրավունքի հանցագործություն է, որը նրանք պարտավորվում են կանխարգելել և պատժել այն կատարելու համար: Կոնվենիցայի 3-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատժելի է նաև ցեղասպանության ուղղակի և հրապարակային հրահրումը:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 15-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ օտարերկրյա քաղաքացիները, ովքեր հանցանքը կատարել են ՀՀ տարածքից դուրս, ենթակա են քրեական պատասխանատվության ՀՀ քրեական օրենսգրքով, եթե նրանք կատարել են այնպիսի հանցագործություններ, որոնք նախատեսված են ՀՀ միջազգային պայմանագրով:
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում նշված դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (Հրապարակայնորեն կամ լրատվության միջոցներ օգտագործելով ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը) և 3971-րդ հոդվածով
(Ցեղասպանությունը և խաղաղության ու մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված մյուս հանցագործությունները հերքելը, մեղմացնելը, դրանց հավանություն տալը կամ արդարացնելը) նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով:
Քրեական գործն ուղարկել ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն` նախաքննություն կատարելու համար:

По факту записи пресс-секретарем ФК «Карабах» Нурланом Ибрагимовым об убийстве всех армян возбуждено уголовное дело
ноябрь 05, 2020
31 октября 2020 года пресс-секретарь азербайджанского футбольного клуба «Карабах» Нурлан Ибрагимов путем компьютерной системы на своей странице в Facebook, оправдывая геноцид армян по признаку этнической принадлежности, разжигая вражду, ненависть и насилие к последним, отметил: «… Мы должны убить армян. Мы должны убить детей, женщин, стариков без какой-либо разницы. Мы должны убить всех. Никакой жалости и эмоций. Говорить с ними языком закона бессмысленно. Армяне начали понимать, когда мы заговорили на языке силы. Мы должны убить…».
Согласно статье 1 Конвенции «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него», принятой 9-го декабря 1949г. и ратифицированной РА 23-го июня 1993г., геноцид независимо от того, совершается ли он в мирное иди военное время, является преступлением, которое нарушает нормы международного права и против которого они обязуются принимать меры предупреждения и карать за его совершение. Согласно статье 3 Конвенции,  наказуемы также прямое и публичное подстрекательство к совершению геноцида.
Согласно части 3 статьи 15 Уголовного кодекса РА, иностранные граждане, совершившие преступление вне пределов РА, подлежат уголовной ответственности по Уголовному кодексу Республики Армения, если они совершили преступления, которые предусмотрены международным договором РА.
Учитывая вышеизложенное, в Отделе по надзору за расследованием особо важных дел против военной службы Центральной военной прокуратуры РА по указанному факту было возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных пунктом 1 части 2 статьи 226 (Возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды публично или с использованием средств информации) и статьей 3971 Уголовного кодекса РА (Опровержение, смягчение, одобрение или оправдание геноцида и других преступлений, направленных против мира и безопасности человечества).
Уголовное дело направлено в Главное военное следственное управление Следственного комитета РА для ведения предварительного следствия.