Հարուցվել է քրեական գործ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Ադրբեջանի զինուժի կողմից անօդաչու թռչող սարքեր օգտագործելու դեպքի առթիվ
նոյեմբերի 05, 2020
2020 թվականի նոյեմբերի 4-ին՝ ժամը 19:30-ից 21:30-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, խախտելով 1994 թվականի մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած եռակողմ համաձայնագիրը, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի XXIX նստաշրջանի բանաձևով հաստատված ագրեսիվ ռազմական գործողությունների արգելքը, «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» Ժնևի կոնվենցիայի, ինչպես նաև միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան նորմերը, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և պայթյունի եղանակով գույքի ոչնչացման դիտավորությամբ, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ է դարձրել Հայաստանի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը՝ ոչ ընտրովի հարձակման օբյետներ դարձնելով խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները:
Մասնավորապես՝ ոտնձգելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ, սանձազերծելով ագրեսիվ պատերազմ՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը անօդաչու թռչող սարքեր են կիրառել Գեղարքունիքի մարզի Խաչաղբյուր, Շատջրեք, Մեծ Մասրիկ և Ակունք բնակավայրերում: Դրանք հայտնաբերվել և ոչնչացվել են ՀՀ զինված ուժերի կողմից:
Դեպքի առթիվ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերի քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ հատուկ հանձնարարությունների, կազմակերպական-վերլուծական և քրեագիտական գլխավոր վարչության քրեագիտական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու համար:

По факту использования Вооруженными силами Азербайджана беспилотных летательных аппаратов на территории Республики Армения возбуждено уголовное дело
ноябрь 05, 2020
4 ноября 2020 года с 19:30 до 21:30 часов  военно-политическое руководство Азербайджанской Республики в нарушение вступившего в силу 12 мая 1994 года трехстороннего соглашения, запрета на агрессивные военные действия, утвержденного Резолюцией XXIX сессии Генеральной Ассамблеи ООН, Женевской конвенции «О защите гражданского населения во время войны», а также требования соответствующих норм обычного международного гуманитарного права, с применением запрещенных средств и методов ведения войны, по мотиву национальной ненависти, опасным для жизни многих способом, с умыслом незаконного лишения жизни двух и более лиц и уничтожения имущества путем взрыва, преднамеренно и целенаправленно нацелилось на гражданское население мирных населенных пунктов Республики Армения, превратив находящееся в глубоком тылу гражданское население и гражданские объекты в объекты неизбирательного нападения.
В частности, посягая на территориальную целостность Республики Армения, развязав агрессивную войну, Вооруженные силы Азербайджана применили БПЛА в населенных пунктах Хачахпюр, Шатджрек, Мец Масрик и Акунк Гегаркуникской области. Они были обнаружены и уничтожены Вооруженными силами РА.
По факту в Отделе по надзору за расследованием особо важных дел против военной службы Центральной военной прокуратуры РА по части 2 статьи 384, по пункту 1 части 1 статьи 390, по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 390 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело.
Уголовное дело направлено в Управление криминологии Главного управления организационно-аналитической криминалистики особых поручений СК РА для ведения предварительного следствия.