ԱՊՀ անդամ երկրների դատախազների համակարգող խորհրդի նիստին Արթուր Դավթյանը բարձրացրել է ԼՂ հակամարտության գոտում միջազգային ահաբեկչության հաստատման և դրա դեմ ջանքերը համատեղելու անհրաժեշտության հարցը
հոկտեմբերի 08, 2020
Այսօր կայացել է ԱՊՀ անդամ երկրների դատախազների համակարգող խորհրդի հերթական, առցանց նիստը: Օրակարգում քննարկված 15 հարցերի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմին, դրա ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացվող ծանրագույն հանցագործություններին, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի աղաղակող և կոպտագույն խախտումներին, արձանագրված դեպքերին, դրանց առթիվ հարուցված քրեական գործերով իրականացվող նախաքննությանը:
Գլխավոր դատախազն ուշադրություն է հրավիրել  հանգամանքի վրա, որ այդ հանցավոր գործողությունները, լայնածավալ ռազմական գործողություններն իրականացվում են պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների, մասնավորապես՝ միջազգային կոնվենցիաներով խստորեն արգելված զինատեսակներով, ազգային ատելության շարժառիթով, քաղաքացիական բնակչության կյանքի համար վտանգավոր եղանակներով և  դրանց հետևանքով սպանվել են բազմաթիվ զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք, շատերն ստացել են մարմնական վնասվածներ, անձանց գույքին պատճառվել է մեծ չափերով վնասներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը տեղեկացրել է, որ վերոնշյալ քրեական գործերի քննության շրջանակներում ձեռք բերված փաստական տվյալները վկայում են իրականացվող ռազմական գործողություններին Ադրբեջանի կողմից Սիրիայից և Լիբիայից տեղափոխված անօրինական զինված ահաբեկչական, ծայրահեղական խմբավորումների վարձկան գրոհայինների ներգրավվածության մասին:
Համակարգող խորհրդի նիստին մասնակցող ԱՊՀ երկրների գլխավոր դատախազների ուշադրությունը հրավիրելով այդ խմբավորումների՝ հակամարտության գոտում տեղակայելու միջոցով Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից տարածաշրջանի բոլոր երկրների ներքին ու արտաքին անվտանգության համար ստեղծվող լրջագույն սպառնալիքի վրա՝ Արթուր Դավթյանը շեշտել է միջազգային ահաբեկչության և դրա տարածման անընդունելի դրսևորումների կանխման, բացահայտման, նման որջերի ոչնչացման, դրանցում ընդգրկվող անձանց պարտադիր պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով անդամ երկրների ջանքերը համատեղելու և լայն համագործակցություն ծավալելու անհրաժեշտությունը: Նա հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է լիարժեքորեն ներգրավվել այդ աշխատանքներում:
ԱՊՀ անդամ երկրների դատախազների համակարգող խորհրդի նախագահ, ՌԴ գլխավոր դատախազ Ի. Կրասնովն իր խոսքում, որպես առաջնահերթ խնդիր, ընդգծել է քաղաքացիների պաշտպանության և անվտանգության ապահովումը՝ հատկապես կոնֆլիկտի տարածքում վարձկանների և ահաբեկիչների ներգրավման ցանկացած փորձ կասեցնելու եղանակով:

На заседании Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ Артур Давтян поднял вопрос об утверждении международного терроризма в зоне конфликта НК и необходимости объединения усилий против него
октябрь 08, 2020
Сегодня состоялось очередное онлайн-заседание Координационного совета прокуроров государств-участников СНГ. В рамках 15 вопросов, обсужденных в повестке дня, генеральный прокурор РА Артур Давтян обратился к развязанной Азербайджаном агрессивной войне, тяжким преступлениям, совершаемым Вооруженными силами Азербайджана в ходе нее, вопиющим и грубейшим нарушениям прав человека и международного гуманитарного права, зарегистрированным случаям, предварительному следствию, осуществляемому по уголовным делам, возбужденным по факту этого.
Генеральный прокурор обратил внимание на обстоятельство, что данные преступные действия, широкомасштабные военные операции осуществляются запрещенными средствами и методами ведения войны, в частности, строго запрещенным международными конвенциями оружием, по мотиву национальной ненависти, опасными для жизни гражданского населения способами, и вследствие этого были убиты многочисленные военнослужащие и гражданские лица, многие получили телесные повреждения, имуществу лиц был нанесен ущерб в больших размерах.
Генеральный прокурор РА сообщил, что собранные в рамках расследования вышеуказанных дел фактические данные свидетельствуют о вовлеченности в осуществляемые военные действия со стороны Азербайджана наемников незаконных вооруженных террористических, экстремистских группировок, переброшенных из Сирии и Ливии.
Обращая внимание участвующих в заседании Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ на серьезную угрозу, создаваемую для внутренней и внешней безопасности всех стран региона путем размещения Азербайджаном и Турцией этих группировок в зоне конфликта, Артур Давтян подчеркнул необходимость координации усилий государств-членов по выявлению, предупреждению международного терроризма и неприемлемых проявлений его распространения,  уничтожению подобных логовищ, обязательному привлечению к ответственности вовлеченных в него лиц, а также широкого сотрудничества. Он добавил, что Армения готова полностью участвовать в этих работах.
Председатель Координационного совета прокуроров государств-участников СНГ, генеральный прокурор РФ И. Краснов в своей речи в качестве приоритета подчеркнул обеспечение защиты и безопасности граждан прежде всего путем пресечения любых попыток вовлечения наемников или террористов в зону конфликта.