Իրականացվում է ապացույցների հավաքագրման ծավալուն գործընթաց՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կատարվող խաղաղության և մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործություններին քրեաիրավական լիարժեք գնահատական տալու նպատակով
հոկտեմբերի 04, 2020
2020թ. հուլիսից-հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, խախտելով 1994թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած ԼՂՀ-ի, ԱՀ-ի և ՀՀ-ի պաշտպանության նախարարների կողմից ստորագրված եռակողմ համաձայնագրի, 1945 թվականի հունիսի 26-ին ստորագրված ՄԱԿ-ի կանոնադրության, 1974 թվականի դեկտեմբերի 14-ի ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի XXIX նստաշրջանի թիվ 3314 բանաձևի, 1998 թվականի հունիսի 17-ին ընդունված Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի 8-bis հոդվածի, «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» Ժնևի կոնվենցիան, «Միջազգային զինված կոնֆլիկտների զոհերի պաշտպանության վերաբերյալ» Ժնևյան կոնվենցիային կից 1-ին Լրացուցիչ արձանագրության, ինչպես նաև միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան նորմերի պահանջները, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և պայթյունի եղանակով գույքի ոչնչացման դիտավորությամբ, վարել է ագրեսիվ պատերազմ:
Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը, անտեսելով, միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը պահպանելու և այդ նպատակով խաղաղության սպառնալիքները կանխելու և վերացնելու արդյունավետ համախմբված միջոցներ ձեռնարկելու, ինչպես նաև ագրեսիան կամ խաղաղությունը խախտող այլ գործողությունները ճնշելու, և խաղաղ միջոցներով, արդարության և միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա միջազգային վեճերի կամ խաղաղության համար վտանգավոր իրավիճակների, վեճերի կարգավորմանը հասնելու, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա ազգերի բարեկամական հարաբերությունները զարգացնելու միջազգային-իրավական պարտավորությունը, ոտնահարելով ագրեսիայի դրսևորման, անպաշտպան բնակավայրերի վրա հարձակվելու և ռմբակոծելու արգելքն ու ռազմական գործողություններին անմիջականորեն չմասնակցող անձանց նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունքի պահանջը և հաշվի չառնելով Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորման կիրառվող բանակցային ձևաչափը, կիրառելով ականանետային-հրթիռահրետանային համակարգեր և անօդաչու թռչող սարքեր, համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ են դարձրել խորը թիկունքում և մարտական գործողություններին չմասնակցող շուրջ մեկ տասնյակ խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը, այդ թվում՝ ՀՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի և շփման սահմանագծին հարող խիտ բնակեցված շրջաններում ապրող մանկահասակ երեխաներին, կանանց և տարեցներին, կարևորագույն քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ շինությունները, ճանապարհները, տները և այլ ենթակառուցվածքները: Այդ հանցավոր գործողությունների արդյունքում սպանվել են բազմաթիվ զինծառայողներ և խաղաղ բնակիչներ, ռազմական գործողություններին չմասնակցող անձինք, վիրավորվել են զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներ, մեծ վնասներ են հասցվել ռազմական և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտներին, այդ թվում՝ բնակչության քաղաքացիական պաշտպանությունն ապահովող կառույցին, ֆիզիկական և իրավաբականական անձանց անշարժ և շարժական գույքին:
Նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 391-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 387-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 13-րդ կետերով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 13-րդ կետերով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել տվյալներ նաև Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչ օրս ընկած ժամանակահատվածում կատարված ագրեսիվ պատերազմին բնորոշ  հետևյալ նոր հանցավոր գործողությունների վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից խոցվել է Գեղարքունքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանում ՀՀ զինված ուժերի ռազմաօդային ուժերի ՍՈՒ-25 գրոհիչը, որի հետևանքով սպանվել է ՀՀ ԶՈՒ օդաչու, մայոր Վալերի Դանելինը:
Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում այրվել է Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար Համայնքի Սոթք բնակավայրում գտնվող մարդատար ավտոբուսը, վնասվել են նույն բնակավայրի մի շարք բնակելի տները: Հարվածային անօդաչու թռչող սարքերով հրթիռակոծվել են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանում տեղակայված զորամասի շինությունները, ռմբակոծվել են նույն տարածաշրջանի խաղաղ բնակչությամբ բնակեցված մի շարք բնակավայրեր, ինչի հետևանքով սպանվել է խաղաղ բնակիչ:
Հակառակորդը հրետանի է կիրառել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Շատվան գյուղի ուղղությամբ, ինչպես նաև հարվածային ԱԹՍ-ից հրթիռ է արձակել Մեծ Մասրիկ բնակավայրի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է մեկ քաղաքացի, երկու քաղաքացիական անձինք ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վիրավորում: Հակառակորդի կողմից հրետակոծվել է Վարդենիս-Սոթք ավտոճանապարհը, Վարդենիսի Կութ գյուղը:
Հակառակորդի չորս անօդաչու թռչող սարքեր, ապօրինի հատելով ՀՀ սահմանը, հայտնվել են Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի օդային տարածքում, որոնք չեզոքացվել են ՀՀ զինված ուժերի կողմից: Ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորել և արկակոծել են Արցախը ՀՀ-ին կապող ավտոճանապարհի վրա գտնվող՝ Հակարի գետի վրայով անցնող կամուրջը:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ագրեսիվ պատերազմ վարելու մասին է վկայում նաև այն հանգամանքը, որ սկսած 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից ադրբեջանական զինված ուժերը, ձգտելով հասնել ռազմական գերազանցության, ամբողջ ծավալով օգտագործելով բոլոր տեսակի զորամիավորումները, իրենց շարքերում ունենալով միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների վարձկան զինյալների, ծայրահեղականների և ահաբեկիչների, կիրառելով ծանր հրթիռահրետանային և համազարկային կրակի ռեակտիվ ժամանակաից համակարգեր, Արցախի Հանրապետության սահմանի ողջ երկայնքով, շարունակաբար, գործնականում անդադար, ռազմական լայնածավալ հարձակողական գործողություններ են իրականացնում շփման գծում տեղակայված ԱՀ ԶՈՒ հենակետերի, ռազմական նշանակություն ունեցող օբյեկտների, ինչպես նաև սահմանագծից զգալիորեն հեռու, թիկունքում գտնվող խաղաղ բնակավայրերի, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտի նկատմամբ՝ կիրառելով միջազգային հիշատակված կոնվենցիաներով խստորեն արգելված հրթիռահրետանային արկեր և այլ զինտեխնիկա:
Բացի այդ, դիտավորությամբ թիրախավորվել են առաջնագծից զգալիորեն հեռու, բնակավայրերում կամ դրանց հարակից տարածքներում իրենց մասնագիտական պարտքը կատարող, մամուլի ներկայացուցիչ լինելու տարբերանշան և համապատասխան արտահագուստ կրող լրագրողները, նրանց տեղաշարժն ապահովող տրանսպորտային միջոցները:
Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ իարկանացվող հանցավոր գործողություններում Ադրբեջանի կողմից անմիջականորեն ներգրավված են Սիրիայից և Լիբիայից տեղափոխված անօրինական զինված ահաբեկչական, ծայրահեղական խմբավորումների զինյալներ, որոնք մասնակցում են ռազմական գործողություններին:
Մարդկության և խաղաղության դեմ ուղղված այս հանցավոր գործողությունները քննության առարկա են  Արցախի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում:
Նշված բոլոր դեպքերի կապակցությամբ իրականացվում են ակտիվ դատավարական գործողություններ՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կատարած հանցագործությունների մանրամասն փաստագրման և ապացույցների ձեռքբերման միջոցով տեղի ունեցողին լիարժեք քրեաիրավական գնահատականներ տալու և հանցագործություն կատարած անձանց քրեական պատասխանատության ենթարկմանը հետամուտ լինելու նպատակով:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ակտիվորեն համագործակցում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի հետ՝ քննության ընթացքում ձեռք բերված՝ Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մարդու հիմնարար իրավունքների տոտալ խախտումների վերաբերյալ փաստական տվյալները տրամադրելու գործընթացի շրջանակներում:

Ведется обширный процесс сбора доказательств для полноценной уголовно- правовой оценки преступлений против мира и безопасности человечества, совершаемых военно-политическим руководством Азербайджана
октябрь 04, 2020
В период с июля по октябрь 2020г.  военно-политическое руководство Азербайджанской Республики, нарушая требования трехстороннего Соглашения, подписанного министрами обороны НКР, АР и РА, вступившего в силу 12-го мая 1994г., Устава ООН, подписанного 26-го июня 1945 года, Резолюции номер 3314 XXIX сессии Генеральной Ассамблеи ООН от 14-го декабря 1974 года, статьи 8-bis Римского статуса Международного уголовного суда, принятого 17-го июня 1998 года, Женевской конвенции «О защите гражданского населения во время войны», Протокола 1 к Женевской конвенции «О защите жертв международных вооруженных конфликтов», а также требования соответствующих норм обычного международного гуманитарного права, с применением запрещенных средств и методов ведения войны, по мотиву национальной ненависти, опасным для жизни многих способом, с умыслом незаконного лишения жизни двух и более лиц и уничтожения имущества путем взрыва, вело агрессивную войну.
В частности, Вооруженные силы Азербайджана, игнорируя международно- правовое обязательство принятия эффективных совместных мер по сохранению международного мира и безопасности, предупреждению с этой целью и устранению угроз миру, а также подавления агрессии или других нарушающих мир действий и регулирования мирными средствами, на основании справедливости и принципов международного права международных споров или опасных для мира ситуаций, споров, развития дружеских отношений между нациями на основе принципа правового равенства и самоопределения народов,      нарушая требование запрета проявления агрессии, нападения на беззащитные населенные пункты и бомбардировок, а также гуманитарного отношения к лицам, непосредственно не принимающим участие в военных действиях, и не учитывая переговорный формат для мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, с применением минометных и ракетно- артиллерийских систем и беспилотных летательных аппаратов, систематизированно, преднамеренно и целенаправленно нацелились на гражданское население из примерно десятка мирных населенных пунктов, находящееся в глубоком тылу и не участвующее в боевых действиях, включая малолетних детей, женщин и стариков, живущих в густонаселенных районах, прилегающих к линии соприкосновения вооруженных сил РА и Азербайджана, на важнейшие гражданские инфраструктуры, а именно: сооружения, дороги, дома и прочие инфраструктуры. В результате этих преступных действий были убиты многочисленные военнослужащие и мирные жители, лица, не участвующие в военных действиях, ранены представители средств массовой информации, был нанесен большой вред военно-гражданским объектам, в том числе структуре, обеспечивающей гражданскую защиту населения, недвижимому и движимому имуществу физических и юридических лиц.
По факту указанных случаев по признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 384, пунктами 1, 2 части 3 статьи 390, частью 3 статьи 391, частью 1 статьи 387, пунктами 1, 6, 7, 13 части 2 статьи 104, пунктами 1, 6, 7, 13 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА и пунктами 1 и 2 части 3 статьи 185 Уголовного кодекса РА, были возбуждены уголовные дела.
В ходе предварительного следствия были также собраны данные о следующих новых преступных действиях, характерных агрессивной войне, совершенных   Вооруженными силами Азербайджанской Республики в период с 27-го сентября 2020г. по сегодняшний день.
В частности, Вооруженными силами Азербайджанской Республики был сбит штурмовой самолет СУ-25 военно-воздушных сил Вооруженных сил РА на территории Вардениса Гегаркуникской области, вследствие чего был убит пилот ВС РА, майор Валерий Данелин.
В результате действий Вооруженных Сил Азербайджанской Республики в поселке Сотк Гегамасарской общины Гегаркуникской области сгорел пассажирский автобус, пострадал ряд жилых домов того же поселка. Сооружения военной части, дислоцированные в Варденисском регионе Гегаркуникской области РА, подверглись ракетным ударам беспилотными летательными аппаратами, в том же районе подверглись бомбардировкам мирные жители ряда населенных пунктов, в результате которых был убит мирный житель.
Противник применил артиллерию в направлении села Шатван Гегаркуникской области РА, а также выпустил ракету из ударного БПЛА по селу Мец Масрик, вследствие чего погиб один гражданин, двое гражданских лиц получили телесные ранения различной степени. Противник обстрелял автодорогу Варденис-Сотк, село Кут Вардениса.
Четыре беспилотных летательных аппарата противника, незаконно пересекавшие границу РА, появились в воздушном пространстве Котайкской и Гегаркуникской областей, которые были нейтрализованы Вооруженными силами РА. Вооруженные силы Азербайджана ударили по мосту через реку Акар на автодороге, соединяющей Арцах с РА.
О ведении агрессивной войны военно- политическим руководством Азербайджана свидетельствует также обстоятельство, что начиная с 27-го сентября 2020г., Вооруженные силы Азербайджана, стремясь достичь военного превосходства, используя все виды воинских формирований в полном объеме, имея в своих рядах наемников международных террористических групп, экстремистов и террористов, с применением современных реактивных систем тяжелого артиллерийского и залпового огня, по всей линии границы Республики Арцах проводят продолжительные, практически непрерывные широкомасштабные наступательные действия в отношении баз ВС Арцаха, дислоцированных на линии соприкосновения, объектов военного назначения, а также мирных населенных пунктов, находящихся значительно далеко от линии границы, в тылу, в том числе столицы Степанакерт, применяя ракетно- артиллерийский снаряд и прочую военную технику, строго запрещенные упомянутыми международными конвенциями.
Кроме того, преднамеренным нападениям подверглись журналисты, носящие отличительный знак представителя прессы и одетые в соответствующую форму, выполняющие свой профессиональный долг вдали от линии фронта, в населенных пунктах или  прилегающих к ним территориях, а также транспортные средства, обеспечивающие их перемещение.
Также собраны фактические данные о том, что в осуществляемые преступные действия со стороны Азербайджана непосредственно вовлечены боевики незаконных вооруженных террористических, экстремистских группировок, переброшенных из Сирии и Ливии, которые принимают участие в военных действиях.
Эти преступные действия против человечества и мира являются предметом расследования в рамках уголовных дел, возбужденных компетентными органами Республики Арцах.
В связи со всеми упомянутыми случаями осуществляются активные процессуальные действия с целью подробного документирования преступлений, совершенных Вооруженными силами Азербайджана, дачи полноценной уголовно- правовой оценки  происходящему посредством сбора доказательств и привлечения лиц, совершивших преступление, к уголовной ответственности.
Генеральная прокуратура РА активно сотрудничает с Бюро представителя РА в Европейском суде по правам человека в рамках процесса предоставления фактических данных о тотальных нарушениях основных прав человека военно-политическим руководством Азербайджанской Республики.