Սուտ մատնություն կատարելու դեպքերով կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ
ՀՀ դատախազությունը, մեծապես կարևորելով հանցագործությունների բացահայտման գործում իրավապահ մարմինների հետ քաղաքացիների սերտ համագործակցությունը, հանցագործության դեպքերի մասին տվյալներ տրամադրելու նախաձեռնողականությունը, միաժամանակ ընդգծում է, որ անձանց կողմից հանցագործություն կատարելու վերաբերյալ կեղծ տվյալներ հաղորդելը, մարդկանց, այդ թվում նաև պաշոնատար անձանց, հանցավոր արարք կատարելու մեջ գիտակցված ձևով հանիրավի մեղադրելը, այսինքն սուտ մատնություն կատարելը, քրեական օրենքով հետապնդելի արարք է, ինչի մասին հանրության իրազեկվածությունն ունի կանխարգելիչ նշանակություն:
Ըստ այդմ՝ 2019թ. հուլիսի 8-ին ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում` Գ. Վ.-ն, նախազգուշացված լինելով սուտ մատնություն կատարելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին, գիտակցելով, որ իր տրամադրած տեղեկատվությունը կեղծ է` ՀՀ ոստիկանության Կումայրիի բաժնի աշխատակիցներին հանիրավի մեղադրել է պաշտոնեկան լիազորություններն անցնելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ: Մասնավորապես, Գ. Վ.-ն հաղորդում է տվել այն մասին, թե իբր բնակարանային գողություններ կատարելու կասկածանքով Ոստիկանության նշված բաժնի ՔՀԲ երեք օպերլիազորները 2019թ. ապրիլի 11-ին` ժամը 13:30-ի սահմաններում, իրեն բաժին բերման ենթարկելուց հետո կազմել են բերման ենթարկելու վերաբերյալ կեղծ արձանագրություն՝ կեղծելով բերման ենթարկելու ժամը: Բացի այդ, ըստ տրված հաղորդման, նույն աշխատակիցները, ինչպես նաև բաժնի պետն իր հասցեին հնչեցրել են «մատները ջարդելու, կալանավորելու, կյանքը դժոխք դարձնելու» սպառնալիքներ` պահանջելով ընդունել Շիրակի մարզի Հացիկ և Առափի գյուղերից կատարված գողություններն իր կողմից կատարելու հանգամանքը:
Դեպքի առթիվ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում կատարված նախաքննությամբ ամբողջությամբ հերքվել են Գ.Վ.-ի կողմից հաղորդմամբ հայտնված տղեկությունները: Մասնավորապես, բացի բազմաթիվ վկաների հերքող ցուցմունքներից, Գ.Վ.-ն 2019թ. օգոստոսի 9-ին վարույթն իրականացնող մարմնին հասցեագրված դիմումով և դրա վերաբերյալ նույնաբովանդակ ցուցմունքով ինքն է հերքել հաղորդման և սկզբնական ցուցմունքում նշված հանգամանքները: Բացի այդ, նրա մասնակցությամբ կատարվել է քննչական փորձարարություն, որի ժամանակ վերջինս առանց որևէ մեկի ուղղորդման Գյումրի քաղաքի Անի թաղամասի շենքերից մեկում և Շիրակի մարզի Հացիկ ու Առափի գյուղերում մատնացույց է արել այն տները և մանրամասը նկարագրել դրանց ներսի հատվածների դասավորությունները, որտեղից կատարել կամ փորձել է կատարել գողություններ:
2019թ. օգոստոսի 15-ին որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին` հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով: Նույն օրը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սուտ մատնություն) հարուցվել է քրեական գործ: Սեպտեմբերի 6-ին Գ. Վ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել նույն հոդվածով, որից հետո քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
2020թ. օգոստոսի 12-ին դատարանի դատավճռով Գ. Վ.-ն մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ նշանակվել է պատիժ` 2 ամիս ժամկետով կալանք, որը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի հիմքով պայմանականորեն չի կիրառվել, սահմանվել է փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով:
ՀՀ ՀՔԾ-ում քննված մեկ այլ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ Վ. Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, նախազգուշացված լինելով սուտ մատնություն կատարելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին և գիտակցելով, որ իր տրամադրած տեղեկատվությունը կեղծ է, ՀՀ ՔԿ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնի ավագ քննիչին հանիրավի մեղադրել է ծանր հանցագործության դեպքով հարուցված քրեական գործով ապացույց կեղծելու՝ իր ցուցմունքում՝ նշված ծանր հանցագործության կատարմանն իր ականատես լինելու վերաբերյալ կեղծ տվյալներ մտցնելու հանցավոր արարք կատարելու մեջ։
Նախաքաննությամբ լիովին հերքվել են քննիչին վերագրված հանցավոր արարքները: Մասնավորապես՝ Վ.Գ.-ն ցուցմունք է տվել այն մասին, որ ավագ քննիչն իր ցուցմունքում կեղծ տեղեկություններ չի մտցրել, իրականում ինքն ականատես է եղել հանցագործության դեպքին, իսկ սուտ հաղորդում տալը պատճառաբանել է նրանով, որ կարծել է, թե դրանով կարող է օգնել գործով որպես տուժող ներգրավված ընկերոջը: Բացի այդ՝ դեպքին Վ.Գ.-ի ականատես լինելու վերաբերյալ ցուցմունք է տվել նաև տուժողը՝ նրա ընկերը, իսկ դեպքի վայրի զննությանը մասնակցած Վ. Գ.-ն առանց որևէ միջամտության մատնացույց է արել դեպքի վայրը, ինչը հաստատվել է ներկաների ցուցմունքներով և լուսանկարներով:
Նախաքննության արդյունքում մեղադրական եզրակացությամբ քրեական գործն ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, որտեղ այն միացվել է դատարանի վարույթում քննվող՝ Վ.Գ.-ի վերաբերյալ մեկ այլ քրեական գործին՝ նկատի ունենալով, որ վերջինով Վ. Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 2-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով՝ խմբով` ընկերոջ հետ նախնական համաձայնությամբ, Երևան քաղաքի Շահումյան 4-րդ փողոցի տներից մեկին կից նկուղից ուրիշի գույքի զգալի չափերի գաղտնի հափշտակության փորձ կատարելու համար:
Մինչ դատաքննություն սկսելը Վ.Գ.-ն իրեն մեղավոր է ճանաչել առաջադրված մեղադրանքում և խնդրել կիրառել դատական քննության արագացված կարգ, ինչը բավարարվել է:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի 17.08.2020թ. դատավճռով վերջինս մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 34-177-րդ հոդվածի 2-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար և դատապարտվել 6 ամիս ազատազրկման և 800.000 ՀՀ դրամ տուգանքի: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի կիրառմամբ ազատազրկման ձևով պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ սահմանելով փորձաշրջան մեկուկես տարի ժամկետով:

По случаям ложного доноса были вынесены обвинительные приговоры
Прокуратура РА придает важность тесному сотрудничеству граждан с правоохранительными органами в деле раскрытия преступлений, одновременно подчеркивая, что сообщение лицами ложных данных относительно совершения преступления, обвинение лиц, в том числе и должностных лиц в совершении преступного деяния, то есть ложный донос - преследуемое уголовным кодексом деяние, и осведомленность общественности об этом имеет профилактическое значение.
Соответственно, 08-го июля 2019г. в Следственном управлении Ширакской области СК РА, Г. В. будучи предупрежденным об уголовной ответственности, предусмотренной за совершение ложного доноса, осознав, что предоставляемая им информация ложная, обвинил сотрудников отдела Кумайри Полиции РА в превышении должностных полномочий и совершении ложного доноса. В частности, Г. В. дал сообщение о том, что якобы по подозрению в совершении квартирных краж оперуполномоченные указанного отдела 11-го апреля 2019г. в пределах 13:30, после подвергания приводу составили ложный протокол о подвергании приводу. Кроме того, по представленному сообщению, указанные сотрудники, а также начальник отдела пригрозили «сломать пальцы, задержать, превратить его жизнь в ад» потребовав признать факт совершения им краж из сел Хацик и Арапи Ширакской области.
По факту случая в Следственном управлении Ширакской области СК РА по ч. 1 ст. 309 УК РА возбуждено уголовное дело. В ходе предварительного расследования, осуществленного в ССС РА полностью были опровергнуты сведения, представленные Г. В. В частности кроме опровергающих показаний свидетелей, 09-го августа 2019г. Г. В. заявлением, адресованным органу, осуществляющему производство сам опроверг указанные в показаниях и сообщении обстоятельства.
15-го августа 2019г. было вынесено постановление о приостановлении производства по уголовному делу на основании отсутствия случая преступления. В то же день по ч. 1 ст. 333 (ложный данос) УК РА было возбуждено уголовное дело. 06-го сентября Г. В. было предъявлено обвинение по указанной статье, после чего уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции Ширакской области.
12-го августа 2020г. приговором суда Г. В. был признан виновным по ч. 1 ст. 333 УК РА, в отношении него было назначено наказание в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца, что и на основании ст. 70 УК РА условно не было применено, и был установлен испытательный срок на 1 год.
Достаточными доказательствами, приобретенными по другому уголовному делу, расследуемому в ССС РА В. Г. было предъявлено обвинение за то, что он будучи предупрежденным об уголовной ответственности, предусмотренной за совершение ложного даноса и осознав, что предоставляемая им  информация ложная, обвинил старшего следователя следственного отдела административного округа Малатия-Себастия СК РА в фальсификации доказательства по уголовному делу, возбужденному по случаю тяжкого преступления.
В ходе предварительного расследования полностью были опровергнуты инкриминируемые следователю преступные деяния. В частности, В. Г. дал показание о том, что следователь в своем показании не включил ложные сведения, фактически, он был свидетелем преступления, а ложный данос был обаснован тем, что он подумал, что этим может помочь привлеченного в качестве потерпевшего по  делу друга. Кром того по случаю того, что В. Г. был свидетелем случая дал показания также потерпевший, его друг, а В. Г. без вмешательства указал на место происшествия, что и было подтверждено показаниями присутствующих и фотографиями.
Уголовное дело с обвинительным заключением в результате предварительного расследования было направлено в суд общей юрисдикции г. Еревана, где дело было присоединено к другому уголовному делу относительно В. Г. учитывая то, что последним В. Г. было предъявлено обвинение по п. 1 и п.3 ст. 2 ст. 34-177 УК РА за попытку тайного хищения значительного количества чужого имущества.
До начала судебного разбирательства В. Г. признал себя виновным в предъявленном обвинении и попросил применить ускоренную процедуру, что и была удовлетворена.
Приговором суда общей юрисдикции г. Еревана от 17.08.2020г. последний был признан виновным по п. 1 ч. 2 ст. 333 и п. 1 и  п. 3 ст. 2 ст. 34-177 УК РА за совершение преступных деяний и осужден к 6 месяцам лишения свободы и был назначен штраф в размере 800.000 драмов РА. Применением ст. 70 УК РА наказание в виде лишения свободы условно не было применено и был установлен испытательный срок на 1.5 года.