Արմավիրի մարզի դատախազությունը ճանապարհատրանսպորտային պատահարները նվազեցնելուն ուղղված մի շարք միջնորդագրեր է ներկայացրել
մայիսի 20, 2020
Արմավիրի մարզի դատախազությունում իրականացված՝ մարզի տարածում ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների (ՃՏՀ), դրանց նպաստող պատճառների և պայմանների  ուսումնասիրությամբ արձանագրվել է, որ նմանատիպ դեպքերն ավելացել են 26,3%-ով, իսկ մահվան ելքով ճանապարհային երթևեկության կանոնների (ՃԵԿ) խախտման դեպքերը՝ 17,6%-ով:
Վերլուծությունը փաստում է, որ թեև 12.5%-ով ավելացել է վրաերթերի քանակը, սակայն կրկնակի նվազել են դրան արդյունքում մահացած անձանց քանակը։ Թեև շուրջ 9%-ով նվազել է ինքնավթարների քանակը, սակայն մտահոգիչ աճ է արձանագրվել դրանց արդյունքում մահացած անձանց քանակական ցուցանիշում /3-13/։ Արձանագրված ինքնավթարների պատճառները հիմնականում ճանապարհային բարձր արագությամբ երթևեկելն է և/կամ վարորդների ոչ սթափ վիճակում ավտոմեքենան վարելը։
Ամենաշատ ՃՏՊ-ները տեղի են ունեցել Վաղարշապատի տարածքում, մասնավորապես՝ «Մ5» միջպետական ճանապարհի Երևան-Արմավիր հատվածում։ Միայն 2019թ. Վաղարշապատի տարածքում արձանագրված 166 ՃՏՊ-ներից 53-ը տեղի է ունեցել Երևան-Արմավիր ճանապարհի 12-ից 32-րդ կմ-ի հատվածում։ Դրանց ինտենսիվությունն ավելի է մեծացել հատկապես գյուղատնտեսական աշխատանքների և բերքահավաքի ժամակաշրջաններում։ Պատճառն այն է, որ ճանապարհահատվածի երկու կողմերում գյուղատնտեսական դաշտային տարածքներ են, որոնք միջպետական ճանապարհի մակարդակից մի քանի մետր ցածր են: Այդ հատվածներից դաշտամիջյան ճանապարհները միջպետական ճանապարհին հատվում են վերէլքով։ Եվ դրանցով, միջպետական ճանապարհով իրար մոտեցող տրանսպորտային միջոցները տեսանելի չեն միմյանց: Բացի այդ, դաշտամիջյան ճանապարհով երթևեկող տրանսպորտային միջոցի վարորդը հիշյալ վերէլքը հաղթահարելու համար զագացնում է որոշակի արագություն և միջպետական ճանապարհին հայտնվում է հանկարծակի՝ ստեղծելով վթարային իրադրություն։
Խնդրահարույց է առանձին միջհամայնքային ճանապարհների հետ հատման խաչմերուկներում երթևեկության անհրաժեշտ նշանների բացակայությունը, ինչի պատճառով հատվող ճանապարհներն ընկալվում են որպես հավասարազոր՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով: Չկարգավորվող խաչմերուկները մարզի քաղաքներում նույնպես առաջացնում են նմանօրինակ խնդիրներ:
Որոշ դեպքերում մարզի տարածքում ՃՏՊ-ներին նպաստել է այն հանգամանքը, որ մայրուղիներում հետադարձը թույլատրող ճանապարհային գծանշումները ջնջված են, տեսանելի չեն ավելի երկար տարածությունից: Վարորդները հետադարձի թույլատրման վայրը նկատում են կարճ տարածությունից և որպեսզի բաց չթողնեն հետադարձի հնարավորությունը, կատարում են կտրուկ արգելակում՝ ստեղծելով վթարային իրադրություն:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ներկայումս բազմաթիվ են առանց հաշվառման համարանիշների, այսինքն հաշվառումից հանված, սակայն չխոտանված տրանսպորտային միջոցների երթևեկությանը մասնակից դառնալու դեպքերը։ Այդպիսի տրանսպորտային միջոցները, որոնք տարիներ շարունակ չեն անցնում պարտադիր տեխզննում, հիմնականում օգտագործվում են գյուղատնտեսական աշխատանքների ժամանակ: Դրանք լուրջ անսարքություններ ունենալով՝ հաճախ հայտնվում են երթևեկության բարձր ինտանսիվություն ունեցող ճանապարհներին և ստեղծում վթարային իրավիճակներ։
Ուսումնասիրության արդյունքներով ՃՏՀ-ներին նպաստող պայմանների ու պատճառների վերացման նպատակով Արմավիրի մարզի դատախազությունը, ըստ իրավասության շրջանակների, միջնորդագրեր է ներկայացրել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն, Արմավիրի մարզպետին, Արմավիրի քաղաքապետին, Ոստիկանության Արմավիրի վարչությանը, ՃՈ մարզային ստարաբաժանմանը:
Միջնորդագրերով խնդիր է դրվել բարձրացված վերոնշյալ հարցերը ներառել ճանապարհների սպասարկման ծրագրերոով նախատեսվող միջոցառումներում, միջոցներ ձեռնարկել միջպետական ճանապարհների հետ հատվող ճանապարհային գոտիներում վերէլքով հատումները, դաշտերից դուրս բերող և միջպետական մայրուղու հետ հատվող ճանապարհների քանակը հնարավորինս նվազեցնելու, միջպետական ճանապարհի հետ հատվող, գյուղեր տանող ճանապարհները երկրորային երթևեկության նշաններով կահավորելու ուղղությամբ: Իրավասու մարմիններին առաջարկվել է նաև ձեռնարկել գործուն միջոցներ հետադարձերը թույլատրող հորիզոնական գծանումները թարմացնելու, ավելի երկար տարածությունից նկատելի դարձնելու ուղղությամբ, քաղաքային ճանապարհների՝ առավել հաճախ տեղի ունեցող վթարների կոնկրետ մատնանշված հատվածներում ոստիկանության շրջիկ ծառայություններն ուժեղացնելու, հատկապես գյուղատնտեսական աշխատանքների ակտիվացման շրջաններում պարբերաբար տարբեր համայնքներ ստուգայցեր իրականացնելու և հաշվառումներից դուրս մնացած, սակայն շահագործվող տրանսպորտային միջոցները հայտնաբերելու, դրանցով վարչաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ։

Прокуратура Армавирской области представила ряд ходатайств, направленных на снижение дорожно- транспортных происшествий
май 20, 2020
Проведенным в Прокуратуре Армавирской области исследованием дорожно- транспортных происшествий (ДТП) на территории области, способствующих им причин и условий было констатировано, что подобные случаи увеличились на 26,3%, а случаи нарушения правил дорожного движения (ПДД) со смертельным исходом- на 17,6%.
Анализ свидетельствует о том, что хоть и количество аварий увеличилось на 12.5%, однако дважды снизилось количество погибших в результате этого лиц. Хоть и количество самоаварий снизилось примерно на 9%, однако зарегистрирован тревожный рост в количественном показателе погибших в результате этого лиц /3-13/. Причиной зафиксированных автоаварий, главным образом, является движение с высокой скоростью и/или управление автомобилем в нетрезвом состоянии.
Больше всего ДТП случились на территории Вагаршапата, в частности, на участке межгосударственной дороги Ереван- Армавир «М5». Только 53 из 166 ДТП, зарегистрированных на территории Вагаршапата за 2019г., случилось на 32 км участке дороги Ереван- Армавир. Их интенсивность более увеличилась в особенности в период времени сельскохозяйственных работ и сбора урожая. Причина в том, что с обеих сторон дороги находятся территории сельскохозяйственного назначения, которые на несколько метров ниже уровня межгосударственной дороги. Полевые дороги из этих участков пересекаются в межгосударственной дорогой подъемом. И приближающиеся по ним транспортные средства не видны друг другу. Кроме того, водитель транспортного средства, движущийся по полевой дороге, для преодоления упомянутого подъема добавляет определенную скорость и оказывается на межгосударственной дороге внезапно, создавая аварийную ситуацию.
Проблематичным является отсутствие необходимых знаков движения на перекрестке отдельных межобщинных дорог, по причине чего пересекающиеся дороги воспринимаются как равные со всеми вытекающими из этого последствиями. Нерегулируемые перекрестки в городах области также создают подобные проблемы.
В некоторых случаях ДТП на территории области способствовало также обстоятельство, что дорожные разметки на автомагистралях, позволяющие разворот, стерлись, не видны с большого расстояния. Место разрешения разворота водители замечают с маленького расстояния и, чтобы не упустить возможность разворота, резко тормозят, создавая аварийную ситуацию.
Исследования показали, что в настоящее время многочисленны случаи аварий с участием транспортных средств мез регистрационных номерных знаков, то есть снятых с учета, не утилизированных транспортных средств. Такие транспортные средства, которые долгие годы не проходят обязательный техосмотр, в основном используются во время сельскохозяйственных работ. Имея серьезные неисправности, они часто появляются на дорогах, имеющих высокую интенсивность движения, и создают аварийные ситуации.
По результатам исследования в целях устранения условий и причин ДТП Прокуратура Армавирской области в рамках компетенции представила ходатайства в Министерство территориального управления и инфраструктур РА, марзпету Армавира, мэру Армавира, Армавирскому управлению полиции, областному подразделению ДП.
Ходатайствами была поставлена задача включить вышеуказанные вопросы в мероприятия, предназначенные по программам обслуживания дорог, принимать меры по снижению по мере возможности количества пересечений с подъемами в дорожных зонах, пересекаемых с межгосударственными дорогами, выходящих с полей дорог и дорог, пересекаемых с межгосударственной дорожной магистралью, по оснащению вторичными дорожными разметками дорог, ведущих в деревни и пересекаемых с межгосударственной дорогой. Компетентным органам было предложено также принимать действенные меры по обновлению горизонтальных разметок, позволяющих разворот, чтобы они были видны с большого расстояния, по усилению передвижных услуг полиции на конкретных участках городских дорог, где чаще всего происходят аварии, проведению периодических проверок в различных общинах главным образом в период активизации сельскохозяйственных работ и обнаружению снятых с учета, но эксплуатируемых транспортных средств, применению по ним мер административно- правового воздействия.