Ապօրինի ենթավարձակալության պայմանագրերով անձինք Ծաթեր և Հարժիս համայքներին պատկանող հողամասերի հաշվին խոշոր չափերով շահույթներ են ստացել. քրեական գործերով վերականգնվում են վնասները
մայիսի 06, 2020
Լայն թափով շարունակվում են ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ հանրապետության բոլոր մարզերի ընդգրկմամբ համայնքային սեփականության հողամասերն առերևույթ սխեմատիկ հանցավոր մեխանիզմներով ենթավարձակալության հանձնելու փաստերով քրեական գործերի հարուցման, համայնքներին հասցված վնասների վերականգնման, վարձակալության ապօրինի պայմանագրերի լուծման գործընթացները:
Մասնավորապես, ՀՀ Լոռու մարզի դատախազության հանձնարարությամբ Ոստիկանության Թումանյանի բաժնում նախապատրաստված նյութերով ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ մարզի Ծաթեր համայնքի ղեկավարը (ով ներկայումս հանդիսանում է խոշորացված Օձուն համայնքի Ծաթեր վարչական շրջանի ղեկավարը) 2004թ. և 2009թ. անցկացրել է համայնքային սեփականություն հանդիսացող երկու հողամասեր վարձակալության տրամադրելու ձևական մրցույթներ: Դրանց արդյունքում հաղթող են ճանաչվել մի դեպքում համայնքի ղեկավարի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ գտնվող անձը, մյուս դեպքում՝ համայնքի ղեկավարի տեղակալը:
Առաջինի հետ 2004թ. հոկտեմբերին կնքված պայմանագրով նրան գյուղատնտեսական գործունեության նպատակով տարեկան 168․000 ՀՀ դրամ վարձավճարով 25 տարի ժամկետով վարձակալության է տրվել 14 հա հողամաս: Չունենալով համայնքապատկան հողամասի վարձակալության իրավունքը մասնակի երրորդ անձին փոխանցելու կամ զիջելու իրավունք՝ 2008թ. նոյեմբերին վարձակալը նույն հողամասի մի փոքր՝ 0,02 հա հատվածը, համայնքի ղեկավարի գիտությամբ, տարեկան 480․000 դրամ վարձավճարի դիմաց ենթավարձակալությամբ հանձնել է կապի օպերատոր ընկերությանը՝ մինչև 2019թ. ստանալով ընդհանուր 1․6մլն ՀՀ դրամ շահույթ՝ վարձավճարի տեսքով:
Իսկ երկրորդի դպքում 2009թ. ապրիլին կնված պայմանագրով վարձակալության է տրվել 2 հա հողամաս՝ 25 տարի ժամկետով և տարեկան ընդամենը 8․000 ՀՀ դրամ վարձավճարի դիմաց, որից միայն 0,01 հա մակերեսով հատվածը 2010թ. մարտին վարձակալը 22.5 անգամ ավելի թանկ՝ տարեկան 180․000 դրամ վարձավճարի դիմաց, ենթավարձակալության է հանձնել կապի այլ օպերատորի և մինչև 2019թ. ստացել ընդհանուր 5.3մլն դրամի չափով շահույթ:
Գործարքների հետևանքով համայնքը զրկվել է իր սեփականության գույքերի օգտագործման դիմաց առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր մոտ 7 մլն ՀՀ դրամի եկամուտ ստանալու հնարավորությունից։
Նշած փաստերի առթիվ մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածով 2-րդ մասի և 3152-րդ հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ, և իրականացվում է նախաքննություն: Համայնքի ղեկավարը կամովին վերականգնել է շուրջ 1.7 մլն դրամ՝ պարտավորվելով ամբողջությամբ հատուցել պատճառված վնասը։ Ելնելով դրանից՝ որոշում է կայացվել վերացնել նրա նկատմամբ կիրառված արգելանքը: Համայնքի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 3152-րդ հոդվածով։
Իսկ Սյունիքի մարզի Հարժիս համայնքի նախկին ղեկավարը, ըստ Ոստիկանությունում նախապատրաստված նյութերով ձեռք բերված փաստական տվյալների, 2010թ. օգոստոսին 25 տարի ժամկետով, տարեկան 7.500 դրամ վարձավճարով Հարժիս համայնքի հետ կնքել է արոտավայր հանդիսացող՝ համայնքին պատկանող 10 հա մակերեսով հողատարածքի վարձակալության պայմանագիր: Այնուհետև, բառացիորեն օրեր անց, նշված հողամասից ընդամենը 150մ2 մակերեսով հողատարածքը 10 տարի ժամկետով, ամսական 30.000 դրամ վարձավճարով ենթավարձակալության է հանձնել կապի օպերատոր ընկերությանը, որի դիմաց մինչև 2020թ. ստացել է ընդհանուր առմամբ շուրջ 3.5մլն դրամ շահույթ՝ համայնքին զրկելով գրեթե նույն չափով բյուջետային միջոցները համալրելու հնարավորությունից։
Դեպքի առթիվ Սյունիքի մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել քրեական գործ: Համայնքի նախկին ղեկավարն լիովին հատուցել է պատճառված վնասը, նախաքննության մարմնի կողմից որոշմամբ նա ևս ազատվել է արգելանքից։ Նախաքննությունը շարունակվում է։
Երկու մարզերի դատախազությունների կողմից միջոցներ են ձեռնարկվում մարզպետարանների, համայնքապետարանների կողմից իրենց իրավասությունների գործադրմամբ հիշյալ ենթավարձակալության պայմանագրերը լուծելու, կապի օպերատորների հետ համայնքի շահերից բխող նոր պայմանագրեր կնքելու ուղղությամբ:

По незаконным договорам субаренды лица получили прибыли в крупных размерах за счет земельных участков, принадлежащих общинам Цатер и Харжис
май 06, 2020
На полной скорости продолжаются процессы по поручению генерального прокурора РА возбуждения уголовных дел по фактам сдачи в субаренду земельных участков общинной собственности с привлечением всех областей республики по возможным схематическим преступным механизмам, восстановления нанесенных общинам ущербов, расторжения незаконных договоров аренды.
В частности, по материалам, подготовленным в Туманянском отделе полиции поручением Прокуратуры Лорийской области РА, были собраны возможные фактические данные о том, что руководитель общины Цатер области(который в настоящее время является руководителем административного района Цатер расширенной общины Одзун) 2004г. и 2009г. провел формальные конкурсы сдачи в аренду двух земельных участков, являющихся общинной собственностью. В результате этого победителями были признаны в одном случае лицо, находящее в добрососедских отношениях с главой общины, в другом случае- заместитель главы общины.
По договору, заключенному с первым в октябре 2004г., в целях сельскохозяйственной деятельности сдал ему в аренду 14 га участка сроком на 25 лет за 168.000 драм РА. Не имея права на частичную передачу или уступку третьему лицу права аренды земельного участка общины, в ноябре 2008г. арендатор с ведома руководителя общины сдал в субаренду компании оператора связи маленький участок из того же земельного участка- 0,02 га за 480.000 драм в год, получив до 2019г. прибыль в виде арендной платы в размере 1.6 млн драм РА.
А в случае второго по заключенному в апреле 2009г. договору был сдан в аренду земельный участок площадью 2 га сроком на 25 лет и всего за 8.000 драм РА, только 0,01 га из которого в марте 2010г. арендатор сдал в субаренду другому оператору связи за цену дороже в 22.5 раз- 180.000 драм в год, и до 2019г. получил прибыль в размере 5.3 млн драм.
Вследствие сделок община лишилась возможности получить прибыль в особо крупных размерах- около 7 млн драм РА, за использование имущества своей собственности.
По указанным фактам в прокуратуре области было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 308 и по статье 3152 Уголовного кодекса РА, и ведется предварительное следствие. Руководитель общины добровольно восстановил около 1.7 млн драм РА, обязуясь возместить нанесенный ущерб полностью. Исходя из этого, было вынесено постановление отменить примененный к нему арест. Главе общины было предъявлено обвинение по части 2 статьи 308, по части 1 статьи 308 и по статье 3152 Уголовного кодекса РА.
А бывший глава общины Харжис Сюникской области, по фактическим данным, собранным подготовленными в Полиции материалами, 25-го августа 2010г. заключил с общиной Харжис договор аренды принадлежащего общине земельного участка площадью 10 га, являющегося пастбищем, сроком на 25 лет за 7.500 драм в год. Затем, буквально через несколько дней участок из указанной земли площадью всего 150 квм сдал в субаренду компании оператора связи на срок 10 лет за 30.000 драм в месяц, за что до 2020г. получил прибыль в размере около 3.5 млн драм, лишив общину возможности пополнить бюджетные средства почти в том же размере.
По факту в Прокуратуре Сюникской области было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА. Бывший руководитель общины полностью возместил нанесенный ущерб, постановлением органа предварительного средства он также был освобожден от ареста. Предварительное следствие продолжается.
Прокуратурами обеих областей принимаются меры по расторжению указанных договоров субаренды с применением со стороны марзпетаранов, муниципалитетов своих полномочий, по заключению новых договоров с операторами связи, исходящих из интересов общины.