26,6%-ով ավելացել են կոռուպցիոն քննվող, 58,9%-ով՝ դատարան ուղարկված քրեական գործերի քանակը. 2019թ. հակակոռուպցիոն արդյունքները՝ ըստ առավել տարածված հանցատեսակների
ապրիլի 02, 2020
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հրապարակել էր 2019թ. կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ քրեաիրավական պայքարի ընդհանրական արդյունքները՝ 2018թ. հետ համեմատությամբ: Ըստ այդմ՝ 2019թ. ընթացքում նախաքննական մարմինների վարույթում քննվել է ընդհանուրը 2625 (2018թ․-2072) քրեական գործ, որից ավարտվել է 1006 (2018թ․-749) գործի վարույթ։ Այսինքն 26,6%-ով ավելացել են քննվող քրեական գործերի քանակը, 34,3%-ով՝ գործի վարույթն ավարտված գործերի քանակը: Ընդ որում՝ վարույթն ավարտված գործերում զգալի ավելացել են ինչպես մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված գործերի թիվը՝ 58,9%-ով, այնպես էլ ոչ արդարացնող՝ հիմնականում վաղեմության ժամկետն անցած լինելու, համաներման ակտ կիրառելու հիմքերով վարույթը կարճված քրեական գործերի թիվը՝ 507-ով:
Ըստ քննչական մարմինների՝ կոռուպցիոն դեպքերով 2019թ. քննված քրեական գործերի քանակն ունի հետևյալ բաշխվածությունը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտ- քննվել է ընդհանուրը 157 քրեական գործ, որից ավարտվել է 23 գործի վարույթ: Վերջիններիցս 17-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան: 61 գործի նախաքննություն շարունակվել է 2020թ.-ին:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն- քննվել է ընդհանուրը 403 քրեական գործ, որից ավարտվել է 214 գործի վարույթ։ 43 քրեական գործ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: 74 գործի նախաքննություն շարունակվել է 2020թ.-ին:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչություն-քննվել է ընդհանուրը 14 քրեական գործ, որից ավարտվել է 2 գործի վարույթ։  2019թ. դատարան գործեր չեն ուղարկվել, 8 քրեական գործ ուղարկվել է ըստ ենթակայության այլ քննչական մարմիններ, 3 գործի նախաքննություն շարունակվել է 2020թ.-ին:
ՀՀ քննչական կոմիտե-քննվել է ընդհանուրը 2051 քրեական գործ, որից ավարտվել է 767 գործի վարույթ։ Ավարտված քրեական գործերից 180-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 237 քրեական գործ ուղարկվել է ըստ ենթակայության այլ քննչական մարմիններ, 681 գործի նախաքննություն շարունակվել է 2020թ.-ին:
Ըստ կոռուպցիոն առավել տարածված առանձին հանցատեսակների՝ 2019թ.-ին նախորդող տարվա համեմատ արձանագրվել է հետևյալ քրեական շարժընթացը:
Պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ խարդախություն-հարուցվել է 115 քրեական գործ, որը 2018թ. համեմատ պակաս է 20,6%-ով: Սակայն վարույթում քննված քրեական գործերն ավելի են 14.5%-ով: 15-ով կամ 300-ով ավել քրեական գործ է ուղարկվել դատարան, դատի է տրվել 29-ով կամ 223-ով ավել անձ (2018թ.-13 անձ, 2019թ.-42 անձ):
Պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ յուրացում կամ վատնում-հարուցվել է 377 քրեական գործ, կամ՝ 2018թ. համեմատ 1,5%-ով պակաս: Վարույթում քննվել է 748 քրեական գործ՝ 2018թ․ համեմատ (487) 53.6%-ով ավելի: 88 գործ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, ինչը 2018թ․ համեմատ ավելի է 41-ով կամ 115%- ով: Դատի է տրվել 117 անձ, որը 2018թ. համեմատ մոտ 121%-ով ավելի է:
Առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունների չարաշահում-հարուցվել է 2018թ. համեմատ 44,4%-ով ավելի քրեական գործ, իսկ տարվա ընթացքում վարույթում քննված քրեական գործերը՝ թվով 149,  ավելի են եղել 52%-ով: Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել  2 քրեական գործ՝ 2 անձի վերաբերյալ:
Պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում- հարուցվել է 284 քրեական գործ կամ 2018թ. արձանագրված ցուցանիշից 32,7%-ով ավելի: Վարույթում քննվել է 496 քրեական գործ՝ 2018թ․համեմատ 60%-ով ավելի: Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 16 գործ, որոնցով դատի է տրվել 45  անձ, ինչը 17-ով կամ 61%-ով ավելի է 2018թ. տվյալներից:
Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը-հարուցվել է 97 քրեական գործ, կամ 2018թ. համեմատ 15,6%-ով պակաս: Վարույթում քննվել է 2018թ․համեմատ 9.8%-ով ավելի՝ 179 քրեական գործ: Դատարան է ուղարկվել 6 գործ՝ 2018թ․համեմատ կրկնակի ավելի, որոնցով կոնկրետ այս հոդվածով դատի է տրվել 6 անձ:
Կաշառք ստանալը, տալը և կաշառքի միջնորդությունը-այս հանցատեսակներով հարուցվել է ընդհանուր 148 քրեական գործ, որը 2018թ. արձանագրված ցուցանիշից պակաս է 6-ով: Վարույթում քննվել է ընդհանուր 16%-ով ավելի գործ: Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 51 քրեական գործ կամ 2018թ. համեմատ 41.7%-ով ավելի, որոնցով դատի է տրվել  99 անձ, կամ նախորդ տարվա համեմատ 8.3%-ով պակաս:
Պաշտոնեական կեղծիքը- հարուցվել է 114 քրեական գործ կամ 14%-ով 2018թ. համեմատ ավելի: Վարույթում քննված քրեական գործերը շատ են եղել 30%-ով: Փոխարենը մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված գործերը՝ թվով 15, և դրանով դատաի տրված անձանց քանակը՝ թվով 19, 2018թ․համեմատ պակաս են եղել համապատասխանաբար 20 %-ով և 40%-ով:
Պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալը- հարուցվել է 24 քրեական գործ (2018թ․-143): Չնայած վարույթում քննված գործերը (53) 2018թ. համեմատ պակաս են եղել 3 անգամ, սակայն մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված գործերի (17) քանակը չորս անգամ գերազանցում է նախորդող տարվա ցոցւանիշը:  Ընդ որում՝ դատի տրված անձանց (26) թիվը ևս 2018թ. տվյալներից ավելի է՝ մոտ 57 տոկոսով:
Պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով ծառերի, թփերի և բուսածածկի ապօրինի հատումը- հարուցվել է 6 քրեական գործ՝ 2018թ․ հարուցված 1 քրեական գործի դիմաց: Վարույթում քննվել է 2018թ. (2) համեմատ 4 անգամ ավելի  քրեական գործ, որոնցից 1-ը՝ 3 անձի վերաբերյալ, մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: 2 գործով նախաքննությունը շարունակվում է:
Առանձին հանցատեսակներով արձանագրված՝ դատարան ուղարկված գործերի և դատի տրված անձանց ցուցանիշների հետ կապված որոշակի նվազումը՝ պայմանավորված է մի կողմից 2018թ. ընդունված համաներման մասին ակտով, իսկ մյուս կողմից իրավապահ համակարգի որդեգրած այն քաղաքականությամբ, որ ոչ մեծ կամ միջին ծանրության կոռուպցիոն գործերով պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու,  ինչպես նաև օրենքի պահանջների լիարժեք առկայության դեպքում կիրառվում է լայն խրախուսական գործիքակազմ և գործուն զղջալու ու այլ ոչ արդարացնող հիմքերով կայացվում են բազմաթիվ որոշումներ քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին։

Число уголовных дел, расследуемых по коррупционным случаям увеличилось на 26.6%, а направленных в суд – на 58.9 %. Антикорупционные результаты 2019г. по более распространенным видам преступлений
апрель 02, 2020
Генеральная прокуратура РА опубликовала общие итоги уголовно-правовой борьбы с коррупционными преступлениями за 2019г. по сравнению  с 2018г. Таким образом в период 2019г. в производствах органов, предварительного следствия было рассмотрено в целом 2625 (в 2018г. -2072) уголовных дел, из указанных, производство 1006 дел (в 2018г.-749) было завершено. То есть, на 26.6% увеличилось число рассматриваемых уголовных дел, a на 34.3% число уголовных дел, по завершенным производтсвам. При этом в делах по завршенным производствам значительно увеличилось число дел, направленных в суд с обвинительным заключением (58.9%), также число уголовных дел по производтсвам прекращенным в основном на основании истечения срока давности,  применения акта об амнистии (50.7%)
По следственным органам число уголовных дел, рассматриваемых по коррупционным случаям в 2019г. распределено следующим образом:
Следственный департамент Службы национальной безопасности РА – рассмотрено в целом 157 уголовных дел, из указанных завершено производство 23 дел. Из последних с обвинительным заключениемв суд было направлено 17.  Предварительное следствие 61 продолжается.
Специальная следственная служба РА - рассмотрено в целом 403, из указанных завершено производство 214 дел. С обвинительным заключением 43 дел было направлено в суд.   Предварительное следствие 73 продолжается.
Следственное управление Комитета государственных доходов РА - рассмотрено в целом 14 уголовных дел, из указанных завершено производство 2. В 2019г. дела не были направлены в суд, 8 - в другие следственные органы , а предварительное следствие 3 продолжилось в 2020г.
Следственный комитет РА - рассмотрено в целом 2051, из указанных завершено производство 767. Из завершенных уголовных дел  с обвинительным заключением было направлено в суд 180, 237 - в другие следственные органы, предварительное следствие 681 продолжилось в 2020г.
По более распространенным отдельным видам коррупционных преступлений  в 2019г. была констатирована следующая уголовная динамика:
Мошенничество путем использования должностного положения – возбуждено 115 дел, что по сравнению  с 2018г. меньше на 20.6%. Однако уголовные дела, рассматриваемые в производствах на 14.5% больше. На 300 или 15% больше уголовных дел было направлено в суд.
Присовение или растрата путем использования должностного положения – возбуждено 377 дел или по сравнению  с 2018г. на 1.5% меньше. В производстве было рассмотрено 748 дел по сравнению  с 2018г. на 53.6% (487) меньше. 88 дел с обвинительным заключением было направлено в суд, что по сравнению  с 2018г. больше на 41 или 115%. В суд был подан иск в отношении 117 лиц, что по сравнению  с 2018г. больше на 121% .
Злоупотребление полномочиями сотрудниками коммерческой или другой организации - по сравнению  с 2018г. возбуждено на 44.4% больше дел, а в течение года уголовные дела, рассматриваемые в производствах на 149 или 52% больше. 2 уголовные дела в отношении 2 лиц были направлены в суд с обвинительным заключением.
Злоупотребление должностными полномочиями – возбуждено 284 дел или по сравнению  с  2018г. на 32.2% больше. В производстве было рассмотрено 496 дел, по сравнению  с  2018г. на 60% больше. С обвинительным заключением в суд было направлено 16 дел, из указанных в отношении 45 лиц, подан иск в суде.
Превышение должностных полномочий – возбуждено 97 дел или по сравнению  с  2018г. на 15.6%. меньше. В производстве было рассмотрено 179 дел по сравнению  с  2018г. на 9.8% больше. В суд было направлено 6 дел, по сравнению с  2018г. в два раза больше.
Получение, дача  взятки и посредничество во взяточничестве – по этим видам преступлений возбуждено в целом 148 дел что по сравнению с 2018г. меньше на 6. В производстве рассмотрено в целом больше на 16% дел. С обвинительным заключением в суд было направлено 51 или по сравнению с 2018г. больше на 41.7%.
Должностной подлог – возбуждено 114 дел или по сравнению с 2018г. больше на 14%. Уголовные дела, рассмотренные в производстве больше на 30% числа дел, напаравленных с обвинительным заключением в суд.
Незаконное вознаграждение со стороны государственного служащего, не являющегося должностным лицом –возбуждено  24 дел (в 2018г.-143). Несмотря на то, что рассмотренные в производстве дела (53) по сравнению с 2018г. были меньше в 3 раза, однако число дел, направленных в суд с обвинительным заключением (17) в 4 раза превышает показатель прошлого года. При этом число лиц, проходящих по делу (26) по сравнению с 2018г. также больше на 57%.
Незаконная вырубка деревьев, кустарников и растительности с использованием должностного положения – возбуждено 6 дел. В производстве было рассмотрено в 4 раза больше дел, из них 1 в отношении 3 лиц, с обвинительным заключением было направлено в суд. Предварительное следствие 2 дел продолжается.
Определенное сокращение связанное с показателями дел, направленных в суд и лиц, проходящих по делу обусловлено с одной стороны актом об амнистии, принятым в 2018г., а с другой стороны политикой, принятой системой правоохранительных органов, по которой в случае восстановления ущерба, нанесенного государству по коррупционным делам, а также наличия требований закона примеяется широкий пощрительный механизм и на не опровдательных основаниях принимаются многочисленные постановления о прекращении производства уголовного дела.