Առերևույթ պաշտոնեական կեղծիքների և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ խախտվել են բնակելի թաղամասի կառուցման գործընթացում շինարարական նորմերի պահանջները
ապրիլի 01, 2020
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են Երևանի Ն. Տիգրանյան 1/1 փակուղի հասցեում իրականացվող շինարարության վերաբերյալ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից ստացված փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության համակողմանիությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնից:
Արդյունքում պարզվել է, որ առևտրային ընկերության կողմից Արաբկիր վարչական շրջանի նշված հասցեում բնակելի թաղամասի կառուցման աշխատանքային նախագծային փաստաթղթերի մշակման համար Երևանի քաղաքապետի կողմից 2018թ. մարտի 2-ին տրվել է նախագծման թույլտվություն: Համաձայն վերջինիս՝ թույլատրվել է մշակել թվով 5 բնակելի շենքերից բաղկացած թաղամասի կառուցապատման նախագիծ՝ գործող նորմատիվային պահանջների համաձայն նախատեսելով ապահովել հարակից շինություններից և միմյանցից կառույցների վերգետնյա մասերի անհրաժեշտ նվազագույն հեռավորությունը։
Երևանի քաղաքապետի կողմից 2018թ. ապրիլի 27-ին ընկերությանը տրվել է հիշյալ բնակելի թաղամասի կառուցման շինարարության թույլտվությունը։ Դրա համար հիմք են հանդիսացել ինչպես նախագծման թույլտվությունը, մասնագիտացած ընկերության կողմից մշակված աշխատանքային նախագիծը, վերջինիս վերաբերյալ մեկ այլ ընկերության կողմից հաստատված փորձաքննության եզրակացությունը, այնպես էլ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության, ՀՀ շրջակա միջավայրի պաշտպանության նախարարության «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տված եզրակացությունները։
Սակայն ավելի ուշ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ բնակելի թաղամասի մասնաշենքերից մեկը գտնվում է հարակից տարածքում գտնվող արտադրական օբյեկտից 3,4 մետր, իսկ մեկ այլ մասնաշենք՝ 9,3 մետր հեռավորության վրա: Այսինքն բնակելի թաղամասը արտադրական գոտում կառուցելուց հաշվի չի առնվել շինարարական նորմի այն պահանջը, համաձայն որի՝ հասարակական և խառը կառուցապատման գոտիներին կից տեղակայված արտադրական օբյեկտների հողամասերի սահմանից հեռավորությունը մինչև բնակելի և հասարակական շենքերը, ինչպես նաև հանրակրթական դպրոցների և նախադպրոցական, առողջապահական և հանգստի հաստատությունների հողամասերի սահմանները, պետք է լինի 50մ-ից ոչ պակաս:
Ընդ որում, բազմաթիվ քաղաքացիների հետ կնքվել են կառուցվող բնակելի թաղամասի շենքերում գտնվող անշարժ գույքերը գնելու իրավունքի մասին պայմանագրեր, որոնք ստացել են պետական գրանցում:
Այսինքն ուսումանսիրությամբ պարզվել է, որ կառուցապատման նախագծի ճարտարապետաշինարարական մասը մշակած ընկերության ծառայողի կողմից կազմվել է նախագծման թույլտվության և շինարարական նորմերով սահմանված պահանջներին հակասող՝ բնակելի թաղամասի նախագիծ, իսկ փորձաքննության եզրակացությունը հաստատած առևտրային ընկերության ծառայողի, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության և ՀՀ շրջակա միջավայրի պաշտպանության նախարարության «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ պաշտոնատար անձանց կողմից նախագծի վերաբերյալ տրվել են առերևույթ ակնհայտ կեղծ բովանդակությամբ եզրակացություններ, որոնք տրամադրվել են շինթույլտվություն ստացող ընկերությանը, վերջինս էլ իր հերթին դրանք ներկայացրել է Երևանի քաղաքապետարան։
Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք իրենց հերթին անտեսել են շինարարական նորմերով և նախագծման թույլտվությամբ սահմանված պահանջները: Արդյունքում տրվել է առերևույթ ակնհայտ կեղծ բովանդակությամբ շինթույլտվություն, ինչը հարակից տարածքում գտնվող արտադրական օբյեկտի սեփականատիրոջ և անշարժ գույք գնելու իրավունքի մասին պայմանագրեր կնքած քաղաքացիների համար առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրություններով ի հայտ են բերվել ենթադրյալ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող փաստական տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Путем явных должностных подлог и злоупотребления должностными полномочиями были нарушены требования строительных норм в процессе строительства жилого квартала
апрель 01, 2020
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были изучены документы,  полученные от Аппарата Премьер-министра РА относительно строительства, осуществляемого по адресу: г. Ереван, Н. Тигранян 1/1. Для обеспечения всесторонности были запрошены и получены необходимые документы  также от Инспекционного орган градостроительства, технической и пожарной безопасности РА.
В результате было установлено, что для разработки коммерческой компанией рабочих проектных документов для строительства жилого квартала по указанному адресу в администратовном округе Арабкир,  02.03.2018г. Мэрия Еревана дала разрешение на проектирование. Было дано разрешение на разработку проекта для строительства квартала (которая состоит из 5 жилых зданий), согласно действующим нормативным требованиям, предусматривая обеспечить необходимую минимальную дистанцию.
27.04.2018г. Мэрия Еревана дала разрешение компании на строительтсво указанного жилого квартала. Основанием для этого являлись разрешение на проектирование, рабочий проект, разработанный спецализированной компанией, заключение экспертизы, утвержденное другой компанией, а также заключения, представленные Министерством по чрезвычайным ситуациям  РА, ГНКО «Центр экспертизы воздействия на окружающую среду» Министерства окружающей среды РА.
Однако в ходе изучения, осуществленного Инспекционным органом градостроительства, технической и пожарной безопасности РА было установлено, что одно из зданий жилого квартала находится в 3.4 м. от производственного объекта, а другое здание на растоянии 9.3 м. То есть при строительстве жилого квартала в производственной зоне не было учтено то требование строительного норма, по которой дистанция от границы земелного участка производственных объектов рядом с зонами общественного и смешанного строительства до жилые и общественные здания должна быть не менее 50м.
При этом многочисленные граждане заключили договора на покупку недвижимых имуществ в жилом квартале, которые получили государственные регистрации.
То есть в ходе изучения было установлено, что сотрудником компании, разработавшей архитектурно-строительную часть проекта строительства был сосатвлен проект жилого квартала, противоречащий разрешению проектирования и требованиям, установленных строительными нормами, а сотрудником коммерческой компании, утверждавшей заключение экспертизы, должностными лицами Министерства по чрезвычайным ситуациям  РА, и ГНКО «Центр экспертизы воздействия на окружающую среду» Министерства окружающей среды РА были даны заключения с ложным содержанием, которые были предоставлены компании, которая получила разрешение на строительство, а компания в свою очередь представила их в Мэрию Еревана.
Должностные лица Мэрии Еревана в свою очередь проигнорировали строительные нормы и требования, установленные разрешением на проектирование. В результате было дано разрешение на строительство с заведомо ложным содержанием, что и повлекло тяжкие последвтия для собственника рядом находящегося производственного объекта и граждан, которые заключили договора на покупку недвижимого имущества.
Учитывая то, что в ходе изучения были выявлены фактичесие данные, содержащие признаки преступных деяний в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 308 и ч. 1 ст. 314 УК РА.