Խոշորածավալ վատնումներ և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում՝ 2016թ. այլ պետության ղեկավարի այցի կազմակերպման գործընթացում
մարտի 11, 2020
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից ստացված գրության առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում պետության պաշտպանության հայց հարուցելու հարցի քննարկման նպատակով լայնածավալ ուսումնասիրության է ենթարկվել 2016թ. այլ պետության ղեկավարի այցի կազմակերպման ծախսերի հիմնավորվածությունն ու օրինականությունը:
Ուսումնասիրության լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով փաստաթղթեր, տեղեկատվություն է պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, ՀՀ կառավարության աշխատակազմից, ՀՀ Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդից, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից և ՀՀ ոստիկանությունից:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 09.06.2016թ. գաղտնի որոշմամբ այլ պետության ղեկավարի այցը պատշաճ կազմակերպելու նպատակով ՍՊԸ-ին նվիրաբերություն տրամադրելու համար ՀՀ մշակույթի նախարարությանը Կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացվել է 576 մլն. դրամ, որը նախարարի գաղտնի հրամանով տրվել է ընկերությանը, կնքվել նվիրաբերության պայմանագիր:
Թեև պայմանագրով սահմանված է եղել, որ նվիրառուին հատկացվող գումարը ներառում է հարկերը, տուրքերը և պարտադիր այլ վճարները, այնուամենայնիվ, ՀՀ կառավարության գաղտնի որոշման հիման վրա ՀՀ մշակույթի նախարարի գաղտնի հրամանով ընկերությանը հարկային պարտավորություններ կատարելու՝ ընկերության կողմից ներկայացված պատճառաբանությամբ փոխանցվել է ևս մոտ 60.2 մլն ՀՀ դրամ։ Մինչդեռ ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից ստացված տվյալների՝ ընկերության կողմից կազմված փաստաթղթերում ծախսերի նկատմամբ արդեն իսկ կիրառվել է 10 տոկոս ավելացումներ, այսինքն նշված նպատակով լրացուցիչ գումարների տրամադրումը հիմնավորված չի եղել:
Պարզվել է նաև, որ ընկերությանը հատկացված գումարի շրջանակներում ապրանքների, աշխատանքների և ծառայությունների ձեռքբերումները պետք է իրականացվեր  «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված բանակցային ընթացակարգով՝ առանց գնումների հայտարարությունը նախապես հրապարակելու: Սակայն չեն ներկայացվել բանակցային ընթացակարգի կիրառմանն առնչվող՝ գնային առաջարկների, որակավորման հիմնավորումների, ձեռբերվող ապրանքի անվանման և տեխնիկական բնութագրերի, հայտերի ապահովման վերաբերյալ և այլ փաստաթղթերը: Չեն ներկայացվել տվյալներ այցի ընթացքում պատվիրակության կազմում ընդգրկված անձանց, նրանց քանակի, ժամկետների, օրերի, անհրաժեշտություն համարվող ծախսերի վերաբերյալ:
Ընկերության կողմից որպես հաշվետվություն ներկայացված պայմանագրերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ մի շարք դեպքերում պայմանագրերի գները էականորեն բարձր են շուկայական գներից, ձեռք են բերվել կամ վարձակալվել գույք,  աշխատանքներ կամ ծառայություններ, որոնց անհրաժեշտությունը կամ գնագոյացումը չի հիմնավորվել, պարզ չէ՝ ինչպես է հետագայում տնօրինվել պետական բյուջեի միջոցներով ձեռքբերված գույքը։
Օրինակ ուկրաինական երեք տարբեր ընկերությունների հետ կնքվել են Երևանում, Գյումրիում և Վաղարշապատում 2 շարժական հեռուստատեսային կայանների ծառայությունների,  1 տելեսկոպիկ օպերատորի կռունկների տեխնիկական ծառայությունների ձեռքբերման մասին պայմանագրեր՝ ընդհանուր շուրջ 171 մլն ՀՀ դրամ արժեքով։ Մինչդեռ ըստ ՀՀ ՀՀՌԽ-ից ստացված տվյալների՝ ռուսաստանյան ընկերության կողմից մեկ այլ առիթով 2018թ. արվել է գնային առաջարկ՝ որով նմանատիպ շարժական հեռուստակայանի ծառայություններն առաջարկվել են 1 միավորը շուրջ կրկնակի պակաս գնով։
Կամ՝ ընդհանուր 16.3մլն դրամ արժեքով ձեռք է բերվել կարմիր գորգ, շապիկ, անձրևանոց, պոլիեթիլենային թաղանթ, սակայն որևէ տեղեկատվություն չկա, թե ինչպես են օգտագործվել կամ ում են հանձնվել ձեռքբերված ապրանքները։ Կատարվել են 22 մլն դրամի արգելապատնեշների պատրաստման աշխատանքներ, սակայն պայմանագրում դրա տեխնիկական բնութագրի, չափի, ձևի, նյութի մասին որևէ նշում չկա։
Այլ ընկերության հետ ՍՊԸ-ն կնքել է թարգմանչական ծառայությունների կազմակերպման աշխատանքներ՝ ընդհանուր մոտ 6մլն դրամ արժեքով, սակայն պարզվել է, որ նշված երկու ընկերություններն էլ այդ ժամանակահատվածում գրանցված են եղել Եղեգնաձոր քաղաքի նույն հասցեում, իսկ որպես թարգմանչական ծառայություններ մատուցող ներկայացված ընկերությունը 2016թ.-ի մայիսից մինչև 2017թ.-ի մարտ, այսինքն վերոնշյալ այցի ընթացքում, չի ունեցել ոչ մի գրանցված աշխատակից,  իսկ որպես այդ ընկերության տնօրեն հանդես եկած և պայմանագիրն ու կատարողական ակտը ստորագրած անձը ՀՀ ՊԵԿ տվյալներով որպես տնօրեն աշխատել է միայն 2018թ. դեկտեմբեր ամսից։
Պարզվել է, որ այլ ընկերության հետ կնքված պայմանագրով 17.06.2016թ.-28.06.2016թ. ընթացքում 5 տարբեր մակնիշի ավտոմեքենաներով կատարվել են ուղևորափոխադրումներ, մինչդեռ ՀՀ ՊԵԿ-ից ստացված տվյալներով ծառայությունները, իբր, մատուցած ընկերությունը 2016-2017թթ., բացի տնօրենից, որևէ գրանցված աշխատակից չի ունեցել։
ՍՊԸ-ի կողմից նաև ներկայացվել են ֆինանսական համակարգման, ֆինանսական խորհրդատվության, վերահսկման ծառայությունների, փաստաբանական ծառայությունների ծախսեր, որոնց կապը նշված այցի հետ որևէ հիմնավորում չունի:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ մշակույթի նախարարի կողմից ՀՀ կառավարությանը ներկայացված՝ ՍՊԸ-ին գումարներ հատկացնելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության վերոնշյալ գաղտնի որոշումների նախագծերի փաթեթում ծախսերի բնույթի, անհրաժեշտության և չափի վերաբերյալ որևէ հիմնավորում չի եղել, և նշվել է միայն «այցը պատշաճ կազմակերպելու նպատակով» արտահայտությունը։
Այսպիսով, ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել տվյալներ՝ 2016թ.-ին ՀՀ մշակույթի նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ Կառավարությանն անարժանահավատ տվյալներ ներկայացնելու, դրա հետևանքով պետական բյուջեի միջոցներց ընկերությանն  անհիմն 60.2 մլն դրամ հատկացնելով պետության համար ծանր հետևանքներ առաջացնելու, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 110.3 մլն դրամի անարժանահավատ ծախսեր՝ վատնում կատարելու վերաբերյալ։
Նկատի ունենալով վերանշյալը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի, նույն հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Крупномасштабные растраты и злоупотребление должностными полномочиями в процессе организации визита руководителя другого государства в 2016г.
март 11, 2020
По факту письма, полученного от Министерства образования, науки, культуры и спорта РА с целью рассмотрения вопроса о возбуждении иска защиты государства в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были изучены обоснованность и законность расходов организации визита руководителя другого государства.
С целью обеспечения полноты изучения документов была запрошена и получена информация от Министерства финансов РА, аппарата Правительства РА, Совета общественной телерадиокомпании РА, Комитета государственных доходов РА и Полиции РА.
В результате изучения было установлено, что секретным постановлением Правительства РА от 09.06.2016г. с целью обеспечения визита руководителя другого государства для предоставления ООО пожертвования,  для Министерства культуры РА из фонда была выделена сумма в размере 576 млн. драмов РА, и она по секретному приказу министра была выдана компании, и был заключен договор пожертвования.
Несмотря на то, что договором было установлено, что выделенная сумма включает налоги, пошлины и другие обязательные платежи, тем не менее,  на основании секретного постановления Правительства РА, секретным приказом министра культуры РА, компании была передана сумма в размере около 60.2 млн. драмов РА. Тем временем как по данным, полученным от Министерства финансов РА в документах, составленных компанией относительно расходов уже были применены добавки на 10%, то есть предоставление дополнительных денег с указанной целью не было обосновано.
Также было установлено, что в рамках сумм, выделенных для компании приобретение товаров, работ и служб должно было осуществиться по процедуре переговоров, предусмотренной законом РА О закупках, без опубликования заявления заранее. Однако не были представлены документы по предложениям цен, техническим характеристикам и обеспечению заявок, связанных с применением процедур переговоров. Не были представлены данные относительно лиц, включенных в состав делегации, их числа, сроков, дней, расходов, являющихся необходимостью.
В ходе изучения договоров, представленных в качестве отчета, компанией было установлено, что в ряде случаев цены договоров существенно выше рыночной стоимости, были приобретены или арендованы имущества, работы или службы, необходимость которых не была обоснована, и неизвестно как в дальнейшем было распряжено  имуществом, приобретенным средствами государственного бюджета.
Например, 3 разными украинскими компаниями были заключены договоры о приобретении технических служб в Ереване, Гюмри и Вагаршапат.  Тем временем, как по данным, полученным от СОТ РА, по другому случаю в 2018г, российской компанией было сделано ценовое предложение, по которой подобные службы передвижной телестанции были предложены по двукратно меньшей цене за 1 единицу.
Или в целом за 16.3 млн. драмов РА были приобретены красный ковер, майка, зонтик, однако нет никаких сведений как они были использованы или кому были переданы приобретенные товары. За 22 млн. драмов РА были осуществлены работы бордюр, однако в договоре нет никаких заметок о технической характеристики, и материалах.
С другой компанией ООО заключило договор по организации переводческих работ за 6 млн. драмов РА, однако было установлено, что указанные компании были зарегистрированы в этот период по тому же адресу г. Егегнадзор, а в качестве компании, представленной как предлагающей переводческие службы с мая 2016г. по март 2017г. не было никакого зарегистрированного работника, а лицо, представившийся как директор данной компании и подписывавший договор и исполнительный акт по данным КГД РА работало  в качестве директора данной компании только с декабря 2018г.
Было установлено, что  по договору, заключенному с другой компанией в период 17.06.2016г.-28.06.2016г.  по 5 автомобилями разных марок были осуществлены перевозки пассажиров, однако по данным, полученным от КГД РА, якобы компания, предлагающая услуги кроме директора не имела никакого другого зарегистрированного работника.
ООО также были представлены расходы финансовой координации, финансовой консультации,  адвокатских услуг, связь которых с указанным визитом не имеет никакого обоснования.
Таким образом, в ходе изучения были приобретены данные относительно представления Правительству в 2016г. недостоверных данных ответственным должностным лицом Министерства культуры РА, в результате этого необоснованно была выделена для компании сумма в размере 60.2 млн. драмов РА, что и повлекла  тяжкие последствия для государства, и была осуществлена растрата путем использования служебного положения в размере около 110.3 млн. драмов РА.
Учитывая вышеизложенное в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 2 ст. 179, п. 1 ч. 3  той же статьи и ч. 2 ст. 308 УК РА. Предварительное следствие было поручено СК РА.