Բարեվարքության ինստիտուտը գործողության մեջ՝ Դատախազության և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործակցությամբ
հուլիսի 09, 2020
Հայաստանում պաշտոնատար անձանց, պետական պաշտոններ զբաղեցնելու հավակնորդների բարեվարքության ինստիտուտի ներդրումը և վերջինիս շրջանակներում ՀՀ դատախազության և ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի միջև համագործակցությունն սկսում են տալ իրենց առաջին արդյունքները։
Արդեն տեղեկացրել ենք, որ 2020թ․ հունիսի 29-ից հուլիսի 1-ին տեղի են ունեցել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված գործառույթներ իրականացնող դատախազների թեկնածությունների ցուցակների համալրման նպատակով անցկացվող բաց մրցույթը։
Վերջինիս մասնակցելու համար դիմած անձանց փաստաթղթերը ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատակազմում ուսումնասիրելու ընթացքում պարզվել է, որ հայտատուներից մեկը, ի թիվս դիմումին կից ներկայացված փաստաթղթերի, որպես աշխատանքային գործունեությունը հավաստող փաստթուղթ, ներկայացրել է  2017թ․ մայիսի 1-ից մինչև 2019թ․ մայիսի 1-ը ՍՊԸ-ում որպես իրավաբան աշխատած լինելու մասին տեղեկանք։ Պարզվել է, որ տվյալ անձը 2016-2020թթ․ ընթացքում պարբերաբար դիմել է դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկվելու նպատակով անցկացվող բաց մրցույթներին մասնակցելու համար, սակայն երբևէ մասնագիտական աշխատանքային գործունեությունը հավաստող որևէ փաստաթուղթ չի ներկայացրել:
Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը՝ հայտերի ընդունման ընթացքում նրանից պահանջվել են իր աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ լրացուցիչ փաստաթղթեր։ Քաղաքացին ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից տրված տեղեկանք նրա՝ 2017-2019թթ․ ընթացքում աշխատանքային գործունեություն իրականացրած լինելու մասին: Արդյունքում որակավորման հանձնաժողովը բավարարել է վերջինիս հայտը և նրան թույլատրել է մասնակցել մրցույթին։
Ըստ «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 38․1 հոդվածի՝ Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթներով օժտված ստորաբաժանման դատախազների թեկնածությունների ցուցակների համալրման նպատակով անցկացվող բաց մրցույթին մասնակցելու համար դիմող անձինք այլ փաստաթղթերի հետ ներկայացնում են նաև  «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված բարեվարքության վերաբերյալ լրացված հարցաթերթիկ։ Մրցույթն անցկացնող Որակավորման հանձնաժողովի նախագահը բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկը մեկօրյա ժամկետում ներկայացնում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով՝ երկշաբաթյա ժամկետում անձի բարեվարքության վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացությունն ստանալու նպատակով։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից տրամադրված բարեվարքության եզրակացության համաձայն՝ իրենց ուսումնասիրության արդյունքում նշած ՍՊԸ-ում տվյալ անձի աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ  տվյալները չեն հաստատվել: Ավելին, Հանձնաժողովը նշել է, որ 2019 թվականից նա զբաղեցնում է իր իսկ հիմնադրած ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը՝ միաժամանակ արձանագրելով, որ աշխատանքային փորձառության և մասնագիտական գործունեության վերաբերյալ այլ արժանահավատ տեղեկություններ առկա չեն:
2020թ․ հուլիսի 1-ին տվյալ դիմորդը չի մասնակցել բաց մրցույթին, և ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովը հնարավորություն չի ունեցել աշխատանքային փորձը հավաստող փաստաթղթերի վերաբերյալ հարցմամբ նրանից ստանալ պարզաբանումներ։
Ելնելով նրանից, որ վերոնշյալ հանգամանքները ողջամիտ կասկած են առաջացրել ներկայացված փաստաթղթերի արժանահավատության վերաբերյալ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Ա․ Հարությունյանի գրությամբ դրանք ուղարկվել են  Ոստիկանություն՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու հիմքերը պարզելու հանձնարարությամբ։
Հարկ է նշել, որ Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթներով օժտված ստորաբաժանման դատախազները կլինեն առաջին պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, ում վերաբերյալ իրականացվել է բարեվարքության ստուգման գործընթաց։

Институт этики в действии в сотрудничестве с Прокуратурой и Комиссией по предупреждению коррупции
Внедрение в Армении института этики должностных лиц, претендентов на занятие государственных должностей и сотрудничество между прокуратурой РА и Комиссией по предупреждению коррупции начинают давать свои первые результаты.
Как уже сообщалось ранее, что с 29 июня по 1 июля 2020 года состоялся открытый конкурс по пополнению списков кандидатов прокуроров, осуществляющих функции, предусмотренные законом «О взыскании имущества незаконного происхождения».
В ходе изучения документов лиц, обратившихся для участия в аппарат Генеральной прокуратуры РА, было установлено, что один из заявителей представил справку о том, что он работал юристом в ООО с 1 мая 2017 года по 1 мая 2019 года. Было установлено, что данное лицо в период 2016 - 2020 гг. периодически обращалось для участия в открытых конкурсах с целью включения в список кандидатов прокуроров, однако никогда не представляло документа, удостоверяющего его профессиональную трудовую деятельность.
Учитывая это обстоятельство, в ходе приема заявок были запрошены дополнительные документы о его трудовой деятельности. Гражданин представил справку от КГД РА о его трудовой деятельности за 2017 - 2019 годах. В результате квалификационная комиссия удовлетворила заявку последнего и разрешила ему участвовать в конкурсе.
Согласно статье 38.1 Закона РА “О прокуратуре”, для участия в открытом конкурсе с целью пополнения кандидатов прокуроров подразделения, наделенного функциями по взысканию имущества незаконного происхождения, обратившиеся лица вместе с другими документами представляют также и заполненную анкету об этике, предусмотренную Законом  РА “О Комиссии по предупреждению коррупции”. Председатель квалификационной комиссии, в однодневный срок представляет в комиссию по предупреждению коррупции анкету об этике лица с целью получения в двухнедельный срок консультативного заключения.
Согласно заключению комиссии по предупреждению коррупции, данные о трудовой деятельности данного лица в ООО не были подтверждены. Более того, комиссия отметила, что с 2019 года он занимает должность руководителя основанного им же ООО, одновременно констатируя, что нет иных сведений о его профессиональной деятельности.
01.07.2020г. данный заявитель не участвовал в открытом конкурсе, и квалификационная комиссия не смогла получить от него разъяснений по поводу документов, подтверждающих его опыт работы.
Исходя из того, что вышеуказанные обстоятельства вызвали сомнения по поводу достоверности представленных документов, письмо председателя квалификационной комиссии, заместителя генерального прокурора РА А. Арутюняна было направлено в полицию с поручением подготовить материалы в порядке, установленном ст. 180 -181 УПК РА, установить основания для возбуждения уголовного дела по признакам ст. 325 УК РА.
Следует отметить, что прокурори подразделения по взысканию имущества незаконного происхождения будут первыми должностными лицами, в отношении которых был проведен процесс проверки этики.