Շիրակի մարզում 40 տոկոսով ավելացել է կոռուպցիոն հանցագործությունների, 6 անգամ՝ դրանցով պետությանը պատճառված վնասի բացահայտման ցուցանիշը
փետրվարի 14, 2020
ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության կամ ղեկավարման ներքո գտնված վարույթներով 2019թ. ընթացքում առերևույթ կոռուպցիոն դեպքերով հարուցվել է 149 քրեական գործ: Այս ցուցանիշը 42-ով կամ մոտ 40 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Ընդ որում, նշված  քրեական գործերից 91-ը հարուցվել են Շիրակի մարզի դատախազության դատախազների կողմից:
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 54-ն արձանագրվել է կրթության, 21-ը՝ տեղական ինքնակառավարման, 12-ը՝ քաղաքաշինության, 3-ը՝ կադաստրային, 1-ը զորակոչային, 6-ը՝ գյուղատնտեսության, 9-ը բանկային և վարկային կազմակերպությունների, 14-ը առողջապահության, 19-ը սոցիալական ապահովության պետական ծառայության ոլորտներում, իսկ 10 դեպք վերաբերում է իրավապահ մարմինների պետական ծառայություն իրականացնող անձանց կողմից առերևույթ հանցագործությունների կատարմանը:
Առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործությունները դրսևորվել են հիմնականում պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով տարբեր չափերի յուրացում կամ վատնում կատարելու, խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով խոշոր չափերի վնաս պատճառելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, անցնելու, պաշտոնեական անփութության, կաշառք տալու, ստանալու, կաշառքի միջնորդության, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու, փաստաթղթերի կեղծման, փաստաթուղթ կեղծելու կամ խաբեության այլ ճանապարհով ժամկետային զինվորական ծառայությունից խուսափելու և դրանց տարբեր համակցությունների տեսքով:
2019թ. ընթացքում հարուցված քրեական գործերով 64 անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում, որոնցից՝ համայնքների 12 ղեկավար, համալսարանի ռեկտորի 1 տեղակալի, դպրոցների 11 տնօրեն, 3 փոխտնօրեն, 4 ուսուցիչ, ՀՀ Շիրակի մարզպետարանի 2 և Գյումրու քաղաքապետարանի 3 աշխատակից, սոցիալական ապահովության պետական ծառայության ոլորտների 11 աշխատակից, արհեստագործական ուսումնարանի և սպորտ դպրոցի 5 տնօրեն, 12 քաղաքացի՝ պաշտոնատար անձանց կողմից հանցագործության կատարմանն օժանադակելու համար: Ընդ որում, նշված անձանցից միայն 6-ի նկատմամբ է որպես խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը:
Նշված ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 14 անձի վերաբերյալ 7 քրեական գործ, իսկ դատարանում ավարտվել է 2 քրեական գործ, որոնցով 3 անձի նկատմամբ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ դեպքերով հարուցված քրեական գործերով նախնական արձանագրված պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 294.744.633 ՀՀ դրամ, որից 197.742.526  ՀՀ դրամը Շիրակի մարզի դատախազության աշխատակիցների գործուն ներգրավվածությամբ վերականգնվել է, իսկ մնացած մասը վերականգնելու ուղղությամբ ձեռնարկվել է համապատասխան քրեադատավարական գործիքակազմ:
Ընդ որում՝ քրեական գործերով բացահայտված՝ պետությանը պատճառված վնասի չափը մոտ 6 անգամ գերազանցում է 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը (48.726.840 ՀՀ դրամ): Բռնագանձումը պատշաճ ապահովվելու համար նախաքննության ընթացքում մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա դրվել է արգելանք: Իսկ 2019թ. ընթացքում վերականգնված վնասը 4.3 անգամ գերազանցում է 2018թ. արդյունքը (45.958.679 ՀՀ դրամ):
Բացի այդ, դատարանում ավարտված 7 քրեական գործերով բավարարել է պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ դատախազների կողմից ներկայացրած ամբողջ հայցը՝ ընդհանուր մոտ 14 մլն ՀՀ դրամի չափով, որը բռնագանձելու համար կատարողական թերթիկներ են ուղարկվել ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայություն և արդեն իսկ սկսվել է բռնագանձման գործըթնաց:
2019թ. ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերով նախապատրաստված նյութերի և հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 30-րդ հոդվածի ուժով հանցագործության պատճառների ու նպաստող պայմանների, ինչպես նաև հայտնաբերված պետական շահերի խախտումները վերացնելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարին, ՀՀ Շիրակի մարզպետին և Գյումրու քաղաքապետին ներկայացվել են տարբեր խնդիրների վերաբերյալ 47 միջնորդագրեր, որոնցից 41-ի արդյունքում արդեն իսկ կիրառվել են կարգապահական տույժեր, այդ թվում դպրոցի մեկ տնօրեն, «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության մեկ աշխատակից և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության կազմում գործող ՊՈԱԿ-ի մեկ տնօրեն ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
Շիրակի մարզի դատախազությունը ակտիվ և ընդգրկուն աշխատանք է կատարել նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում:
Այդ գործառույթի շրջանակներում կատարվել են 467 ուսումնասիրություններ՝ որոնք ընդգրկում են ընդերքօգտագործող սուբյեկտների կողմից համայնքներում ներդրումներ կատարելու, շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխի համալրման վճարների գծով պարտավորությունների կատարման, սոցիալական և կրթության ոլորտում անցակացված վարչական հսկողության և աուդիտի, համայնքում իրականացված ինքնակամ շինությունների, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության զբաղվածության պետական գործակալության  և այլ ոլորտներ:
Դրանց արդյունքում կատարվող ուսումնասիրություններով 91 տնտեսվարող սուբյեկտների դատախազության կողմից տրվել են նախազգուշացումներ, ինչի արդյունքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված ավեի քան 19 մլն ՀՀ դրամ գումար:

В Ширакской области на 40% увеличился показатель раскрытия преступлений коррупционной направленности, в 6 раз- показатель выявления нанесенного ими государству ущерба.
февраль 14, 2020
В течение 2019г. по производствам, находящимся под процессуальным надзором или руководством прокуроров Прокуратуры Ширакской области РА, по возможно коррупционным фактам было возбуждено 149 уголовных дел. Данный показатель на 42 или 40% больше по сравнению с тем же периодом предыдущего года. Причем, 91 из указанных уголовных дел было возбуждено прокурорами Прокуратуры Ширакской области.
Из выявленных коррупционных случаев 54 было зарегистрировано в области образования, 21- в области местного самоуправления, 12- градостроительства, 3- кадастра, 1- призыва, 6- сельского хозяйства, 9- банковских и кредитных организаций, 14- здравоохранения, 19- государственной службы социального обеспечения, а 10 случаев относятся к совершению возможных преступлений лицами, осуществляющими государственную службу правоохранительных органов.
Возможно коррупционные преступления проявились главным образом в виде совершения присвоения или растраты в различных размерах с использованием должностного положения, причинения вреда в крупных размерах путем обмана или злоупотребления доверием, злоупотребления должностными полномочиями, превышения должностных полномочий, должностной халатности, дачи, получения, посредничества взятки, совершения должностного подлога, злоупотребления полномочиями служащими коммерческих или других организаций, подлога документов, уклонения от военной срочной службы путем подлога документов или обмана и их различных совокупностей.
По уголовным делам, возбужденным течение 2019г., в отношении 64 лиц было возбуждено уголовное преследование, из которых 12- руководителей, 1 заместитель ректора университета, 11 директоров школ, 3 замдиректора, 4 учителя, 2 сотрудника Марзпетарана Ширака РА и 3- Мэрии Гюмри, 11 сотрудников в области государственной службы социального обеспечения, 5 директоров ремесленного училища и спортшколы, 12 граждан за содействие в совершении преступления должностными лицами. Причем, в отношении только 6 из указанных лиц в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.
В указанный период вместе с обвинительным заключением в суд было направлено 7 уголовных дел в отношении 14 лиц, а в суде было завершено 2 уголовных дела, по которым в отношении 3 лиц был вынесен обвинительный приговор.
Предварительно зафиксированный государству ущерб, нанесенный уголовными делами, возбужденными по фактам преступлений коррупционной направленности, составил 294.744.633 драм РА, 197.742.526драм РА из которых было восстановлено путем действенной вовлеченности сотрудников прокуратуры Ширакской области, а по восстановлению остальной части был применен соответствующий уголовно- процессуальный инструментарий.
Причем, размер нанесенного государству ущерба, выявленного по уголовным делам, примерно в 6 раз превышает показатель того же периода 2018 года (48.726.840 драм РА). Для надлежащего обеспечения взыскания в ходе предварительного следствия был наложен арест на имущество, принадлежащее обвиняемым. А восстановленный в ходе 2019г. ущерб в 4.3 раза превышает результат 2018г.-45.958.679 драм РА.
Кроме того, в суде был удовлетворен весь иск, поданный прокурорами по восстановлению нанесенного государству ущерба по 7 уголовным делам, в целом, в размере около 14 млн. драм РА, для взыскания которых в службу ПИСА МЮ РА были направлены исполнительные листы, и уже начался процесс взыскания.
В рамках подготовленных материалов и возбужденных уголовных дел по фактам преступлений коррупционной направленности в силу статьи 30 Закона РА «О прокуратуре» в целях устранения причин и способствующих условий, а также выявленных нарушений государственных интересов министру образования, науки, культуры и спорта РА, марзпету Ширака РА и мэру Гюмри было подано 47 ходатайств о различных проблемах, в результате 41 из которых уже были применены дисциплинарные штрафы, в том числе, один директор школы, один сотрудник ЗАО «Айпост» и один директор ГНКО, действующего в составе Министерства окружающей среды РА, были освобождены от занимаемых должностей.
Прокуратура Ширакской области проделала активную и объемную работу также в области защиты государственных интересов.
В рамках данной функции было проведено 467 исследований, включающих области инвестиций недропользовательными субъектами, выполнения обязательств по платежам пополнения фонда защиты окружающей среды, административного контроля и аудита, проведенного в социальной сфере и образования, самовольных сооружений в общине, государственного агентства занятости социального обеспечения Министерства труда и социальных вопросов РА и другие области.
По исследованиям, проводимым в результате этого, 91 хозяйственным субъектам прокуратурой были даны предупреждения, в результате которого был восстановлен нанесенный государству ущерб в размере более чем 19 млн. драм РА.