Շուրջ 44 մլն դրամի առերևույթ կոռուպցիոն չարաշումներ Եղեգնաձոր համայնքում 2016-2019թթ. կատարված շինարարական աշխատանքներում. հարուցվել է քրեական գործ
փետրվարի 12, 2020
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրության առարկա են դարձվել  ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից ՀՀ Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձորի համայնքապետարանի շինարարական-վերանորոգման ծրագրերով, կնքած պայմանագրերով կատարված աշխատանքների ստուգման վերաբերյալ ներկայացված փաստաթղթերն ու տեղեկատվությունը:
Ոււսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Եղեգնաձորի համայնքապետարանը 2016-2017թթ. ընթացքում տարբեր ընկերությունների հետ կնքել է համայնքում տարբեր փողոցներում լուսավորության ցանցերի հիմնանորոգման, «Գեղարվեստի դպրոց» ՀՈԱԿ-ի, թիվ 1 և թիվ 5 մանկապարտեզների խոհանոցի, տանիքի, առանձին բազմաբնակարան շենքի տանիքի հիմնանորոգման պայմանագրեր: Սակայն պայմանագրերով կատարված աշխատանքների տեղազննությունների, հսկիչ չափագրումների արդյունքում պարզվել է, որ աշխատանքներն իրականացրած ընկերությունների կողմից ներկայացված և համայնքի ղեկավարի կողմից ընդունված կատարողական ակտերով, հանձնման-ընդունման փասատթղթերով արձանագրվել են տարբեր չափերի փաստացի պակաս կատարված աշխատանքներ։
Այսինքն Եղեգնաձորի համայնքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից կազմված նշված պայմանագրերի կատարողական ակտերում և հանձնման-ընդունման արձանագրություններում գրառված տեղեկությունները շուրջ 3.3մլն դրամի  կատարված շինարարական-վերանորոգման աշխատանքների ծավալների վերաբերյալ իրականությանը չեն համապատասխանել։
Բացի այդ, ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից իրականացված ուսումնասիրության շրջանակներում «Հայաստանի ավտոմոբիլային ճանապարհների տնօրինություն» ՊՈԱԿ-ի փորձարկման լաբորատորիայի կողմից տեղում իրականացվել են 2 տարբեր ընկերությունների հետ կնքված պայմանագրերով  2018-2019թթ. Եղեգնաձորի տարբեր փողոցների ասֆալտապատման աշխատանքների ընթացքում կատարված ասֆալտբետոնի վերին շերտի հանուկների նմուշառումներ և 5 հիմնական պարամետրերով (հաստություն, միջին խտություն, խտացման գործակից, ջրահագեցման տոկոս, ծակոտկենությունների տոկոս) կատարվել են դրանց լաբորատոր փորձարկումներ: Դրանց արդյունքում պարզվել է, որ նմուշառված հանուկները 3 կամ 4 պարամետրերով չեն համապատասխանել գործող նորմերով ներկայացվող պահանջներին և ըստ ՀՀ ՊՎԾ կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների՝ այդ անհամապատասխանությունների պայմաններում հնարավոր չի լինի ասֆալտը շահագործել նախագծով նախատեսված նորմատիվային ժամանակահատվածի ամբողջ ընթացքում՝ առանց հետագա լրացուցիչ միջոցառումների։ Այսինքն պարզվել է, որ շուրջ 41 մլն դրամի չափով կատարվել է անարդյունավետ ծախս:
Այսպիսով, ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության  և ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ուսումանսիրությունների արդյունքում ստացվել են ՀՀ Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձորի համայնքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից 2016-2019թթ., պաշտոնական փաստաթղթերում՝ կատարողական ակտերում, հանձնման և ընդունման արձանագրություններում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելու, կեղծ փաստաթղթեր կազմելու և պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 3.3մլն դրամի վատնում կատարելու, ինչպես նաև պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով շուրջ 41 մլն դրամի գործող նորմատիվների հիմնական պահանջներին չհամապատասխանող աշխատանքներն ընդունելու և ծանր հետևանքներ առաջացնելու վերաբերյալ առերևույթ փաստական տվյալներ։
Ելնելով դրանից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման կամ վատնման, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելու, ծանր հետևանքներ առաջացնելու և 314-րդ հոդվածով նախատեսված` պաշտոնեական կեղծիքի հատկանիշներով  հարուցվել է քրեական գործ:

Коррупционные злоупотребления в размере около 44 млн. драмов РА в строительных работах, осуществлённых в общине Ехегнадзор за 2016-2019гг.
февраль 12, 2020
В управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА были изучены документы и сведения, представленные службой государственного надзора РА относительно проверки работ, осуществлённых программами и заключенными договорами по строительству и ремонту муниципалитета Ехегнадзора Вайоцдзорской области РА.
В ходе изучения было установлено, что муниципалитет Ехегнадзора в течение 2016-2017гг. с разными компаниями заключил договоры по  ремонту осветительных сетей в общине, НКО Школа искусства, кухни, крыши детских садов N 1 и N 5, крыши отдельного многоквартирного здания. Однако в результате осмотра,  контрольных  измерений работ, осуществлённых по договорам было установлено, что исполнительными актами, представленными компаниями, осуществляющими работы и принятыми  руководителем общины, документами  приема-передачи было выполнено меньше работы.
То есть сведения, включенные соответствующими должностными лицами муниципалитета Ехегнадзора в исполнительных актах и протоколах приема-передачи  указанных договоров относительно объема осуществлённой работы по строительству и ремонту (за 3.3 млн. драмов РА) не соответствовали действительности.
Кроме того в рамках изучения, осуществлённого службой государственного надзора РА, испытательной лабораторией ГНКО Директорат автомобильных дорог Армении на месте были проведены совместные лабораторные испытания экстрактов, взятых с верхнего слоя асфальтобетонного покрытия разных улиц Ехегнадзора, осуществлённого по договору, заключенному между 2 разными компаниями за 2018-2019гг. В результате было установлено, что  экстракты на 3 или 4 параметра не соответствовали требованиям действующих норм и согласно результатам изучения, осуществлённого СГН РА в этих условиях не соответствия, без дальнейших дополнительных мер  невозможно будет эксплуатировать асфальт за вес нормативный период, предусмотренный  программой. То есть было выявлено, что была осуществлена не эффективная работа в размере около 41 млн. драмов РА.
Таким  образом, в результате изучений службы государственного надзора РА и управления по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА были получены фактические данные относительно  внесения заведомо ложных сведений или записей в официальных документах – исполнительных актах, протоколах приема-передачи, составления ложных документов и растраты денег в размере 3.3 млн. драмов РА с использованием должностного положения, а также с использованием должностного положения вопреки интересам службы принятия работ (в размере около 41 млн. драмов РА), не соответствующих действующим нормативным основным требованиям   за 2016-2019гг. соответствующими должностными лицами муниципалитета Ехегнадзора Вайоцдзорской области РА.
Исходя из этого, в управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело согласно п. 1  ч. 2 ст. 179, п. 1 ч. 3 (присвоение или растрата в особо крупном размере с использованием   должностного положения), ч. 2 ст. 308 (использование должностного положения должностными  лицами вопреки интересам службы или невыполнение служебных обязанностей) и ст. 314 (служебный подлог) УК РА.