Մահակով և հակագազով ցուցմունք կորզելու վերաբերյալ հրապարակման կապակցությամբ հարուցված քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ոստիկանության Ճամբարակի բաժնի պետին
փետրվարի 10, 2020
2019թ. նոյեմբերի 22-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պետական ծառայություն իրականացնող անձանց կողմից առերևույթ չարաշահումներ թույլ տալու դեպքի առթիվ Հ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու համար ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն էր ուղարկել «NewsMedia.am» կայքում 21.11.2019թ. զետեղված «Հայրենի ոստիկանները՝ մահակով ու հակագազով ցուցմունք են կորզում» վերտառությամբ հրապարակումը և տեսանյութը, ինչպես նաև դրա վերաբերյալ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրությունը:
2019թ. նոյեմբերի 23-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Կատարված նախաքննության ընթացքում պարզվել է ենթադրյալ բռության ենթարկված անձի ինքնությունը, վերջինս գործով ճանաչվել է տուժող։
Միաժամանակ, իրականացված բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննության արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշում է կայացվել ՀՀ ոստիկանության Ճամբարակի բաժնի պետ Ն. Ս.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին (հանցաքն առերևույթ կատարվելու պահին դեռևս ՀՀ քրեական օրենսգրքում առկա չէր 309.1 հոդվածը): Վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, 2007թ. փետրվարից 2010թ. մայիս ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժնի ավագ օպերլիազորի պաշտոնը, առերևույթ դիտավորությամբ կատարել է բռնություն և հատուկ միջոց գործադրելով զուգորդված այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից:
Մասնավորապես, 2008թ. նոյեմբերի սկզբին, նույն բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետ Վ. Ն.-ի աշխատասենյակում, վերջինիս և այլ աշխատակիցների մասնակցությամբ Ն. Ս.-ն՝ բնակարանից գողության փորձ կատարելու դեպքի շուրջ զրուցել է հիշյալ հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով բաժին բերման ենթարկված Ա. Մ.-ի հետ: Վերջինիս կողմից դեպքին իր առնչություն ունենալու հանգամանքը հերքելուց հետո, մինչև հաջորդ օրը՝ լուսաբաց, շուրջ հինգ անգամ նրան ուղեկցել են Վ. Ն.-ի աշխատասենյակ, որտեղ այլ ծառայողների հետ խմբով առերևույթ դիտավորությամբ կատարել են բռնություն. գողության փորձ կատարելու դեպքը խոստովանելու պահանջ ներկայացնելով՝ Ա. Մ.-ին գցել են գետնին, գլխին անցկացրել են հակագազ, ձեռքերով և մահակով հարվածներ հասցրել նրա մարմնի տարբեր մասերին՝ պատճառելով ֆիզիկական ցավ:
Ն. Ս.-ի կողմից առերևույթ բռնություն գործադրելով զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու հետևանքով էական վնաս է պատճառվել Ա. Մ.-ի իրավունքներին և օրինական շահերին. ենթարկվելով բռնության՝ վերջինս արժանանացել է անմարդկային և նվաստացնող, դաժան վերաբերմունքի:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Պատշաճ դատախազական հսկողության պայմաններում իրականացվում է գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննություն՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու և ենթադրյալ հանցանք կատարած բոլոր անձանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու համար։

Начальнику отдела Чамбарак полиции РА было предъявлено обвинение по уголовному делу, возбужденному в связи с публикацией относительно выбивания показаний при помощи дубинки и противогаза
февраль 10, 2020
22-го ноября 2019г. по факту злоупотреблений лицами, осуществляющими государственную службу, для подготовки материалов в порядке, установленном статьями 180-181 УПК РА генеральная прокуратура РА направила в ССС РА публикацию и видеоматериал с заголовком «Родные полицейские выбивают показания при помощи дубинки и противогаза» (опубликованные 21.11.2019г. на веб-сайте «NewsMedia.am»), а также письмо Защитника прав человека РА относительно этого случая.
23-го ноября 2019г. в ССС РА по признакам преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 309 УК РА было возбуждено уголовное дело. В ходе предварительного следствия была установлена  личность человека, подвергшегося насилию, последний был признан пострадавшим по делу.
Одновременно, сочетанием достаточных доказательств, приобретенных в ходе всестороннего, полного и объективного исследования было вынесено решение о привлечении начальника отдела Чамбарак полиции РА - Н. С. в качестве обвиняемого по ч. 2 ст. 309 УК РА (на момент совершения преступления в УК РА ст. 309.1 не была включена). Последнему было предъявлено обвинение за то, что он в период с февраля 2007г. по  май 2010г.  занимая должность старшего оперуполномоченного отдела Арабкир управления г. Еревана полиции РА преднамеренно совершил насилие и такие деяния, сопряжённые с применением специальных мер, которые, очевидно, вышли за рамки его полномочий.
В частности в начале ноября 2008г., в рабочем кабинете В. Н- начальника отделения уголовного розыска того же отдела с участием последнего и других сотрудников,  Н. С. по поводу случая совершения кражи из квартиры, разговаривал с А. М., который был подвергнут приводу в отдел по подозрению в совершении данного преступления. После опровержения последним обстоятельства о его причастности  к случаю, до рассвета, около 5 раз его привели в кабинет В. Н. , где вместе с другими сотрудниками группой преднамеренно применили насилие с требованием признать совершение попытки кражи, бросили на пол А. М., надели противогаз, руками и дубинкой по разным частям тела нанесли удары, нанеся физическую боль.
В результате превышения должностных полномочий, сопряженного с применением насилия Н. С., существенный вред был нанесен правам и законным интересам А. М. Подвергаясь насилию  последний  был подвергнут бесчеловечному и унижающему и жестокому обращению.
Предварительное следствие продолжается. В условиях надлежащего прокурорского надзора осуществляется  всестороннее, полное и объективное исследование обстоятельств дела для установления всех обстоятельств и дачи уголовно-правовой оценки деяниям всех лиц, совершивших предполагаемое преступление.