Արթուր Դավթյանը խրախուսական պարգևատրման է արժանացրել ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկների 4 ծառայողների
դեկտեմբերի 26, 2019
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց», «Նուբարաշեն» և «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկների 4  ծառայողների պարգևատրել է ՀՀ դատախազության հոբելյանական մեդալով՝ ծառայողական պարտականությունները, առաջադրանքները բարեխիղճ և պատշաճ կատարելու համար:
Նշված ծառայողների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» և «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկների պաշտոնատար անձանց կողմից իրացնելու նպատակով թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվելու դեպքեր:
Մասնավորապես,  ստացված օպերատիվ տվյալներն իրացնելով` 2019թ. դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ ծառայողներն անձնական խուզարկության են ենթարկել նույն հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի մի աշխատակցի, ում բաճկոնի ծոցագրպանից հայտնաբերվել է տարբեր տեսակի թմրամիջոց:
Բացի այդ, ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ նույն հիմնարկի պահպանության ապահովման բաժնի առաջատար մասնագետը թմրամիջոց և հոգեմետ նյութ ՔԿՀ փոխադրելու համար անհայտ անձից ստացել է 30.000 ՀՀ դրամ կաշառք և արգելված իրեր պարունակող պոլիէթիլենային տոպրակը պահել իր անձնական օգտագործման ավտոմեքենայում։ 2019թ. դեկտեմբերի 20-ին` ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողները զննության են ենթարկվել ավտոմեքենան, որտեղից կպչուն ժապավենով փաթեթավորված պոլիէթիլենային տոպրակով հայտնաբերվել է մի քանի տեսակի թմրանյութ:
Հարուցվել են քրեական գործեր, առերևույթ հանցանք կատարած ՔԿՀ աշխատակիցները ձերբակալվել են:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱՆ նշված ծառայողներին իրենց պարտականությունները մեծ պատասխանատվությամբ կատարելու համար՝ նշելով, որ նրանք «ծառայակից» պաշտոնատար անձանց հանցավոր ներգրավվածությամբ  քրեակատարողական հիմնարկներում արգելված իրերի, թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ սկզբունքային պայքարող պետական ծառայողի օրինակ են, ինչը պետք է վարակիչ լինի նաև քրեակատարողական ծառայության նրանց մյուս գործընկերների համար:
Նման դրսևորումները, ըստ Արթուր Դավթյանի, լավագույնս արտահայտում են իրենց աշխատանքը, ծառայության հեղինակությունն ու բարի համբավը հարգող ծառայողների, հատկապես վերջին շրջանում Քրեակատարողական ծառայության կողմից հանդես բերվող՝ ծառայության շարքերը հանցավոր հակումներ ունեցող և քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անձանց հետ հանցավոր կապերի մեջ մտնող անձանցից մաքրելու հաստատակամությունը: Ըստ գլխավոր դատախազի, դա հիմնական ճանապարհն է վերացնելու ինչպես հասարակության, այնպես էլ պետության կողմից արտահայտվող՝ քրեակատարողական հիմնարկներում առկա իրավիճակի հետ կապված օբյեկտիվ դժգոհությունների պատճառները:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ նման վարքագիծ դրսևորող պաշտոնատար անձանց արարքներն ավելի վնասակար են, քանի որ հանցանք կատարելուց բացի, իրենց վարքագծով նրանք խոչընդոտում են ազատազրկման դատապարտված անձանց ուղղման պետության գործառույթի, ընդհանրապես պատժի նպատակների իրականացմանը: Այս առումով դրա դեմ պայքարելու վճռականություն և կամք դրսևորող ծառայողների բարեխղճությունը, պետության առջև պարտքի զգացումով առաջնորդվելը պետք է  խրախուսվեն և վերածվեն օրինաչափ և համընդհանուր աշխատելաոճի:

Артур Давтян наградил 4 сотрудников уголовно-исполнительных учреждений министерства юстиции РА
Генеральный прокурор РА Артур Давтян наградил 4 сотрудников уголовно-исполнительных учреждений Больница для осужденных, Нубарашен и Армавир юбилейной медалью прокуратуры РА за добросовестное и надлежащее исполнение служебных обязанностей.
В результате принятых указанными сотрудниами оперативно-розыскных мероприятий, были выявлены случаи незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ с целью сбыта должностными лицами в уголовно-исполнительных учреждениях Нубарашен и Армавир МЮ РА.
В частности, в ходе реализации полученных оперативных данных, 20.12.2019 г. при личном обыске сотрудниками УИУ Нубарашен, в кармане сотрудника отдела обеспечения безопасности указанного учреждения были обнаружены наркотики различных видов.
Кроме того, в результате принятых сотрудниками УИУ Армавир оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что ведущий специалист отдела обеспечения охраны указанного учреждения за перевозку наркотика в УИУ получил взятку в размере 30.000 драмов РА и хранил полиэтиленовый пакет с запрещенными веществами в своем личном автомобиле. 20.12.2019 г. сотрудники УИУ Армавир МЮ РА осмотрели его автомобиль, где обнаружели несколько видов наркотиков в полиэтиленовых пакетах, упакованных липкой лентой.
Возбуждены уголовные дела, сотрудники УИУ задержаны за совершение преступления.
Генеральный прокурор РА поблагодарил указанных сотрудников МЮ РА за исполнение своих обязанностей с большой ответственностью, отметив, что они являются примером государственного сотрудника, борющегося принципиально с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ, запрещенных в уголовно-исполнительных учреждениях.
По словам генерального прокурора, это основной путь устранения причин объективного недовольства, выражаемого обществом и государством, в связи с ситуацией, которая существует в уголовно-исполнительных учреждениях.
Артур Давтян отметил, что действия должностных лиц, проявляющих такое поведение, наносят вред, так как, кроме совершения преступления, они воспрепятствуют осуществлению функции государства по направлению исправления лиц, осужденных к лишению свободы. В связи с этим добросовестность сотрудников, проявляющих решительность и волю в борьбе с этим должны поощряться и быть закономерным.