Կեղծ եզրակացության հիման վրա պետական սեփականության գույքը իրական շուկայական արժեքից 3 անգամ պակաս գնով վաճառելու հերթական դեպքն է բացահայտվել. հարուցվել է քրեական գործ
հոկտեմբերի 08, 2019
ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված գրության և կից փաստաթղթերի հիման վրա  ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները՝ առանց օրենքով սահմանված գնումների ընթացակարգերի, առանց պայմանագիր կնքելու, 2017թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել գույքերի գնահատման աշխատանքներ։
Նշված առաջարկի հիման վրա ՍՊԸ-ն 16.02.2017թ. իրականացրել է ք. Երևան, Շենգավիթ համայնք, Բագրատունյաց փողոց 2-րդ նրբանցք թիվ 23 հասցեում գտնվող 1253.5 քմ մակերեսով հասարակական նշանակության շինության և 796.6 քմ. մակերեսով հողամասի գնահատում, ինչի արդյունքում նշված անշարժ գույքը գնահատվել է 39.2մլն ՀՀ դրամ:
Նշված գնահատման հիման վրա ՀՀ կառավարության 14.09.2017թ. թիվ 1126-Ա որոշմամբ վերը նշված գույքը ուղղակի վաճառքով 22.4մլն ՀՀ դրամով օտարվել է:
Հետագայում, 2019թ. ընթացքում, կատարվել է վերը նշված անշարժ գույքի 2017թ. դրությամբ շուկայական արժեքի վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ օտարված գույքի շուկայական արժեքը 2017թ. կարող էր կազմել ոչ թե 39.22մլն ՀՀ դրամ, այլ՝ 80մլն ՀՀ դրամ կամ շուրջ 2 անգամ ավել սկզբնական գնահատված արժեքից:
Պարզվել է, որ ՍՊԸ-ի կողմից նշված հասարակական նշանակության անշարժ գույքի գնահատման գործընթացում խախտվել են գնահատման ստանդարտի պահանջները: Մասնավորապես՝ գույքը գնահատվել է առանց շինության ներսում տեղազննություն իրականացնելու և չի հիմնավորվել հողամասի շուկայական արժեքի գնահատման համար ընտրված եղանակը: Արդյունքում 80մլն ՀՀ դրամ իրական արժեքով գույքը գնահատվել է 39.2մլն դրամ:  Այնուհետև դրա հիման վրա ՍՊԸ մասնագետի կողմից կազմվել և տնօրենի կողմից հաստատվել է կեղծ եզրակացություն, որի հիման վրա գույքն օտարվել է իրական շուկայական արժեքից մոտ երեք անգամ պակաս գնով՝ պետությանը պատճառելով խոշոր չափերի՝ շուրջ 58 մլն ՀՀ դրամի վնաս:
Ուսումնասիրության արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Выявлен очередной случай по продаже на основании ложного заключения имущества государственной собственности по цене в 3 раза ниже реальной рыночной стоимости. Возбуждено уголовное дело
октябрь 08, 2019
В ходе исследования, осуществлённого на основании письма и приложенных к нему документов, полученных  от комитета по управлению государственным имуществом РА в управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было установлено, что должностные лица комитета по управлению государственным имуществом РА, нарушив требования закона РА <<О закупках>> без установленных законом процедур о закупках и заключения договора, в 2017г. предложили ООО осуществить работы по оценке имущества.
На основании данного предложения, 16.02.2017г. ООО осуществило оценку здания общественного назначения площадью 1253.5 кв/м. по адресу:  г. Ереван, Шенгавит, ул. Багратуняц 2-ой переулок N 23  и земельного участка площадью 796.6 кв/м. и в результате этого указанное недвижимое имущество было оценено 39.2 млн. драмов РА.
На основании указанной оценки постановлением правительства РА от 14.09.2017г. N 1126-А указанное имущество просто было отчуждено суммой в размере 22.4 млн. драмов РА.
В дальнейшем в период 2019г. был осуществлён анализ рыночной цены указанного  имущества по состоянию  на 2017г., в результате чего было установлено, что рыночная цена отчужденного имущества в 2017г. могло быть не 39.22 млн. драмов РА, а 80 млн. драмов РА.
Было выявлено, что в процессе оценки ООО недвижимого имущества общественного назначения были нарушены требования стандартов по оценке. В частности имущество было оценено без проведения технического осмотра внутри здания и избранный вариант для оценки рыночной стоимости земельного участка не был обоснован. В результате имущество с реальной стоимостью 80 млн. драмов РА было оценено 39.2 млн. драмов РА. Затем на основании этого специалистом ООО был составленo и директором утвержденo ложное заключение, на основании которого имущество было отчуждено по  цене в 3 раза ниже реальной рыночной стоимости и государству был нанесен ущерб в размере 58 млн. драмов РА.
По результатам исследования в управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА по признакам преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 308 и ч. 2 ст. 325 УК РА было возбуждено уголовное дело.