ՄԱԶԾ առաքելության պատվիրակությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի հետ քննարկել է Հայաստանում դատաիրավական համակարգի բարեփոխումներին աջակցությանն առնչվող հարցեր
հուլիսի 24, 2019
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավթի Մելքոնյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրերի տեխնիկական շրջանակային առաքելության պատվիրակությանը:
Ողջունելով փորձագետների խմբին՝ Դավիթ Մելքոնյանը նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցների հետ գործակցության մեծ փորձ ունի, որը վերջին շրջանում ավելի ինտենսիվ բնույթ է ստացել՝ համատեղ տարբեր ծրագրերի իրականացմամբ: Նա կարևորել է Հայաստանի դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների կարիքների, կարճաժամկետ և երկարաժամկետ խնդիրների, բաղադրիչների գնահատման ՄԱԶԾ առաքելությունը հատկապես ինստիտուցիոնալ և օրենսդրական բարեփոխումներին ցուցաբերվող աջակցությունն առավել թիրախային և նպատակային դարձնելու տեսանկյունից:
Պատվիրակության անդամներն իրենց հերթին կարևորել են Հայաստանում արդարադատության համակարգի ուժեղացմանը, թափանցիկությանն ու հաշվետվողականության մեխանիզմների ներդրմանն ուղղված բարեփոխումների մեկնարկը՝ նշելով, որ իրենց նպատակն է հստակեցնել այդ գործընթացին ՄԱԶԾ հնարավոր աջակցության ոչ միայն հիմնական ուղղությունները, այլ նաև միջոցներն ու ծավալները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի համակարգային նոր մեխանիզմների ներդրմանը, միասնական հակակոռուպցիոն մարմնի մոդելի պայմաններում կոռուպցիոն քրեական գործերով քրեական արդարադատության իրականացման ու դատախազական վերահսկողության արդյունավետությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարում քննիչների, դատախազների, դատավորների մասնագիտական կարողությունների զարգացման մեթոդներին, դատավորների և դատախազների բարեվարքության չափորոշիչներին, կարգապահական վարույթներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը մանրամասն ներկայացրել է պետական կառավարման համակարգի կառուցվածքում ՀՀ դատախազության դերը, ինչպես նաև դատախազների անկախության սահմանադրաիրավական եաշխիքներն ու հիմնական գործառույթները: Անդրադարձ է կատարվել ներկայում հանցավորության դեմ պայքարում ՀՀ դատախազության հիմնական առաջնահերթություններին ու մարտահրավերներին, որոնց շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալն առանձնացրել է հատկապես կիբերհանցագործությունների դեմ ներպետական և անդրազգային մակարդակներում պայքարն ուժեղացնելու, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարի արդյունավետությանը խոչընդոտող օրենսդրական բացերի կարգավորման խնդիրները:
Դավիթ Մելքոնյանը վերջինիս առնչությամբ, մասնավորապես, նշել է, որ հիմնական խնդիրը կոռուպցիոն սխեմաներով գողացված, ապօրինի ձեռք բերված գույքի վերադարձման, բռնագանձման իրավական կառուցակարգերի ներդրումն է՝ նկատի ունենալով, որ այդ տեսակետից ՀՀ օրենսդրությունը զգալիորեն ետ է կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաջող փորձ ունեցող երկրների համեմատ: Ըստ Դավիթ Մելքոնյանի՝ արվում է ամեն ինչ, այդ թվում նաև գործընկեր միջազգային կառույցների հետ համագործակցությամբ, նշված նպատակներով նախաձեռնված օրենսդրական փոփոխությունները մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության եվրոպական չափորոշիչներին և Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համապատասխանությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Շահագրգիռ և տևական քննարկման ընթացքում արծարծվել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Делегация Миссии ПРООН обсудила с заместителем генерального прокурора РА вопросы, связанные с содействием судебным реформам в Армении
июль 24, 2019
Заместитель генерального прокурора РА Давид Мелконян принял делегацию Технической рамочной миссии ПРООН.
Приветствуя экспертов, Давид Мелконян заявил, что Генеральная прокуратура имеет богатый опыт сотрудничества с различными учреждениями ООН и придаёт большое значение миссии ПРООН с точки зрения оценки потребностей в реформах в судебно-правовой сфере Армении, краткосрочных и долгосрочных целей,  составляющих миссии ПРООН, особенно в том, что касается институциональных и законодательных реформ, более целенаправленных .
Члены делегации, в свою очередь, отметили начало реформ, направленных на укрепление системы правосудия в Армении, внедрение механизмов прозрачности и подотчётности, отмечая, что их целью является прояснение не только основных направлений поддержки ПРООН этого процесса, но и средства и область применения.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с внедрением новых системных антикоррупционных механизмов, эффективностью уголовного правосудия и прокурорского надзора за коррупционными уголовными делами по модели единого антикоррупционного органа,  методами развития профессиональных навыков следователей, прокуроров и судей в борьбе с коррупцией, стандартами судей и прокуроров, широкий круг вопросов, касающихся дисциплинарного производства.
Заместитель генерального прокурора Давид Мелконян подробно представил роль прокуратуры РА в структуре системы государственного управления, а также конституционно-правовые гарантии и основные функции независимости прокуроров. Стороны коснулись основных приоритетов и задач прокуратуры РА в борьбе с преступностью, в рамках которой заместитель генерального прокурора РА выделил  вопросы усиления борьбы с киберпреступностью на национальном и транснациональном уровнях, а также регулирования законодательных пробелов, которые препятствуют эффективности борьбы с коррупцией.
Давид Мелконян, в частности, отметил, что основной проблемой является внедрение правовых механизмов возврата похищенного имущества, незаконно приобретённого посредством коррупционных схем, учитывая, что армянское законодательство значительно отстаёт от стран с успешным антикоррупционным опытом. По словам Давида Мелконяна, делается все, включая сотрудничество с международными организациями-партнёрами, чтобы инициированные в этих целях законодательные изменения соответствовали европейским стандартам защиты прав человека и международным обязательствам, принятым Арменией.