Դատախազության կոլեգիան հավանություն է տվել ՀՀ գլխավոր դատախազության մասնագիտական ստորաբաժանումներն ըստ հանցագործության տեսակների և գործառույթների վերակազմավորելու նախագծերին
սեպտեմբերի 20, 2019
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի նախագահությամբ հրավիրվել է ՀՀ դատախազության կոլեգիայի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել են երկրում քրեական քաղաքականությանը, հանցավորության շարժընթացի, դատավարության մասնակիցների իրավուքների պատշաճ ապահովման բնագավառում արդի մարտահրավերները, դատախազական գործառույթների իրականացման արդյունավետության բարձրացմանը միտված բարեփոխումների ուղղությունները: Այդ համատեքստում քննության առարկա է դարձել ՀՀ գլխավոր դատախազության հիմնական մասնագիտական ստորաբաժանումների կառուցվածքային և գործառույթային փոփոխությունների, ինչպես նաև Դատախազության նոր կանոնադրության նախագծերը:
Նախատեսվող փոփոխությունները պայմանավորված են ՀՀ սահմանադրության 176-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերով սահմանված լիազորությունների առավելագույնս արդյունավետ իրականացման համատեքստում դատախազության ստորաբաժանումներին վերապահված գործառույթների հստակեցման, ըստ հանցատեսակների դատախազության ստորաբաժանումների մասնագիտացումն առավելագույնս խորացնելու անհրաժեշտությամբ։ Հաշվի է առնվել նաև այն հանգամանքը, որ վերջինիս էական նշանակություն է տրվում նաև դատախազության՝ որպես պետական մարմնի գործունեությանը վերաբերող միջազգային-իրավական մի շարք փաստաթղթերում:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նախատեսվող փոփոխությունների նպատակներն ու խնդիրները ներկայացնելիս շեշտել է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազության խնդիրը ոչ միայն զուտ վերահսկողական գործառույթներ իրականացնելն է, այլ առաջին հերթին, հանցավորության դեմ պայքարի միասնական քրեական քաղաքակության իրականացման ապահովումը:
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ դատավարական գործառույթներին զուգահեռ դատախազների մասնագիտացումը նաև ըստ հանցատեսակների իրականացնելու սկզբունքը թույլ կտա առավելագույնս խորացնել կոնկրետ հանցատեսակների քննության վերաբերյալ դատախազների հմտությունները, վերհանել խնդիրները, սահմանել զարգացման ուղենիշներ:
Հանրապետությունում հանցավորության շարժընթացի վերլուծությունը վկայում է առանձին հանցատեսակների աճի տենդենցների, բացահայտման, նախականխման աշխատանքների բարելավման անհրաժեշտության մասին: Մինչդեռ ներկայումս, հատկապես ծանրաբեռնվածության էական աճի պայմաններում, ՀՀ գլխավոր դատախազության ստորաբաժանումների կառուցվածքային նկարագրի հիմքում դրված սկզբունքները լիարժեք հնարավորություն չեն տալիս իրականացնել կոնկրետ հանցատեսակներով տեղեկատվության կուտակում, վերլուծություն այն դեպքում, երբ վերջինս հանցավորության շարժընթացի և աճի տենդենցների բացահայտման, օրինաչափությունների վերհանման, խնդիրների լուծման կարևորագույն նախապայմաններից է:
Նիստին մասնակցող Կոլեգիայի անդամները ևս կարևորել են առաջարկվող փոփոխությունները: Նրանց կողմից նշվել է, որ ըստ հանցատեսակների աշխատանքի բաժանումը կնպաստի վարույթի ողջ ընթացքում դատախազության, քրեական հետապնդման բոլոր մարմինների միասնական մոտեցումների գործադրմանը:
Կոլեգիան հավանություն է տվել Գլխավոր դատախազության հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումների նոր ցանկին և նոր կանոնադրությանը:

Коллегия прокуратуры одобрила проекты по реструктуризации специализированных подразделений генеральной прокуратуры РА по видам преступлений и функций
сентябрь 20, 2019
Под председательством  Генерального прокурора РА Артура Давтяна было созвано заседание коллегии прокуратуры РА, в ходе которого были обсуждены вызовы, актуальные  в сфере уголовной политики в стране, динамики преступности и надлежащего обеспечения прав участников судопроизводства, также реформы, направленные на повышение эффективности осуществления прокурорских функций. В этом контексте были рассмотрены проекты структурных и функциональных  изменений основных специализированных подразделений прокуратуры РА, а также нового устава прокуратуры.
Предусмотренные изменения обусловлены необходимостью максимального уточнения функций, вверенных подразделениям прокуратуры в контексте эффективного осуществления полномочий, предусмотренных ч. 2 и ч. 3 ст. 176 Конституции РА, также углубления специализации подразделений прокуратуры по видам преступлений.  Было также засчитано то обстоятельство, что последнему дается существенное значение также в международно-правовых документах прокуратуры.
Генеральный прокурор РА Артур Давтян представляя задачи и цели предусмотренных изменений подчеркнул, что проблема генеральной прокуратуры РА не только просто осуществление надзорных функций, а в первую очередь обеспечение осуществления единой уголовной политики в борьбе с преступностью.
Генеральный прокурор РА подчеркнул, что параллельно процессуальным функциям, принцип осуществления специализации прокуроров по видам преступлений позволит максимально углубить навыки прокуроров относительно расследования конкретных преступлений, выявить проблемы, установить ориентиры развития.
Анализ динамики преступности в республике свидетельствует о необходимости тенденций роста отдельных видов преступлений, улучшения работ по выявлению и предупреждению. Тем временем на данный момент   особенно в условиях значительного увеличения нагрузки, принципы на основании структурного описания подразделений генеральной прокуратуры РА полностью не дают возможность осуществить накопление информации по конкретным видам преступлений и анализ в том случае, когда последний является важнейшим предусловием для разрешения проблем, выявления правомерностей, динамики преступности и роста тенденций по выявлению.
Члены, участвующие на заседании коллегии также отметили важность предлагаемых изменений. Они отметили, что разделение работы по видам преступлений будет содействовать единым подходам всех органов прокуратуры и уголовного розыска, на протяжении всего производства.
Коллегия одобрила новый список и новый устав основных структурных подразделений генеральной прокуратуры.