Ջրօգտագործող ընկերությունների կողմից կոռուպցիոն մեխանիզմների գործադրման հանցագործության 11 դեպքով տարիների ընթացքում պետությանը մոտ 3 մլրդ դրամի վնաս է պատճառվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ուսումնասիրվել են ՀՀ տարածքում առանձին իրավաբանական անձանց կարգավիճակներով գործող, շահույթ չհետապնդող ջրօգտագործող ընկերությունների գործունեության ընթացքում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը։ ՈՒսումնասիրությամբ պարզվել է, որ տարիներ շարունակ ՋՕԸ-ների մասնակցությամբ ձևավորվել և գործել են չարաշահումների կոռուպցիոն սխեմաներ, որոնց միջոցով կեղծվել են ջրօգտագործման մատուցման ծառայությունների, մատակարարված ջրաքանակի, կրած վնասների տվյալները, յուրացվել պետական բյուջեից ստացված սուբսիդավորման գումարները:
Ջրօգտագործող ընկերությունների գործունեության ոլորտում արձանագրված չարաշահումների՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ), մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր կեղծելու և օգտագործելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 2-րդ մաս), ինչպես նաև  ծանր հետևանքներ առաջացրած պաշտոնեական անփութության (315-րդ հոդվածի 2-րդ մաս) վերաբերյալ 2018-2019 թվականների ընթացքում հարուցվել է 11 քրեական գործ:
Վերջիններիս ուսումնասիրությունը փաստում է, որ 2016-2018թթ. ընթացքում ինչպես միասնական, այնպես էլ առանձին իրավաբանական անձանց կարգավիճակներով գործող, շահույթ չհետապնդող մի քանի ՋՕԸ-ների տնօրենները, օգտվելով ՀՀ ԷԵԲՊ նախարարության ջրային կոմիտեի իրավասու աշխատակիցների կողմից իրենց ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ վերաբերմունք դրսևորելու, ապօրինի ջրամատակարարման և ջրօգտագործման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու հանգամանքից, իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, խախտել են բաժանորդների հետ կնքված 2016-2018թթ. ընթացքում ջրամատակարարման ծառայություններ մատուցելու վերաբերյալ պայմանագրերի ելակետային պահանջները: Առանց ջրաչափեր տեղադրելու՝ մատակարարված ջրի ծավալները խորանարդ մետրով գրանցելու փոխարեն գրացել են հեկտարներով: Դրանով նրանք բաժանորդներին փաստացի զրկել են մատակարարված ոռոգելի ջրի ծավալները վերահսկելու հնարավորությունից, կատարել են հավելագրումեր, որից հետո այդ տվյալները ներառելով էլեկտրոնային մատյաններում իբրև մատակարարված ջրի, ծառայությունների և բաժանորդներից գանձվող գումարային պարտքերի տվյալներ, փաստացի ուռճացրել են մատուցված ծառայությունների ծավալները:
Այնուհետև, վերը նշված արհեստական եղանակով գոյացած ջրօգտագործողների պարտքերը մարելու և կարկտահարումների հետևանքով առաջացած վնասները վերականգնելու համար, 2016-2017թթ. ՀՀ բյուջեից սուբսիդավորված, ընկերությունների հաշվեկշռին մուտքագրված ֆինանսական միջոցները հաշվապահորեն ձևակերպել են որպես բաժանորդների անվամբ կուտակված պարտքերի մարում: Միևնույն ժամանակ նրանք վարձակալության և տարաբնույթ ծառայությունների ձեռք բերման վերաբերյալ ձևական պայմանագրեր են կնքել, որոնցով նախատեսված ծառայությունները մատուցվել են ոչ ամբողջ ծավալներով կամ ընդհանրապես չեն մատուցվել: Բացի այդ, քաղաքացիների՝ ՀՀ-ից բացակայելու պայմաններում, կեղծ աշխատանքային պայմանագրեր կազմելու եղանակով, նրանց հրամանագրել են որպես ջրբաշխներ և նրանց փաստացի չկատարած աշխատանքի դիմաց դուրս գրված, առանձնապես խոշոր չափերի գումարները յուրացրել են:
Այս չարաշահումների դեպքերով նախաքննության ընթացքում կատարված նախնական հաշվարկով պատճառված վնասը կազմել է 2 մլրդ 857մլն ՀՀ դրամ։
Արձանագրված չարաշահումների դեպքերով հարուցված քրեական գործերը վերաբերում են Լոռու, Շիրակի, Կոտայքի, Արմավիրի, Արարատի, Արագածոտնի մարզերում գործող առանձին ջրօգտագործող ընկերությունների գործունեությանը:
Քրեական գործերով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ լրիվ օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, պատճառված վնասի չափը հստակեցնելու և պատասխանատու անձանց պարզելու ուղղությամբ։

По 11 случаям коррупционных правонарушений со стороны водопользователей на протяжении многих лет государству был нанесён ущерб в размере 3 млрд. драмов
В Управлении по делам о преступлениях коррупционной и экономической направленности Генеральной прокуратуры РА изучены уголовные дела, возбуждённые по фактам злоупотреблений, зафиксированных в деятельности компаний-водопользователей, действующих на территории РА по статусу отдельных юридических лиц, не преследующих цели получения прибыли.
В ходе проверок выяснилось, что на протяжении многих лет при участии обществ водопользователей сформировались и действовали коррупционные схемы, посредством которых были сфальсифицированы данные об оказании услуг по водопользованию, поставленном количестве воды, данные о нанесённом ущербе, были присвоены суммы субсидирования, полученные из государственного бюджета.
В связи с злоупотреблениями, зафиксированными в деятельности обществ водопользователей о присвоении сумм в особо крупных размерах (пункт 1 части 3 статьи 179 УК РА, подделкой и использованием документов группой лиц по предварительному сговору (часть 2 статьи 325 УК РА), а также должностной халатностью, вызвавшей тяжёлые последствия (часть 2 статьи 315 УК РА), за период 2018-2019 гг. было возбуждено 11 уголовных дел.
Без установки водомеров, вместо того, чтобы фиксировать объёмы поставленной воды на кубический метр, были написаны гектарами. Тем самым они фактически лишили абонентов возможности контролировать объёмы поставленной оросительной воды, сделали надбавки, после чего, включив эти данные в электронные журналы как данные о поставленной воде, услугах и суммарных долгах, взимаемых с абонентов, фактически завышали объёмы предоставленных услуг. В условиях отсутствия граждан из Армении путём составления фальшивых трудовых договоров они были указаны в качестве водосборников и за фактически не выполненную ими работу списанные суммы в особо крупных размерах были присвоены. По предварительным подсчётам в ходе предварительного следствия нанесённый  ущерб составил 2 млрд 857 млн драмов. Уголовные дела, возбуждённые по фактам злоупотреблений, касаются деятельности отдельных компаний-водопользователей в Лорийской, Ширакской, Котайкской, Армавирской, Араратской, Арагацотнской областях.
Предварительное следствие по уголовным делам продолжается, предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия для обеспечения полного объективного и всестороннего расследования, уточнения размера нанесённого ущерба и выяснения ответственных лиц.