ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը
Մայիսի 24-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող Պետական հատվածի արդիականացման երրորդ ծրագրի միջնաժամկետ ուսումնասիրում կատարելու նպատակով Հայաստան ժամանած ՀԲ պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել Համաշխարհային բանկի հետ ՀՀ գլխավոր դատախազության համագործակցությունը՝ հատկապես ընդգծելով պետական հատվածի արդիականացման նախորդ երկու ծրագրերի շրջանակում դատաիրավական ոլորտում իրականացված բարեփոխումները: Կարևորվել է հատկապես ազդարարման համակարգի էլեկտրոնային հարթակի գործարկումը որպես կոռուպցիայի դեմ համապարփակ պայքարի գործիք:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչները նշել են, որ էլեկտրոնային կառավարման գործիքների ներդրման համատեքստում առաջիկայում նախատեսվում է նաև էլեկտրոնային արդարադատության գործիքի մշակման աշխատանքների մեկնարկը, որի նախագծման համար ստեղծվելու է աշխատանքային խումբ:
Պատվիրակության ներկայացուցիչները հետաքրքրվել են մինչդատական քրեական վարույթում գտնվող գործերի կառավարման թվային համակարգի ներդրման հեռանկարներով: Արթուր Դավթյանն այս կապակցությամբ  նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը շահագրգռված է քրեական հետապնդման մարմինների աշխատանքի արդյունավետությունը բարելավելու տեսանկյունից կարևորագույն այդ համակարգի հնարավորինս շուտ ներդրման և գործարկման հարցում: Գլխավոր դատախազը հավելել է, որ համակարգի ներդրումը կարող է արդյունավետ և նպատակային լինել միայն ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ընդունման պարագայում՝ վստահություն հայտնելով, որ առաջիկայում այս ուղղությամբ գործնական քայլեր կիրականացվեն:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Կողմերը հավաստել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու փոխշահավետ համագործակցությունը:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян принял делегацию Всемирного банка
24 мая генеральный прокурор РА Артур Давтян принял делегацию Всемирного банка, которая прибыла в Армению для среднесрочного изучения третьего проекта модернизации государственного сектора, финансируемого Всемирным банком.
Приветствуя гостей, Генеральный прокурор Республики Армения высоко оценил сотрудничество Генеральной прокуратуры РА с Всемирным банком, особо отметив реформы, проводимые в судебной сфере в рамках двух предыдущих программ модернизации государственного сектора.
Выразив благодарность за приём, представители Всемирного банка отметили, что в контексте внедрения электронных инструментов управления в  ближайшее время также планируется запуск работ по разработке электронного инструмента правосудия.
Представители делегации интересовались перспективами внедрения цифровой системы управления делами в досудебном уголовном процессе. Генеральный прокурор добавил, что внедрение системы может быть эффективным и целенаправленным только при принятии нового Уголовно-процессуального кодекса РА, выразив уверенность в том, что в будущем будут предприняты практические шаги в этом направлении.
В ходе встречи обсуждались также другие вопросы, представляющие взаимный интерес. Стороны подтвердили готовность продолжать взаимовыгодное сотрудничество.