Երևան քաղաքի Արամի 9 հասցեի՝ հանրապետական նշանակության հուշարձան հանդիսացող շենքի քանդման փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ապրիլի 09, 2019
ՀՀ մշակույթի նախարարությունից, Երևանի քաղաքապետարանից և ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված տեղեկատվության հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են պետության պահպանության ներքո գտնվող Երևան քաղաքի Արամի փողոցի 9 հասցեի շենքի քանդման հանգամանքները:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2004թ. հոկտեմբերի 7-ի որոշմամբ հանրապետական նշանակության հուշարձան հանդիսացող և Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցուցակում ընդգրկված Արամի փողոցի 9 հասցեի շենքը քանդվել է Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից տրամադրված քանդման թույլտվությունների և ՀՀ մշակույթի նախարարության համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից՝ հուշարձանների պահպանության և օգտագործման վերահսկողական իրենց գործառույթը չկատարելու արդյունքում:
Մինչդեռ, «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածով արգելվում է հանրապետական նշանակության հուշարձանների քանդումը:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և այդ կերպ ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

По факту сноса здания памятника республиканского значения на улице Арама 9 г. Ереван возбуждено уголовное дело
апрель 09, 2019
На основании информации, полученной из Министерства культуры РА, мэрии Еревана и Комитета по управлению государственным имуществом РА, в Генеральной прокуратуре РА в Управлении  по защите государственных интересов были изучены обстоятельства сноса здания по адресу ул. Арами 9, находящемуся под охраной государства.
В ходе расследования выяснилось, что  решением Правительства РА от 7-го октября 2004 г.,  здание по адресу ул. Арама 9, входящее в список недвижимых памятников истории и культуры Еревана, являющееся памятником республиканского значения, было снесено по разрешению должностных лиц мэрии Еревана и в результате невыполнения соответствующими должностными лицами Министерства культуры РА  своих функций контроля за охраной и использованием памятников.
Хотя, по статье 21 Закона РА “Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды” запрещается снос памятников республиканского значения.
Принимая во внимание, что зафиксированные нарушения содержат признаки преступления злоупотребления должностными полномочиями и, таким образом, повлёкшего тяжёлые последствия, в Управлении  по защите государственных интересов  Генеральной прокуратуры РА возбуждено уголовное дело по признакам ч. 2 ст. 308 УК РА.