Դատախազությունն առաջարկում է խստացնել ապօրինի ընդերքօգտագործման հանցագործությունների համար նախատեսվող պատիժները
հունիսի 26, 2020
Դատախազության վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ ապօրինի ընդերքօգտագործման դեմ քրեաիրավական պայքարում որոշ իրավակարգավորումների անկատարության պատճառով առաջացել են լուծման անհրաժեշտություն առաջացնող օբյեկտիվ որոշ խնդիրներ:
Մասնավորապես ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի (Ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելը) 1-ին և 2-րդ մասերը համարվում են ոչ մեծ ծանրության հանցագործություններ: Նշված հոդվածով սահմանված սանկցիաների պայմաններում անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու վաղեմության ժամկետը երկու տարի է։ Մինչդեռ քրեական գործերով իրականացվող քննությունը սովորաբար տևում է բավականին երկար, քանի որ գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման պահանջից ելնելով՝ անհրաժեշտություն է առաջանում իրականացնել բազմաթիվ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, խախտման բնույթի, իրականացված աշխատանքների նորմատիվային համապատասխանության, պատճառված վնասի չափի, նախագծերը սահմանված շինարարակական պահանջներին համապատասխան կատարված լինելու և գործին վերաբերող այլ հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակել տարբեր՝ երբեմն նաև համալիր-հանձնաժողովային փորձաքննություններ, որոնց կատարումը խիստ ժամանակատար է։ Օրինակ՝ միայն դատաշինարարական փորձաքննությունը կարող է տևել 7-8 ամիս, նույնիսկ մինչև 1 տարի: Իսկ առանց այդ փորձագիտական եզրակացությունների, երբեմն անհնար է լինում որոշել սահմանված կանոնների խախտման բնույթը, պարզել մեղավոր անձանց շրջանակը, լուծել քրեական գործի վերջնական ընթացքը։
Բացի այն, որ վերոնշյալ պատճառներով իրականացվող քննությունները ձգձգվում են, քրեական գործերը մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկվելու դեպքում, ելնելով դատարանների ծանրաբեռնվածությունից, քրեական գործի նյութերի, ապացուցման առարկայի ծավալից՝ դատաքննությունններն իրենց հերթին կարող են տևել 2 տարի և ավելի՝ հանգեցնելով քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցնելուն։
Եվ լինում են դեպքեր, երբ անգամ վարույթն իրականացնող մարմնի գործադրած պատշաճ ջանասիրության դեպքում անհնար է դառնում մեղավոր անձանց դատապարտել և ենթարկել իրական պատժի։
Բացի վերոնշյալը, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի սանկցիաները խնդրահարույց են նաև այն առումով, որ նույնիսկ քրեական պատասխանատվության ժամկետների սահմաններում անձի վերաբերյալ մեղադրական դատավճիռ կայացնելիս սահմանված պատիժները մեղմ են և չեն համապատասխանում նշված հանցանքների հասարակական վտանգավորությանը։ Մասնավորապես, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիայով ազատազրկումը որպես պատժատեսակ ընդհանրապես նախատեսված չէ, իսկ 2-րդ մասի դեպքում թեպետ սահմանված է, սակայն առավելագույն ժամկետ է նախատեսված ընդամենը 1 տարին:  Հաշվի առնելով, որ այդ հանցավոր արարքներով վնաս է պատճառվում շրջակա միջավայրին, վերջնական արդյունքում՝ անուղղակիորեն վտանգ ստեղծում բնակչության առողջության համար, այսպիսի պատժաչափերը չեն համապատասխանում այդ հանցանքի բնույթին։
Հատկապես հաշվի առնելով այդ հոդվածով քննվող քրեական գործերի աճման միտումը, դրանց քննությամբ պարզված՝ պատճառված վնասների չափերը՝ առաջացել է այս հարցում պատժողական ներգործության միջոցները խստացնելու անհրաժեշտություն՝ որը նաև կանխարգելիչ նշանակություն ունի:
Ելնելով դրանից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի գրությամբ ՀՀ արդարադատության նախարարին ներկայացվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրինագիծ՝ Կառավարության քննարկմանը ներկայացնելու նպատակով:
Այս նախաձեռնությամբ ՀՀ դատախազությունն առաջարկել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիայում, որպես պատժատեսակ, նախատեսել ազատազրկումը՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելուց զրկելը նախատեսելով որպես պարտադիր լրացուցիչ պատժատեսակ։ Ինչպես նաև առաջարկվել է նույն հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիայում խստացնել ազատազրկման ժամկետները՝ ներկայումս գործող մինչև 1 տարի ժամկետով ազատազրկման փոխարեն սահմանելով մինչև 6 տարի ժամկետով ազատազրկում։
Այս փոփոխությունների արդյունքում ինքնաբերաբար կլուծվի նաև քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետների, այսինքն  պատասխանատվության անխուսափելիության և սոցիալական արդարության ապահովման սկզբունքների կենսագործման խնդիրը:

Прокуратура предлагает ужесточить наказания, предусмотренные за преступления в сфере незаконного недропользования
июнь 26, 2020
В результате анализа прокуратуры было установлено, что в уголовно-правовой борьбе против незаконного недропользования из-за невыполнения некоторых парвовоых регулирований появились некоторые объективные проблемы, которые необходимо разрешить.
В частности ч. 1 и ч. 2 ст. 291 УК РА (нарушение правил охраны и недропользования) считаются преступлениями небольшой тяжести. В условиях санкций, предусмотренных указанной статьей срок давности освобождения лица от уголовной ответственности составляет 2 года. Однако расследование по уголовным делам обычно длится довольно долго, поскольку исходя-из требования всестороннего, полного и объективного изучения обстоятельств дела, возникает необходимость осуществить многочисленные следственные и другие процессуальные действия, и для установления относящихся к делу других обстоятельств назанчить разные часто даже комплексно-комиссионные экспертизы, осуществление которых требует много времени. Например только судебно-строительная экспертиза может длится 7-8 месяцев, даже до 1 года. А без этих экспертных заключений, часто бывает невозможно определить характер нарушения установленных правил, установить круг обвиняемых лиц, разрешить окончательный ход уголовного дела.
Кроме того что осуществляемые расследования задерживаются из-за указанных причин, в случае направления уголовных дел с обвинительным заключением в суд, исходя-из загруженности судов, судебные разбирательства, в свою очередь, могут длится 2 года и более того могут привести к истечению срока давности привлечения к уголовной ответственности.
И бывают случаи, когда даже при должном усердии органа, осуществляющего производство, становится невозможным осуждать виновных и привлечь к реальному наказанию.
Кроме вышеизложенного, санкции ст. 291 УК РА проблематичны также в том смысле, что в рамках сроков уголовной ответственности при вынесении обвинительного приговора относительно лица предусмотренные наказания более мягкие и не соответствуют общественной опасности этих преступлений. В частности, лишение свободы по санкции ч. 1 ст. 291 УК РА как вид наказания вообще не предусмотрено, а в случае ч. 2 несмотря на то, что предусмотрено, однако максимальный срок составляет лишь 1 год. Учитывая то, что этими преступным деяниям наносится вред окружающей среде, в результате, косвенно угрожая здоровью населения, такие наказания не соответствуют характеру этого преступления.
Особенно учитывая растущую тенденцию уголовных дел, расследуемых по этой статье, масштабы причиненного ущерба, установленного расследованием, в этом вопросе возникла необходимость ужесточения мер наказания, что также имеет превентивное значение.
Исходя из этого письмом Генерального прокурора РА Министру юстиции РА был представлен законопроект о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс РА для представления на рассмотрение Правительства.
С этой инициативой прокуратура РА предложила в санкции ч. 1 ст. 291 УК РА, в качестве вида наказания установить лишение свободы на срок не свыше 3 лет установив в качестве обязательного дополнительного вида преступления лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше 3 лет. А также было предложено в санкции ч. 2 той же статьи ужесточить сроки лишения свободы установив срок лишения свободы до 6 лет вместо нынешнего лишения свободы до 1 года.
В результате этих изменений автоматически будет решена также задача реализации сроков давности привлечения к уголовной ответственности, то есть принципов обеспечения неизбежности ответственности и социальной справедливости.