Հայտնի են դարձել «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի երիտասարդական մրցույթի հաղթողներն ու մրցանակակիրները
նոյեմբերի 05, 2018
Ամփոփվել են «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի երիտասարդական հայաստանյան մրցույթի արդյունքները:
ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի գործունեության շրջանակում անցկացվող միջազգային մրցույթի՝ Հայաստանի ազգային ժյուրին, որի կազմում մրցույթի համակազմակերպիչ հանդիսացող ՀՀ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչներից բացի ընդգրկվել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում մասնագիտացած հասարակական կառույցների հայտնի ներկայացուցիչներ, նոյեմբերի 3-ին կայացած նիստի ընթացքում, սահմանված երկու անվանակարգերում՝ «Լավագույն պաստառ» և «Լավագույն տեսահոլովակ», ընտրել է առաջին, երկրորդ և երրորդ մրցանակների արժանացած աշխատանքները:
Հիշեցնենք, որ մրցույթի շրջնակում ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի անդամ երկրների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի Դաշնության, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի 14-ից մինչև 35 տարեկան քաղաքացիներին, ինչպես նաև երիտասարդական ստեղծագործական խմբերին առաջարկվել էր հուլիսի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 19-ը պատրաստել և www.anticorruption.life պաշտոնական կայքում զետեղել «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի պաստառներ և տեսահոլովակներ: Դրանցում պետք է արտացոլվեին հակակոռուպցիոն պայքարի պետության ժամանակակից մեխանիզմների, այդ պայքարում միջազգային համագործակցության դերի ու նշանակության, ինչպես նաև  հասարակության գործունեության ցանկացած ոլորտում կոռուպցիայի՝ իբրև հանրային, պետական ու գլոբալ չարիքի, անհադուրժելի երևույթի, դրա դեմ անզիջում գտնվելու վերաբերյալ հեղինակների հետաքրքիր յուրօրինակ պատկերացումները, գաղափարներն ու ուղերձները:
Հայաստանից մրցույթին մասնակցել է 28 ներկայացուցիչ, որոնց կողմից ներկայացվել է 38 աշխատանք՝ 12 տեսահոլովակ և 26 պաստառ: Հատկապես իրենց ակտիվ մասնակցությունն են ցուցաբերել Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի, Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի, Եվրոպական համալսարանի, Հայ-ռուսական համալսարանի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի քոլեջի ուսանողներն ու սաները:
Հայաստանի ժյուրիի որոշմամբ «Լավագույն տեսահոլովակ» անվանակարգում լավագույնն է ճանաչվել  Արտյոմ Աղասարյանի ներկայացրած տեսահոլովակը: Երկրորդ մրցանակի է արժանացել Աննա Սարուխանյանի անվամբ ներկայացված՝ ընտրական կոռուպցիայի մոտիվներով աշխատանքը: Իսկ երրորդ մրցանակակիր է դարձել Մարիամ Զադոյանի կողմից ներկայացված տեսահոլովակը:
«Լավագույն պաստառ» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Ոսկեհատ Թադևոսյանն իր «Մի եղիր խամաճիկ» վերտառությամբ պաստառով: Երկրորդ մրցանակի է արժանացել Անի Գրիգորյանը՝ «Կանգնի՛ր, կոռուպցիա» խորագիրը կրող աշխատանքով: Իսկ երրորդ տեղն զբաղեցրել է Արմինե Սոֆոյանի «Մի՛ լռիր և մի՛ դարձիր նրանցից մեկը» վերնագրով պաստառը:
Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած աշխատանքների հեղինակները ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից կարժանանան խրախուսանքի: Իսկ առաջին փուլում հաղթող ճանաչված լավագույն տեսահոլովակը և պաստառը ազգային ժյուրի կողմից, ինչպես սահմանված է մրցույթի անցկացման կանոնակարգով, կներկայացվի մասնակից երկրների ներկայացուցիչներից կազմված միջազգային ժյուրիի դատին: Այդ երկրորդ փուլի արդյունքները կամփոփվեն կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա շրջանակներում դեկտեմբերի 12-ին՝ Մոսկվայում կայանալիք հանդիսավոր միջոցառման ընթացքում, որտեղ հաղթողները կարժանանան մրցանակների:

Стали известны победители и призеры молодежного конкурса антикоррупционной социальной рекламы "Вместе против коррупции"
ноябрь 05, 2018
Подведены итоги результатов молодежного армянского конкурса антикоррупционной социальной рекламы "Вместе против коррупции".
Международный  конкурс, проводимый в  рамках деятельности Межгосударственного совета СНГ по противодействию коррупции национальное жюри Армении, в который кроме представителей Генеральной прокуратуры РА, которoe являются организаторами конкурса, входят также известные  представители общественных организаций, специализирующихся в борьбе с коррупцией, во время заседания  состоявшегося 3 ноября в учрежденных двух номинациях «Лучший плакат»  и «Лучший видеоролик», выбрали работы занявшие первое, второе и третье место.
В конкурсе приняли участие 28 представителей из Армении, которые представили 38 работ, 12 видеороликов и 26 плакатов.
Особо  активно участие проявили студенты и ученики Армянского государственного педагогического университета, Ереванской государственной академии изобразительных искусств, Ереванского государственного института театра и кино, Европейского университета, Российско-армянского университета,  Колледжа национального политехнического университета Армении.
Решением жюри Армении в номинации «Лучший видеоролик»  лучшим был признан   видеоролик,  представленный Артёмом Агасяном. Второй номинации удостоилась работа относительно избирательной коррупции, представленная под именем Анны Саруханян. Третий приз получил видеоролик, предствленный Мариамом Задояном.
В номинации «Лучший плакат»  победителем был признан плакат Воскеат Тадевосяна под заголовком «Не будь марионеткой». Ани Григорян получила второй приз за работу под названием «Стоп, коррупция». Третье место занял плакат Армине Софоян под заголовком   «Не молчи и не становись одним из них».
Авторы призовых работ будут поощрены Генеральной прокуратурой РА. Национальное  жюри представит международному   жюри  из представителей участвующих стран лучший видеоролик и плакат победивший на первом этапе , как определено правилами конкурса. Результаты второго этапа будут обобщены 12 декабря в рамках Международного дня борьбы с коррупцией, во время торжественного мероприятия в Москве, где победители получат призы.