Քաղաքացիներին պարտադրել են «Խութ» բարեգործական հիմնադրամին գումարներ փոխանցել. հարուցվել է քրեական գործ
սեպտեմբերի 23, 2019
ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2013-2014թթ. ընթացքում Երևան քաղաքի Ավան վարչական շրջանի առանձին պաշտոնատար անձինք անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, ծառայողական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, ձեռնարկել են առերևույթ ապօրինի ներգործության միջոցներ՝ վարչական շրջանում գործող <<Խութ>> բարեգործական հիմնադրամին քաղաքացիների կողմից գումարներ տրամադրելու ուղղությամբ:
Մասնավորապես՝ նշված տարիներին Ավան վարչական շրջանի քաղաքաշինության և հողոգտագործման բաժնի պետի պաշտոնը զբաղեցրած անձը նույն վարչական շրջանում անհատական տների շինարարության իրականացման թույլտվություն տրամադրելու համար, բացի նոր շինարարության տրամադրման պետական տուրքի վճարումից, քաղաքացիներին պարտադրել է գումարներ փոխանցել նաև նշված բարեգործական հիմնադրամի հաշվեհամարին և ներկայացնել փոխանցումը հավաստող անդորրագիրը: Հակառակ դեպքում  նա սպառնացել է չտրամադրել  շինարարության իրականացման թույլտվություն:
Այդ կերպ 2013թ. Երևան քաղաքի Ծարավ Աղբյուր փողոցում անհատական 2 տների շինարարության իրականացման թույլտվություն տրամադրելու համար քաղաքացիներից մեկին պարտադրվել է «Խութ» բարեգործական հիմնադրամի հաշվեհամարին փոխանցել շուրջ 600.000, մյուսին՝ 50 հազար ՀՀ դրամ: Մեկ այլ դեպքում 2013-2014թ-ի ընթացքում Երևան քաղաքի Ավան 6-րդ փողոցի տներից մեկին հարակից ապօրինի շինությունը օրինականացնելու և նոր շինանարարության կատարման թույտվություն տալու համար քաղաքացուն պարտադրվել է բարեգործական հիմնադրամի հաշվեհամարին փոխանցել 1.500.000 ՀՀ դրամ:
Արդյունքում տվյալ պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հետևանքով քաղաքացիներին պատճառվել է գույքային էական վնաս, ինչպես նաև այդ գործողությունների հետևանքով հեղինակազրկվել է պետության բարի համբավը:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա է պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հանցագործության հատկանիշներ՝ Ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ ԿՎ բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախաքննություն իրականացնելու համար քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե: Նախաքննության ընթացքում ողջ ծավալով քննության առարկա կդառնա նշված բարեգործական հիմնադրամին նման եղանակով նաև այլ դրամական փոխանցումներ կատարված լինելու հավանականությունը, Ավան վարչական շրջանի ինչպես տվյալ, այնպես էլ այլ պաշտոնատար անձանց նմանատիպ հնարավոր գործողություններից այլ տուժողների առկայությունը, որի հիման վրա կտրվեն համապատասխան իրավական գնահատականներ:

Гражданам вынудили перевести деньги в благотворительный фонд ՛՛Хут՛՛. Возбуждено уголовное дело
На основании данных, поступивших в главное управление по борьбе с организованной преступностью полиции РА было установлено, что в период 2013-2014гг. должностные лица административного округа Аван г. Еревана исходя из личных и групповых интересов, используя служебное положение вопреки должностным интересам, приняли незаконные меры воздействия по направлению предоставления денег гражданам благотворительного фонда <<Хут>>, действующего в административном округе.
В частности в период указанных год лицо, занимающее должность начальника отдела градостроительства и землепользования административного округа Аван на территории данного округа для разрешения осуществления застройки собственных домов, кроме оплаты госпошлины за новое строительство, вынудил граждан перечислить деньги на счет указанного благотворительного фонда и представить квитанцию, подтверждающую перевод. В противном случае он пригрозил не выдавать разрешения на строительство.
Таким образом, в 2013г. для предоставления разрешения на осуществление застройки 2 собственных домов /адрес: ул. Царав Ахбюр, г. Ереван/ вынудил одного из граждан перечислить на счет благотворительного фонда <<Хут>> около 600.000 драм, а другому – 50.000 драм. По другому случаю в период 2013-2014гг. для легализации незаконного здания, находящегося  рядом с одним из домов  по адресу: Аван ул. 6 и дачи разрешения на осуществление новой застройки вынудил гражданину перечислить на счет благотворительного фонда 1.500.000 драм.
В результате злоупотребления должностными полномочиями  данным должностным лицом гражданам был причинен значительный материальный ущерб, и в результате этих действий репутация государства была подорвана.
Учитывая то, что в подготовительных материалах имеются явные признаки злоупотребления должностными полномочиями, в управлении полиции было возбуждено уголовное дело по признакам, предусмотренным ч. 1 ст. 308 Уголовного кодекса Республики Армения.
Уголовное дело было направлено в Следственный комитет РА для предварительного следствия. В ходе предварительного расследования будет предметом тщательного исследования возможность осуществления других денежных переводов таким же образом, наличие других жертв, пострадавших в результате этих действий, и на основании этого будут даны соответствующие юридические оценки.