Առերևույթ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության փաստեր՝ Հայաստանի նկարիչների միությունում. հարուցվել է քրեական գործ
նոյեմբերի 11, 2019
«Հայաստանի նկարիչների միություն» ՀԿ նախագահը 2019 թվականի սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ուղարկել միության ֆինանսատնտեսական գործունեության վերլուծության աշխատանքների 2017-2018թթ․ հաշվետությունն այն մասին, որ նշված ժամանակահատվածում թույլ են տրվել մի շարք խախտումներ։
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության կողմից ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական բաժնին հանձնարարվել է այդ կապակցությամբ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նախապատրաստել նյութեր։
Նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Հայաստանի նկարիչների միություն» ՀԿ-ի պատասխանատու անձանց կողմից 2017-2018թթ․ ընթացքում առերևույթ յուրացման կամ վատնման եղանակով հափշտակվել է ՀԿ-ին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերի՝ մոտ 50.000.000 ՀՀ դրամի գույքն ու դրամական միջոցները: Մասնավորապես՝ ըստ ձեռք բերված նախնական տվյալների՝ առանց անհրաժեշտ հիմնավորումների, հաշվետվությունների և փաստաթղթերի, տրանսպորտային միջոցների շահագործման վառելիքի ծախսի, գործուղումների, մատուցված որոշակի ծառայությունների դիմաց ինչպես կանխիկ, այնպես էլ անկանխիկ դուրս են գրվել գումարներ, կազմակերպությանը պատկանող տարածքների, շինությունների վարձակալության դիմաց հաշվեգրվել են պայմանագրով նախատեսված վարձավճարների համեմատ էականորեն պակաս եկամուտներ,առկա չեն եղել նաև տվյալներ գույքահարկի և հողի հարկի գծով վճարումներ կատարելու վերաբերյալ և այլն:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ նշված փաստերի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական գործը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնին:

Факты хищения в особо крупных размерах в союзе художников Армении. Возбуждено уголовное дело
25-го сентября 2019г. председатель общественной организации «Союз художников Армении» в генеральную прокуратуру РА направил отчет работ по анализу  финансово-экономической деятельности союза за 2017 – 2018гг. о том, что за указанный период был допущен ряд нарушений.
В связи с этим прокуратурой административных округов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана отделу Кентронакан полиции РА было поручено подготовить материалы в порядке, установленном ст. 180 - 181 УПК РА.
По подготовленным материалам были приобретены данные  о том, что в период 2017 - 2018 гг. ответственными лицами общественной организации “«Союз художников Армении» были похищены путем присвоения или растраты имущество и денежные средства (принадлежащие общественной организации), в особо крупных размерах, на сумму около 50.000.000 драмов РА.  В частности, по приобретенным данным, без необходимых обоснований, отчетов и документов, выписывались как наличные, так и безналичные суммы за топлива транспортных средств, командировок, а за аренду принадлежащих организации территорий и зданий было  пересчитано меньше доходов по сравнению с платежами, предусмотренными договором, также не было данных о выплатах налога  по имуществу.
Учитывая то, что в подготовленных материалах имеются данные, содержащие признаки преступных деяний, по данным фактам в отделе Кентронакан полиции РА  было возбуждено уголовное дело согласно п. 1 ч. 3 ст. 179 УК РА.
С целью осуществления предварительного следствия, уголовное дело было направлено в следственный отдел административных округов Кентрон и Норк-Мараш следственного управления г. Еревана СК РА.