Արթուր Դավթյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակությանը
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ Եվրոպական հանձնաժողովը կարևոր դերակատարում ունի Արևելյան գործընկերության երկրներում, մասնավորապես Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և արդարադատության համակարգի զարգացմանն ուղղված նախագծերի իրականացման գործընթացներում: Այս տեսակետից, ըստ Արթուր Դավթյանի, հանգուցային նշանակություն ունի հատկապես Հայաստանի Հանրապետության և ԵՄ-ի միջև ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որով նախանշված են նշված ոլորտներում ռազմավարական բարեփոխումների հիմնական ուղղություններն ու նպատակները: Վերջիններիս նշանակությունն ընդգծվում է հատկապես նախորդ տարվա ընթացքում տեղի ունեցած հասարակական-քաղաքական շրջադարձային փոփոխություններից հետո Հայաստանում սկսված կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատաիրավական համակարգի լայնածավալ բարեփոխումների լույսի ներքո:
Պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Եվրոպական հանձնաժողովը պատրաստ է բազմակողմ աջակցության ցուցաբերել Հայաստանին՝ սկսած բարեփոխումների իրականացման գործընթացում՝ ելնելով Հայաստանի իշխանությունների և հասարակության սահմանած առաջնահերթություններից ու մարտահրավերներից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է կոռուպցիայի հակազդման և դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների ռազմավարության մշակման, հետագա իրականացման գործընթացներում ՀՀ դատախազության մասնակցության և սպասելիքների, քրեական դատավարության շրջանակներում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության առավել գործուն մեխանիզմների կիրառման, դրանց շրջանակներում ԵՄ-ի կողմից կարճաժամկետ և միջնաժամկետ օժանդակության եղանակներին, համագործակցության հետագա զարգացման ուղիներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ Հայաստանը, ի դեմս ՀՀ գլխավոր դատախազության, գործնական քայլեր է կատարում նաև քրեական դատավարության մասնակիցների իրավունքների պաշտպանության իրավակիրառ պրակտիկան եվրոպական իրավունքի զարգացման տենդենցներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: Այդ համատեքստում առանձնացվել է հատկապես դատախազության կողմից այլընտրանքային խափանման միջոցների, մասնավորապես տնային կալանքի ինստիուտի ներդրմանն ուղղված օրենսդրական համապատասխան փոփոխությունների նախագծի շրջանառումը: Արթուր Դավթյանն առաջարկել է համագործակցության շրջանակներում դիտարկել նաև նշված խափանման միջոցի ներդրման համար անհրաժեշտ տեխնիկական օժանդակության հնարավորությունը, որն էապես կնվազեցնի խափանման միջոց կալանքի կիրառման դեպքերը:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները՝  հետագա գործակցության օպտիմալ եղանակների, մեթոդների շուրջ:

Артур Давтян принял делегацию Европейской комиссии
Генеральный прокурор РА Артур Давтян принял сегодня делегацию во главе с руководителем отдела по вопросам соседства Армении, Азербайджана и Восточного партнёрства Генерального директората по вопросам соседства Европейской комиссии Василисом Марагосом.
Приветствуя гостей, Генеральный прокурор РА отметил, что Европейская комиссия играет важную роль в странах Восточного партнёрства, особенно в деле внедрения демократических институтов, защиты прав человека и развития систем правосудия в Армении. С этой точки зрения, по словам Артура Давтяна, Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве, подписанное между Республикой Армения и Европейским союзом, имеет ключевое значение, в котором изложены основные направления и цели стратегических реформ в этих областях. Значение последнего подчёркивается особенно в свете широкомасштабных реформ в борьбе с коррупцией, которые начались в Армении после социальных и политических поворотных изменений, которые произошли в прошлом году.
Глава делегации Василис Марагос поблагодарил за приём и отметил, что Европейская комиссия готова оказать многостороннюю поддержку Армении, исходя из приоритетов и задач, поставленных армянскими властями и обществом.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с разработкой стратегии борьбы с коррупцией и судебной реформой, реализацией участия прокуратуры в процессе реализации и ожиданий, применением более эффективных механизмов защиты прав и свобод человека в рамках уголовного судопроизводства, краткосрочной и среднесрочной помощи ЕС, широкий круг вопросов, связанных с путями дальнейшего развития сотрудничества.
Генеральный прокурор РА подчеркнул, что Армения в лице Генеральной прокуратуры РА также предпринимает практические шаги по приведению правоприменительной практики прав участников уголовного процесса в соответствие с тенденциями развития европейского права. В этом контексте распространение проекта законодательных поправок, направленных на введение альтернативных мер по исправлению положения, в частности, места содержания под стражей под домашним арестом, было отделено прокуратурой. Артур Давтян также предложил рассмотреть возможность технической помощи для введения упомянутой меры пресечения, что значительно уменьшит количество случаев задержания под стражей.
В ходе встречи были достигнуты договорённости о продолжении обсуждений, , оптимальных путей дальнейшего сотрудничества и методов.