Հարուցվել է քրեական գործ՝ ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու դեպքի առթիվ
ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ֆիզիկական անձի կողմից ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու և պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի իրավախախտումների հայտնաբերման և վարչական վարույթների իրականացման վարչությունում նախապատրաստված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ֆիզիկական անձ Գ. Հ.-ն 2014-2017թթ. ընթացքում իր և ևս երկու այլ անձանց անվամբ Հայաստանի Հանրապետություն է ներմուծել ընդհանուր 34 758 100 ՀՀ դրամ մաքսային արժեքով բջջային հեռախոսներ, դյուրակիր համակարգիչներ և պլանշետներ, որոնք առանց պետական գրանցման և օրենքով սահմանված կարգով հարկային մարմիններում հաշվառվելու, շահույթ ստանալու նպատակով, վաճառել է՝ իրականացնելով ապօրինի ձեռնարկատիրություն:
Նախնական հաշվարկով նշված ամբողջ խմբաքանակն իրացնելու և ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի վնաս:
Հաշվի առնելով, որ ձեռք բերված փաստական տվյալների համակցությամբ առերևույթ առկա են պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելով զուգորդված ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ: Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությանը։

Возбуждено уголовное дело по факту незаконного предпринимательства
В управлении по делам о преступлениях коррупционной и экономической направленности Генеральной прокуратуры РА возбуждено уголовное дело  по случаю незаконной предпринимательской деятельности физического лица и нанесения ущерба государству в особо крупном размере.
Управление по выявлению правонарушений и осуществлению административных производств Комитета государственных доходов ПП РА выявило, что физическое лицо Г. О.,  в течение 2014-2017 гг. импортировал в Республику Армения и продавал без государственной регистрации, с целью получения прибыли, занимаясь незаконным предпринимательством, мобильные телефоны, ноутбуки и планшеты, общая стоимость которых составляет 34 758 100 АМД.
Учитывая, что на основании приобретенных фактических данных государству нанесен ущерб в особо крупном размере, сопряженный с незаконной предпринимательской деятельностью, в управлении по делам о преступлениях коррупционной и экономической направленности Генеральной прокуратуры РА возбуждено уголовное дело по ч. 3 ст. 188 уголовного кодекса РА. Предварительное следствие уголовного дела поручено следственному управлению Комитета государственных доходов при Правительстве РА.