Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը 2026 թվականի հունվարի 8-ի N 4-Ն որոշմամբ՝ 2026 թվականի ընթացքում հայտարարել է պահեստազորի առաջին խմբի առաջին և երկրորդ կարգերում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների վարժական հավաքներ:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի համաձայն՝ վարժական հավաքի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող քաղաքացին պարտավոր է զինվորական կոմիսարիատի համապատասխան ծանուցման հիման վրա ներկայանալ իր զինվորական հաշվառման մարմին:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը զգուշացնում է, որ վարժական հավաքին կանչված քաղաքացու կողմից չներկայանալը հանգեցնում է քրեական պատասխանատվության:
Մասնավորապես՝ Քրեական օրենսգրքի 462-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական պատասխանատվություն է նախատեսված հայտարարված վարժական հավաքից խուսափելու համար, եթե այն, ի թիվս այլնի, դրսևորվել է անձի կողմից իր հաշվառման վայրի զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու պարտականության խախտմամբ: Այս արարքի համար որպես պատիժ նախատեսված է նաև ազատազրկում՝ 1-3 տարի ժամկետով:

The Prosecutor's Office warns that evading a training (military) muster is a crime; it is punishable by imprisonment for a term of 1-3 years
06/06/2026
The Government of the Republic of Armenia, by its Decision No. 4-N of January 8, 2026, announced training muster for the officers of reserves of the ranks of privates, non-commissioned officers and officers registered in the first and second ranks of the first group of reservеs during 2026.
According to the Law "On Military Service and the Status of a Serviceman", a citizen who is in the Republic of Armenia within the framework of a training muster is obliged to report to his military registration body based on the relevant notification of the military commissariat.
The Prosecutor's Office of the Republic of Armenia warns that failure to appear by a citizen summoned to a training session results in criminal liability.
In particular, Article 462, Part 1 of the Criminal Code provides for criminal liability for evading an announced training muster, if, among other things, it was manifested by violating to appear at the military commissariat of the place of his registration. This act is also punishable by imprisonment for a term of 1-3 years.