Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը 2026 թվականի հունվարի 8-ի N 4-Ն որոշմամբ՝ 2026 թվականի ընթացքում հայտարարել է պահեստազորի առաջին խմբի առաջին և երկրորդ կարգերում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների վարժական հավաքներ:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի համաձայն՝ վարժական հավաքի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող քաղաքացին պարտավոր է զինվորական կոմիսարիատի համապատասխան ծանուցման հիման վրա ներկայանալ իր զինվորական հաշվառման մարմին:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը զգուշացնում է, որ վարժական հավաքին կանչված քաղաքացու կողմից չներկայանալը հանգեցնում է քրեական պատասխանատվության:
Մասնավորապես՝ Քրեական օրենսգրքի 462-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական պատասխանատվություն է նախատեսված հայտարարված վարժական հավաքից խուսափելու համար, եթե այն, ի թիվս այլնի, դրսևորվել է անձի կողմից իր հաշվառման վայրի զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու պարտականության խախտմամբ: Այս արարքի համար որպես պատիժ նախատեսված է նաև ազատազրկում՝ 1-3 տարի ժամկետով:

Постановлением Правительства Республики Армения от 8 января 2026 года N 4-N в течение 2026 года были объявлены учебные сборы рядовых, унтер-офицеров и офицеров запаса, состоящих на учете в первом и втором разрядах первой группы запаса.
Согласно закону "О военной службе и статусе военнослужащего", гражданин, находящийся в Республике Армения в рамках учебного сбора, обязан явиться в свой орган военного учета на основании соответствующего уведомления военного комиссариата.
Прокуратура Республики Армения предупреждает, что неявка гражданина, вызванного на тренировочный сбор, влечет за собой уголовную ответственность.
В частности, по части 1 статьи 462 Уголовного кодекса предусмотрена уголовная ответственность за уклонение от объявленного учебного сбора, если это, в частности, проявилось в нарушении лицом обязанности явиться в военный комиссариат по месту его учета.