Գլխավոր դատախազության հայցը Հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի հունիսի 5-ի վճռով բավարարվել է: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Երևան քաղաքի Լուկաշին փողոցին հարող տարածքում գտնվող՝ 37 միլիոն 133 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 12 հազար 860 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ կգրանցվի Հայաստանի Հանրապետությանը սեփականության իրավունքը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի հունիսի 20-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:

A 12,860 sq. m. land plot located in Yerevan will be returned to the Republic of Armenia: Another claim for state interests protection filed by the Prosecutor’s Office has been granted
06/06/2026
The claim filed by the Prosecutor General’s Office has been granted by the verdict of the Anti-Corruption Court dated June 5, 2026.Once the judicial act enters into legal force, ownership rights over a 12,860 sq. m. land plot located in the area adjacent to Lukashin street in Yerevan, with an approximate cadastral value of AMD 37,133,000, will be registered in favor of the Republic of Armenia.
The Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office had requested the court to declare invalid the sale and purchase agreement concluded on June 20, 2005, between the Mayor of Yerevan and a private individual, and to apply the legal consequences of invalidity.