Աբովյան համայնքին կվերադարձվի Ռոսիա փողոցի 1/25 հասցեում գտնվող՝ 0,17 հա մակերեսով հողամասը. Գլխավոր դատախազության՝ պետշահերի հայցը բավարարվել է
Դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ 2008 թվականի հոկտեմբերի 8-ից մինչև 2015 թվականի ապրիլի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Աբովյան քաղաքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Կ.Գ.-ն, անտեսելով Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված կարգավորումը (ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարման ոչ ենթակա հողեր), Աբովյանի համայնքապետարանի իրավասու անձանց օժանդակությամբ, աճուրդներով և ուղղակի վաճառքով տարբեր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարել է 60-ից ավելի հողատարածք:
Ապօրինի օտարված հողատարածքների ցանկում է եղել Աբովյան քաղաքի Ռոսիա փողոցի 1/25 հասցեում գտնվող՝ 0,17521 հա մակերեսով հողամասը. այն 2016 թվականի հունիսի 6-ին աճուրդ վաճառքի միջոցով օտարվել է ֆիզիկական անձի: Վերջինս 2024 թվականի մարտի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրի հիման վրա նույն հողամասը 72 միլիոն դրամով օտարել է այլ անձի:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Աբովյան համայնքի՝ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի մայիսի 29-ի վճռով՝ բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել Աբովյան համայնքի կողմից կայացված աճուրդը և որպես աճուրդի անվավերության հետևանք՝ անվավեր են ճանաչվել Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2016 թվականի հունիսի 6-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի մասին պայմանագիրը և պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը: Միաժամանակ անվավեր է ճանաչվել 2024 թվականի մարտի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի վերաբերյալ պայմանագիրը և պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Աբովյան համայնքին կվերադարձվի Ռոսիա փողոցի 1/25 հասցեում գտնվող՝ 0,17521 հա մակերեսով հողամասը:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանում քննվող գործով Աբովյանի նախկին քաղաքապետ Կ.Գ.-ն մեղադրվում է հողատարածքներ ապօրինի օտարելու (65 դրվագ), պաշտոնեական կեղծիքի (49 դրվագ), փողերի լվացման (2 դրվագ) և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ:

A 0.17 ha land plot located at 1/25 Rossiya street will be returned to the Abovyan community: Prosecutor General’s Office granted the claim for state interests protection
The Prosecutor General’s Office had previously reported that K.G., who served as the Head of the city of Abovyan from October 8, 2008 to April 30, 2015, disregarded the requirements of Article 60 of the Land Code of the Republic of Armenia concerning land not subject to alienation to natural and legal persons. With the assistance of authorized officials of the Abovyan Municipality, he alienated more than 60 land plots to various individuals and legal entities through auctions and direct sales.
Among the unlawfully alienated properties was a land plot measuring 0.17521 ha, located at 1/25 Rossiya street, Abovyan. On June 6, 2016, the plot was sold to a private individual through a public auction. Subsequently, on March 22, 2024, the same individual sold the land plot to another person for AMD 72 million under a real estate sale and purchase agreement.
Acting within its authority to file claims for the state (community) interests protection, the Prosecutor General’s Office filed a claim with the Anti-Corruption Court against the Abovyan Community, demanding to declare invalud the auction and apply the legal consequences of its invalidity.
By its verdict of May 29, 2026, the Anti-Corruption Court granted the claim filed by the Prosecutor General’s Office.
The Court declared the auction conducted by the Abovyan community invalid and, as a consequence of the auction’s invalidity, declared invalid the land sale and purchase agreement concluded between the Abovyan community and the private individual on June 6, 2016, as well as the state registration of ownership carried out on the basis of that agreement.
At the same time, the Court declared invalid the real estate sale and purchase agreement concluded on March 22, 2024, and the state registration of ownership carried out pursuant to that agreement.
Once the judgment enters into legal force, the 0.17521- ha land plot located at 1/25 Rossiya street will be returned to the Abovyan community.
It should be recalled that in criminal proceedings currently pending at the Anti-Corruption Criminal Court, former Abovyan Mayor K.G. is charged with the unlawful alienation of land plots (65 counts), official forgery (49 counts), money laundering (2 counts) and abuse of official powers.