Աբովյան համայնքին կվերադարձվի Ռոսիա փողոցի 1/25 հասցեում գտնվող՝ 0,17 հա մակերեսով հողամասը. Գլխավոր դատախազության՝ պետշահերի հայցը բավարարվել է
Դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ 2008 թվականի հոկտեմբերի 8-ից մինչև 2015 թվականի ապրիլի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Աբովյան քաղաքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Կ.Գ.-ն, անտեսելով Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված կարգավորումը (ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարման ոչ ենթակա հողեր), Աբովյանի համայնքապետարանի իրավասու անձանց օժանդակությամբ, աճուրդներով և ուղղակի վաճառքով տարբեր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարել է 60-ից ավելի հողատարածք:
Ապօրինի օտարված հողատարածքների ցանկում է եղել Աբովյան քաղաքի Ռոսիա փողոցի 1/25 հասցեում գտնվող՝ 0,17521 հա մակերեսով հողամասը. այն 2016 թվականի հունիսի 6-ին աճուրդ վաճառքի միջոցով օտարվել է ֆիզիկական անձի: Վերջինս 2024 թվականի մարտի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրի հիման վրա նույն հողամասը 72 միլիոն դրամով օտարել է այլ անձի:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Աբովյան համայնքի՝ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի մայիսի 29-ի վճռով՝ բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել Աբովյան համայնքի կողմից կայացված աճուրդը և որպես աճուրդի անվավերության հետևանք՝ անվավեր են ճանաչվել Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2016 թվականի հունիսի 6-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի մասին պայմանագիրը և պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը: Միաժամանակ անվավեր է ճանաչվել 2024 թվականի մարտի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի վերաբերյալ պայմանագիրը և պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Աբովյան համայնքին կվերադարձվի Ռոսիա փողոցի 1/25 հասցեում գտնվող՝ 0,17521 հա մակերեսով հողամասը:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանում քննվող գործով Աբովյանի նախկին քաղաքապետ Կ.Գ.-ն մեղադրվում է հողատարածքներ ապօրինի օտարելու (65 դրվագ), պաշտոնեական կեղծիքի (49 դրվագ), փողերի լվացման (2 դրվագ) և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ:

Прокуратура ранее сообщала, что К.Г., занимавший должность главы города Абовян в период с 8 октября 2008 года по 30 апреля 2015 года, игнорируя требования статьи 60 Земельного кодекса Республики Армения (земли, не подлежащие отчуждению физическим и юридическим лицам), при содействии уполномоченных должностных лиц мэрии Абовяна, посредством аукционов и прямых продаж отчуждил различным физическим и юридическим лицам более 60 земельных участков.
В перечень незаконно отчуждённых земельных участков входил земельный участок площадью 0,17521 га, расположенный по адресу город Абовян, улица Россия, 1/25. Участок был продан физическому лицу посредством аукциона 6 июня 2016 года. Впоследствии это лицо на основании договора купли-продажи недвижимости от 22 марта 2024 года продало тот же земельный участок другому лицу за 72 млн драмов.
В рамках своих полномочий по предъявлению исков в защиту государственных (общинных) интересов Генеральная прокуратура обратилась в Антикоррупционный суд с иском к общине Абовян, требуя признать аукцион недействительным и применить последствия его недействительности.
Решением Антикоррупционного суда от 29 мая 2026 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворён.
Суд признал недействительным проведённый общиной Абовян аукцион, а в качестве последствий недействительности аукциона — недействительными договор купли-продажи земельного участка, заключённый между общиной Абовян и физическим лицом 6 июня 2016 года, а также государственную регистрацию права собственности, осуществлённую на основании этого договора.
Одновременно недействительными были признаны договор купли-продажи недвижимости от 22 марта 2024 года и государственная регистрация права собственности, произведённая на его основании.
После вступления решения суда в законную силу земельный участок площадью 0,17521 га, расположенный по адресу ул. Россия, 1/25, будет возвращён общине Абовян.
Напомним, что в рамках уголовного дела, рассматриваемого Антикоррупционным уголовным судом, бывший мэр Абовяна К.Г. обвиняется в незаконном отчуждении земельных участков (65 эпизодов), служебном подлоге (49 эпизодов), легализации (отмывании) денежных средств (2 эпизода) и злоупотреблении должностными полномочиями.