Դատախազը 2026 թվականի հունիսի 2-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնել 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի շենքում և հարակից հրապարակում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններին մասնակցած, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ բռնություն գործադրած, գույքը վնասած 13 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Դատախազը 2026 թվականի մայիսի 19-ին, Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում, հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել 13 անձի նկատմամբ: 4 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել էր Քրեական օրենսգրքի 452-րդ հոդվածի 3-րդ (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն գործադրելը) և 327-րդ հոդվածի 1-ին մասերով (հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը, որը զուգորդվել է բռնություն գործադրելով, գույք վնասելով), 8 անձի նկատմամբ՝ 46-327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (օժանդակություն) և 1 անձի նկատմամբ՝ 452-րդ հոդվածի 2-րդ (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով նրա գույքը վնասելը) և 46-327-րդ հոդվածի 1-ին մասերով:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2026 թվականի հունվարի 21-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան էր հանձնել վերոնշյալ զանգվածային անկարգությունները և ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելը կազմակերպած ու ղեկավարած 4 անձի՝ Սպարտակ Ղուկասյանի, Կարապետ Ղուկասյանի, Ավետիս Առաքելյանի և Արտյոմ Մկրտչյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:

2 июня 2026 года прокурор направил в суд с утверждённым обвинительным заключением материалы уголовного производства в отношении 13 лиц, участвовавших в массовых беспорядках, произошедших 20 октября 2025 года в здании мэрии Гюмри и на прилегающей площади, применивших насилие в отношении сотрудников полиции Министерства внутренних дел Республики Армения и повредивших имущество.
19 мая 2026 года в рамках уголовного производства, расследуемого в Следственном комитете Республики Армения, прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении 13 лиц.
Публичное уголовное преследование было возбуждено в отношении 4 лиц — по части 3 статьи 452 Уголовного кодекса (применение насилия с целью воспрепятствования законной служебной деятельности должностного лица) и части 1 статьи 327 (участие в массовых беспорядках, угрожающих общественной безопасности, сопровождавшихся применением насилия и повреждением имущества); в отношении 8 лиц — по части 1 статьи 327 в сочетании со статьёй 46 Уголовного кодекса (пособничество участию в массовых беспорядках); в отношении 1 лица — по части 2 статьи 452 (повреждение имущества должностного лица с целью воспрепятствования его законной служебной деятельности) и части 1 статьи 327 в сочетании со статьёй 46 Уголовного кодекса.
Напомним, что 21 января 2026 года прокурор направил в компетентный суд с утверждённым обвинительным заключением материалы уголовного производства в отношении четырёх лиц — Спартак Гукасян, Карапет Гукасян, Аветис Аракелян и Артём Мкртчян, обвиняемых в организации и руководстве указанными массовыми беспорядками, а также в организации применения насилия в отношении сотрудников полиции.