Սպանության սպառնալիքով տեսանյութի դիմակավորված հինգ անձանցից մեկի նկատմամբ դատախազը հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում, կհայտարարվի հետախուզում
01/06/2026
Դատախազը 2026 թվականի մայիսի 30-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել սպանություն իրականացնելու իրական վտանգ պարունակող սպառնալիքով տեսանյութի դիմակավորված հինգ անձանցից մեկի՝ Մ.Մ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստում) և 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով (անձի նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, մի խումբ անձանց հետ նախընտրական քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելը):
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի մայիսի 16-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, դիմակավորված հինգ անձինք «որսացել» են ընդհանուր օգտագործման համար չնախատեսված համացանցային «live.1tv.am» կայքի ուղիղ եթերի ժամանակ հաղորդվող տվյալը (տեսանյութը) և տարածել սպանություն իրականացնելու իրական վտանգ պարունակող սպառնալիքի տեսանյութ։
2026 թվականի մայիսի 17-ին Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ:
2026 թվականի հունիսի 1-ին միջնորդություն է ներկայացվել դատարան մեղադրյալ Մ.Մ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Հաշվի առնելով, որ Մ.Մ.-ն 2024 թվականից բացակայում է Հայաստանի Հանրապետությունից և, ըստ նախնական տվյալների, գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում, համապատասխան փաստաթղթերն ուղարկվել են ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանություն՝ Մ.Մ.-ի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու համար:

30 мая 2026 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении одного из пяти лиц в масках, фигурирующих в видеозаписи, содержащей угрозу убийством с реальной опасностью её осуществления, — М.М., по пунктам 1 и 8 части 2 статьи 43-155 Уголовного кодекса (приготовление к убийству, совершённое группой лиц), а также по пунктам 2 и 5 части 2 статьи 211 Уголовного кодекса (воспрепятствование осуществлению предвыборной агитации путём угрозы применения насилия в отношении лица, совершённое группой лиц).
Напомним, что 16 мая 2026 года около 19:30 пять лиц в масках незаконно получили доступ к видеопотоку (видеозаписи), транслировавшемуся в прямом эфире на интернет-сайте «live.1tv.am», не предназначенном для общего пользования, после чего распространили видеозапись с угрозой убийством, содержащей реальную опасность её осуществления.
17 мая 2026 года в отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана Следственного комитета Республики Армения было возбуждено уголовное производство.
1 июня 2026 года в суд было направлено ходатайство об избрании в отношении обвиняемого М.М. меры пресечения в виде заключения под стражу.
Учитывая, что М.М. с 2024 года отсутствует на территории Республики Армения и, по предварительным данным, находится в Российской Федерации, соответствующие документы направлены в полицию Министерства внутренних дел Республики Армения для объявления его в розыск.