Սպանության սպառնալիքով տեսանյութի դիմակավորված հինգ անձանցից մեկի նկատմամբ դատախազը հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում, կհայտարարվի հետախուզում
01/06/2026
Դատախազը 2026 թվականի մայիսի 30-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել սպանություն իրականացնելու իրական վտանգ պարունակող սպառնալիքով տեսանյութի դիմակավորված հինգ անձանցից մեկի՝ Մ.Մ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստում) և 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով (անձի նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, մի խումբ անձանց հետ նախընտրական քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելը):
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի մայիսի 16-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, դիմակավորված հինգ անձինք «որսացել» են ընդհանուր օգտագործման համար չնախատեսված համացանցային «live.1tv.am» կայքի ուղիղ եթերի ժամանակ հաղորդվող տվյալը (տեսանյութը) և տարածել սպանություն իրականացնելու իրական վտանգ պարունակող սպառնալիքի տեսանյութ։
2026 թվականի մայիսի 17-ին Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ:
2026 թվականի հունիսի 1-ին միջնորդություն է ներկայացվել դատարան մեղադրյալ Մ.Մ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Հաշվի առնելով, որ Մ.Մ.-ն 2024 թվականից բացակայում է Հայաստանի Հանրապետությունից և, ըստ նախնական տվյալների, գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում, համապատասխան փաստաթղթերն ուղարկվել են ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանություն՝ Մ.Մ.-ի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու համար:

The Prosecutor has initiated public criminal prosecution against one of the five masked individuals featured in a video containing a threat of murder: a search warrant will be issued
01/06/2026
On May 30, 2026, the prosecutor initiated public criminal prosecution against M.M., one of the five masked individuals featured in a video containing a threat of murder that posed a real danger of being carried out. The charges were brought under points 1 and 8 of part 2 of Article 43-155 of the Criminal Code (preparation for murder committed by a group of persons) and points 2 and 5 of part 2 of Article 211 of the Criminal Code (obstructing election campaigning by threatening violence against a person, committed by a group of persons).
It should be recalled that on May 16, 2026, at approximately 7:30 p.m., five masked individuals intercepted a live video feed being transmitted through the website “live.1tv.am,” which was not intended for public access, and disseminated a video containing a threat of murder that posed a real danger of being carried out.
On May 17, 2026, criminal proceedings were initiated by the Serious Crimes Investigation Division of the Yerevan City Investigative Department of the Investigative Committee of Armenia.
On June 1, 2026, a motion was filed with the court demanding the application of detention as a preventive measure against the accused M.M.
Given that M.M. has been absent from the Republic of Armenia since 2024 and, according to preliminary information, is currently in the Russian Federation, the relevant documents have been forwsubmittedarded to the Police of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia for the purpose of declaring him wanted.