Դատախազը Մարտի 1-ի գործով հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել 4 բանակային կորպուսների նախկին հրամանատարների նկատմամբ
01/06/2026
Դատախազը 2026 թվականի հունիսի 1-ին, 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2008 թվականի փետրվարի 23-ից մարտի 1-ի դրությամբ ՀՀ զինված ուժերի 4 բանակային կորպուսների հրամանատարների՝ Պ.Պ.-ի, Վ.Գ.-ի, Հ.Բ.-ի և Լ.Ե.-ի նկատմամբ՝  18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն օժանդակելը, որն էական վնաս է պատճառել՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ):
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ զինված ուժերի 4 բանակային  կորպուսների հրամանատարներ Պ.Պ.-ն, Վ.Գ.-ն, Հ.Բ.-ն և Լ.Ե.-ն, ակնհայտ ապօրինի հրաման կատարելով, իրենց կողմից արձակված հրամանների հիման վրա միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտներ վերացնելով, օժանդակել են նույն ժամանակահատվածում ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնն զբաղեցրած Մ.Հ.-ի և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից, այդ թվում՝  Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներ՝ Ռ.Ք.-ի, Ս.Օ.-ի, Յու.Խ.-ի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն:

On June 1, 2026, within the framework of the criminal proceedings initiated regarding the events that took place in Yerevan on March 1–2, 2008, the prosecutor initiated public criminal prosecution against P.P., V.G., H.B. and L.Y., who served as commanders of 4 army corps of the Armed Forces of the Republic of Armenia as of February 23–March 1, 2008, under part 3 of Article 38 in conjunction with Article 309 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (aiding and abetting the abuse of official authority by a public official, resulting in substantial harm and causing grave consequences).
Specifically, information obtained in the criminal proceedings being investigated by the Anti-Corruption Committee of Armenia indicates that the commanders of 4 army corps of the Armed Forces of the Republic of Armenia—P.P., V.G., H.B., and L.Y.—by carrying out a manifestly unlawful order, providing resources and support through orders issued by them and removing obstacles, assisted then-Minister of Defense M.H. and several other high-ranking officials in exceeding their official powers during the same period. Among those officials were also individuals charged in the March 1 case, namely R.K., S.O., and Yu.Kh., whom the former army corps commanders allegedly aided in exceeding their official authority.