Դատախազը Մարտի 1-ի գործով հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել 4 բանակային կորպուսների նախկին հրամանատարների նկատմամբ
01/06/2026
Դատախազը 2026 թվականի հունիսի 1-ին, 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2008 թվականի փետրվարի 23-ից մարտի 1-ի դրությամբ ՀՀ զինված ուժերի 4 բանակային կորպուսների հրամանատարների՝ Պ.Պ.-ի, Վ.Գ.-ի, Հ.Բ.-ի և Լ.Ե.-ի նկատմամբ՝  18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն օժանդակելը, որն էական վնաս է պատճառել՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ):
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ զինված ուժերի 4 բանակային  կորպուսների հրամանատարներ Պ.Պ.-ն, Վ.Գ.-ն, Հ.Բ.-ն և Լ.Ե.-ն, ակնհայտ ապօրինի հրաման կատարելով, իրենց կողմից արձակված հրամանների հիման վրա միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտներ վերացնելով, օժանդակել են նույն ժամանակահատվածում ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնն զբաղեցրած Մ.Հ.-ի և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից, այդ թվում՝  Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներ՝ Ռ.Ք.-ի, Ս.Օ.-ի, Յու.Խ.-ի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն:

1 июня 2026 года в рамках уголовного производства, инициированного по факту событий, произошедших в городе Ереване 1–2 марта 2008 года, прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении П.П., В.Г., Г.Б. и Л.Е. — командующих четырьмя армейскими корпусами Вооружённых сил Республики Армения по состоянию на период с 23 февраля по 1 марта 2008 года. Им предъявлено обвинение по части 3 статьи 38 и статье 309 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (пособничество в превышении должностных полномочий должностным лицом, повлекшем существенный вред и тяжкие последствия).
В частности, в ходе уголовного производства, расследуемого в Антикоррупционном комитете Армении, получены данные о том, что командующие четырьмя армейскими корпусами Вооружённых сил Республики Армения П.П., В.Г., Г.Б. и Л.Е., исполняя заведомо незаконный приказ, предоставляя необходимые средства и устраняя препятствия на основании отданных ими распоряжений, содействовали тогдашнему министру обороны Республики Армения М.Х. и ряду других высокопоставленных должностных лиц в превышении должностных полномочий. В числе указанных лиц были также обвиняемые по делу 1 Марта — Р.К., С.О. и Ю.Х., которым, согласно материалам производства, бывшие командующие армейскими корпусами оказывали содействие в совершении указанных противоправных действий.