Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագրեր է ուղարկել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) տնօրենին և Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ ՊՈԱԿ-ի և Նազիկ Ամիրյանի միջև 2007 թվականի դեկտեմբերի 26-ին, ինչպես նաև ՊՈԱԿ-ի և Վարշամ Ղարիբյանի միջև 2005 թվականի օգոստոսի 2-ին և 2006 թվականի հունվարի 19-ին կնքված՝ Սևանա լճի ափամերձ հողամասերի վարձակալության պայմանագրերը լուծելու (դադարեցնելու) ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է ՊՈԱԿ-ի և Նազիկ Ամիրյանի, ինչպես նաև ՊՈԱԿ-ի և Վարշամ Ղարիբյանի միջև կնքված վարձակալության պայմանագրերը և վերաբերելի փաստաթղթերը: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ կնքված երեք պայմանագրերը երեք տարի ժամկետով են, սակայն պայմանագրերը շարունակում են գործել՝ անորոշ ժամկետով:
Ուսումնասիրության արդյունքներով պարզվել է նաև, որ վարձակալության պայմանագրերով նախատեսված են եղել հողի կադաստրային արժեքի աճի դեպքում հողատարածքների վարձավճարները փոփոխելու դրույթներ՝ նոր կադաստրային արժեքների մասին վարձակալներին նախօրոք ծանուցելու պայմանով: Մինչդեռ, 2021 թվականի հունվարի 1-ին՝ հողամասերի կադաստրային արժեքների աճի հիմքով վարձավճարների փոփոխության պայմաններում, վարձավճարների փոփոխության վերաբերյալ ծանուցումները վարձակալներին ուղարկվել են 3 տարի ուշացումով:
Բացի այդ, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հողամասերի վարձակալության մրցույթների անցկացման մասին հայտարարությունները զանգվածային լրատվության որևէ միջոցով հրապարակված լինելու վերաբերյալ տեղեկատվություն առկա չէ:

Прокуратура направила ходатайства в ГНКО «Национальный парк “Севан”» о расторжении договоров аренды земельных участков озера Севан, заключённых с Назик Амирян и Варшамом Гарибяном
12/05/2026
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры направило ходатайства директору ГНКО «Национальный парк “Севан”» (далее — ГНКО), а также генеральному секретарю Министерства окружающей среды с просьбой принять меры по расторжению договоров аренды прибрежных земельных участков озера Севан, заключённых между ГНКО и Назик Амирян 26 декабря 2007 года, а также между ГНКО и Варшамом Гарибяном 2 августа 2005 года и 19 января 2006 года.
В рамках своих полномочий по подаче исков в защиту государственных (общинных) интересов Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры изучило договоры аренды, заключённые между ГНКО и Назик Амирян, а также между ГНКО и Варшамом Гарибяном, и относящиеся к ним документы. В результате изучения установлено, что все три договора были заключены сроком на три года, однако продолжают действовать в течение неопределённого срока.
Также установлено, что договоры аренды предусматривали изменение размера арендной платы в случае увеличения кадастровой стоимости земельных участков при условии предварительного уведомления арендаторов о новой кадастровой стоимости. Между тем, несмотря на увеличение кадастровой стоимости земельных участков с 1 января 2021 года, уведомления об изменении арендной платы были направлены арендаторам с опозданием на три года.
Кроме того, в ходе изучения было установлено отсутствие информации о публикации объявлений о проведении конкурсов на аренду земельных участков в каких-либо средствах массовой информации.