Լոռու մարզի դատախազությունում, Լոռու մարզպետարանի միջնորդությամբ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում, պարզվել է, որ Վանաձորի Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքները վարձակալած և փաստացի տիրապետող 22 սուբյեկտների կողմից դրանք օգտագործվում են պայմանագրերի խախտումներով ու ոչ նպատակային: Արդյունքում՝ այգին հայտնվել է անբարեկարգ վիճակում:
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում՝ միջնորդագիր է ուղարկվել Վանաձորի համայնքապետարան՝ վերոնշյալ 22 սուբյեկտների հետ կնքված վարձակալության և անհատույց օգտագործման պայմանագրերը խզելու նպատակով:
Միջնորդագրի արդյունքում՝ այսօրվա դրությամբ լուծվել է պայմանագրերից 6-ը և Վանաձոր համայնքի փաստացի տիրապետմանն է վերադարձվել 1389,7 քմ ընդհանուր մակերեսով հողատարածք:

As a result of prosecutorial intervention, 6 land plots within the Hrant Matevosyan park area have been returned to the Vanadzor community
08/05/2026
Following examinations carried out by the Prosecutor’s Office of Lori region in cooperation with the Administration of Lori region, it was found that 22 entities leasing and actually occupying areas of Hrant Matevosyan park in Vanadzor were using them in violation of contractual terms and for non-designated purposes. As a result, the park had fallen into an unsatisfactory condition.
Based on the examinations of the Prosecutor’s Office of Lori region, a motion was submitted to the Vanadzor Municipality proposing the termination of lease and free-use agreements concluded with the aforementioned 22 entities.
As a result of this initiative, as of today, 6 of the agreements have been terminated, and a total land area of 1,389.7 sq. m has been returned to the actual possession of the Vanadzor community.