Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն, այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը, որը 2026 թվականի մարտի 31-ին ուղարկվել է ՀՀ Ազգային ժողով և հրապարակվել Դատախազության պաշտոնական կայքէջում:
Աննա Վարդապետյանը, մասնավորապես, նշել է. «Չորրորդ տարին է, որ պատիվ ունեմ Ձեզ ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետության դատախազության գործունեության տարեկան հաղորդումը:
Նախքան Հաղորդման մանրամասներին անդրադառնալը՝ մի քանի ամփոփ տվյալներ ներկայացնեմ 2025 թվականին կատարված աշխատանքներից:
- 2025 թվականի ընթացքում Դատախազության բացառիկ՝ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում կայացված դատական ակտերով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության և համայնքների սեփականությանը կամ տիրապետմանն է վերադարձվել, նախնական գնահատմամբ, շուրջ 66 միլիարդ 934 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 124 գույք, այդ թվում՝ մանկապարտեզներ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ:
- 2025 թվականին օրինական ուժի մեջ է մտել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով առաջին վճիռը: Այս վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ, որոնց ընդհանուր միջին շուկայական արժեքը կազմում է 300 միլիոն 650 հազար դրամ (շուրջ 750 հազար ԱՄՆ դոլար): Բացի այդ, Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին փոխանցվել է շուրջ 21 միլիոն դրամ: Երկրորդ վճիռն, ինչպես գիտեք, ուժի մեջ մտավ բոլորովին վերջերս՝ 2026 թվականի ապրիլի 15-ին: Օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության, Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Մուրադի Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքեր, ենթակա են բռնագանձման՝
- Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասը՝ անշարժ գույքի շուրջ 90%-ը.
- Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Տանձաղբյուր փողոցի 29/2 հողամասն՝ ամբողջությամբ.
- «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերության 2.000 հատ բաժնետոմս.
- 2021 թվականին «Բելգլաս» ՍՊԸ-ին տրամադրված 294 հազար 900 ԱՄՆ դոլար փոխառության չվերադարձված մասի՝ 264 հազար ԱՄՆ դոլարի պահանջի իրավունքը:
- 934 հազար դրամ՝ որպես «ԷԼԵԿՏՐԱՄՈՆՏԱԺ» ԲԲ ընկերության` 2019 թվականին ձեռք բերված 267 բաժնետոմսերի արժեք.
- 1 միլիարդ 227 միլիոն 490 հազար դրամ՝ որպես Կարապետ Գուլոյանի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող ծախս, որն ունի ապօրինի ծագում, 2007-2022 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.
- 58 միլիոն 120 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար։
Նախաքննության ժամկետների նվազման՝ վերջին տարիներին արձանագրված միտումը պահպանվել է նաև 2025 թվականին. ավարտված քրեական վարույթների կեսից ավելին՝ 53,4%-ը, քննվել է մինչև 2 ամիս ժամկետում, ինչը 2024 թվականի համապատասխան ցուցանիշը գերազանցում է 11,3%-ով:
Վերջին 8 տարիների միջինացված ցուցանիշների հետ համեմատությամբ՝ 2025 թվականին 2,5%-ով նվազել է կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու՝ դատարան ներկայացված միջնորդությունների տեսակարար կշիռը՝ մեղադրյալների ընդհանուր թվի համեմատությամբ:
2025 թվականին ավարտվել է 3495-ով կամ 9,2%-ով ավելի քրեական վարույթ, քան 2024 թվականին, այդ թվում` հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 2807-ով կամ 23,8%-ով ավելի քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթներով, գործարկման օրվանից (2024 թվականի դեկտեմբերի 5) մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին և Հարկ վճարողի միասնական հաշվին վճարվել է ընդհանուր 39 միլիարդ 895 միլիոն 845 հազար դրամ»:

Anna Vardapetyan, in particular, stated: “For the fourth year, I have the honor of presenting to you the annual report on the activities of the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia.
- During 2025, within the framework of the Prosecutor’s Office’s exclusive powers to protect state and community interests, based on judicial acts, as well as as a result of prosecutorial measures, 124 real estate properties were returned to the ownership or possession of the Republic of Armenia and communities. Their cadastral value, approximated to market value, is estimated at around AMD 66 billion 934 million. These include kindergartens, a cultural center, a stadium, a natural monument, parks, and land plots.
- In 2025, the first verdict in a case on confiscation of illicit assets entered into legal force. Based on this verdict, the ownership rights of the Republic of Armenia were registered over one apartment located on Vardanants street in Yerevan and one residential house located in the Arinj community of Kotayk region. Their combined average market value amounts to AMD 300 million 650 thousand (approximately USD 750,000). In addition, about AMD 21 million was transferred to the Unified Account of Recovered Funds. The second verdict, as you know, entered into legal force very recently—on April 15, 2026. According to the final court decision, the following assets of illicit origin are subject to confiscation from former head of the Abovyan community Karapet Murad Ghuloyan and his wife Roza Gagik Tsarukyan in favor of the Republic of Armenia
- A part (about 90%) of the real estate located at Kotayk region, Arinj village, P. Sevak district, 14th street, house 8;
- A land plot located at Kotayk region, Tsaghkadzor community, Tandzaghbyur street 29/2 — in full;
- 2,000 shares of “ACBA BANK” OJSC;
- The right to claim USD 264,000 from the outstanding part of a loan of USD 294,900 granted in 2021 to “Belglas” LLC.
- AMD 934,000 — the value of 267 shares of “Electromontazh” OJSC acquired in 2019.
- AMD 1 billion 227 million 490 thousand — expenditures not justified by lawful income and deemed illicit, transferred during 2007–2022 to a bona fide acquirer or otherwise not identifiable for confiscation.
- AMD 58 million 120 thousand — the remaining illicit income formed as a result of the transformation or use of assets of illegal origin.
The trend of reducing the duration of preliminary investigations observed in recent years continued in 2025: more than half of completed criminal proceedings — 53.4% — were investigated within up to 2 months, exceeding the 2024 figure by 11.3%.
Compared to the average indicators of the past 8 years, in 2025 the share of motions submitted to courts for selecting detention as a measure of restraint decreased by 2.5% in comparison to the total number of accused persons.
In 2025, 3,495 more criminal proceedings were completed than in 2024 (an increase of 9.2%). At the same time, the number of criminal proceedings submitted to court with approved indictments increased by 2,807 (or 23.8%).
From the launch of the system (December 5, 2024) to December 31, 2025, a total of AMD 39 billion 895 million 845 thousand was transferred to the Unified Account of Recovered Funds and the Unified Account of the Taxpayer.”