Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն, այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը, որը 2026 թվականի մարտի 31-ին ուղարկվել է ՀՀ Ազգային ժողով և հրապարակվել Դատախազության պաշտոնական կայքէջում:
Աննա Վարդապետյանը, մասնավորապես, նշել է. «Չորրորդ տարին է, որ պատիվ ունեմ Ձեզ ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետության դատախազության գործունեության տարեկան հաղորդումը:
Նախքան Հաղորդման մանրամասներին անդրադառնալը՝ մի քանի ամփոփ տվյալներ ներկայացնեմ 2025 թվականին կատարված աշխատանքներից:
- 2025 թվականի ընթացքում Դատախազության բացառիկ՝ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում կայացված դատական ակտերով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության և համայնքների սեփականությանը կամ տիրապետմանն է վերադարձվել, նախնական գնահատմամբ, շուրջ 66 միլիարդ 934 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 124 գույք, այդ թվում՝ մանկապարտեզներ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ:
- 2025 թվականին օրինական ուժի մեջ է մտել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով առաջին վճիռը: Այս վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ, որոնց ընդհանուր միջին շուկայական արժեքը կազմում է 300 միլիոն 650 հազար դրամ (շուրջ 750 հազար ԱՄՆ դոլար): Բացի այդ, Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին փոխանցվել է շուրջ 21 միլիոն դրամ: Երկրորդ վճիռն, ինչպես գիտեք, ուժի մեջ մտավ բոլորովին վերջերս՝ 2026 թվականի ապրիլի 15-ին: Օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության, Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Մուրադի Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքեր, ենթակա են բռնագանձման՝
- Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասը՝ անշարժ գույքի շուրջ 90%-ը.
- Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Տանձաղբյուր փողոցի 29/2 հողամասն՝ ամբողջությամբ.
- «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերության 2.000 հատ բաժնետոմս.
- 2021 թվականին «Բելգլաս» ՍՊԸ-ին տրամադրված 294 հազար 900 ԱՄՆ դոլար փոխառության չվերադարձված մասի՝ 264 հազար ԱՄՆ դոլարի պահանջի իրավունքը:
- 934 հազար դրամ՝ որպես «ԷԼԵԿՏՐԱՄՈՆՏԱԺ» ԲԲ ընկերության` 2019 թվականին ձեռք բերված 267 բաժնետոմսերի արժեք.
- 1 միլիարդ 227 միլիոն 490 հազար դրամ՝ որպես Կարապետ Գուլոյանի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող ծախս, որն ունի ապօրինի ծագում, 2007-2022 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.
- 58 միլիոն 120 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար։
Նախաքննության ժամկետների նվազման՝ վերջին տարիներին արձանագրված միտումը պահպանվել է նաև 2025 թվականին. ավարտված քրեական վարույթների կեսից ավելին՝ 53,4%-ը, քննվել է մինչև 2 ամիս ժամկետում, ինչը 2024 թվականի համապատասխան ցուցանիշը գերազանցում է 11,3%-ով:
Վերջին 8 տարիների միջինացված ցուցանիշների հետ համեմատությամբ՝ 2025 թվականին 2,5%-ով նվազել է կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու՝ դատարան ներկայացված միջնորդությունների տեսակարար կշիռը՝ մեղադրյալների ընդհանուր թվի համեմատությամբ:
2025 թվականին ավարտվել է 3495-ով կամ 9,2%-ով ավելի քրեական վարույթ, քան 2024 թվականին, այդ թվում` հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 2807-ով կամ 23,8%-ով ավելի քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթներով, գործարկման օրվանից (2024 թվականի դեկտեմբերի 5) մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին և Հարկ վճարողի միասնական հաշվին վճարվել է ընդհանուր 39 միլիարդ 895 միլիոն 845 հազար դրամ»:

124 объекта недвижимости, возвращённых государству, первый вступивший в законную силу приговор по делу о конфискации имущества незаконного происхождения, рост на 23,8% числа уголовных дел, направленных в суд: Генеральный прокурор представила Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам отчёт Прокуратуры за 2025 год
29/04/2026
Анна Вардапетян, в частности, отметила: «Уже четвёртый год имею честь представить Вам годовое сообщение о деятельности Прокуратуры Республики Армения.
• В частности:
В течение 2025 года в рамках исключительных полномочий Прокуратуры по защите государственных и общинных интересов, судебными актами, а также в результате применения мер прокурорского воздействия, в собственность или владение Республики Армения и общин возвращено, по предварительной оценке, 124 объекта недвижимости с кадастровой стоимостью, приближённой к рыночной, на сумму около 66 миллиардов 934 миллионов драмов, в том числе детские сады, дом культуры, стадион, памятник природы, парки, земельные участки:
• В 2025 году вступил в законную силу первый приговор по делу о конфискации имущества незаконного происхождения: на основании данного приговора право собственности Республики Армения зарегистрировано в отношении 1 квартиры, расположенной на улице Вардананц в городе Ереване, и 1 жилого дома, расположенного в общине Ариндж Котайкской области, общая средняя рыночная стоимость которых составляет 300 миллионов 650 тысяч драмов (около 750 тысяч долларов США). Кроме того, на Единый счёт восстановленных средств было перечислено около 21 миллиона драмов. Второй приговор, как Вам известно, вступил в законную силу совсем недавно — 15 апреля 2026 года. Вступившим в законную силу судебным актом в пользу Республики Армения подлежат конфискации у бывшего главы общины Абовян Карапета Мурадовича Гулояна и его супруги Розы Гагиковны Царукян, как имущество незаконного происхождения:
1. часть недвижимого имущества по адресу Котайкская область, село Ариндж, квартал П. Севака, улица 14, дом 8, признанная незаконной — около 90% недвижимого имущества;
2. земельный участок по адресу Котайкская область, община Цахкадзор, улица Тандзахбюр 29/2 — полностью;
3. 2000 акций ОАО «АКБА БАНК»;
4. право требования в размере 264 тысяч долларов США из невозвращённой части займа в размере 294 тысячи 900 долларов США, предоставленного в 2021 году ООО «Белглас».
1. 934 тысячи драмов, в качестве стоимости 267 акций ОАО «ЭЛЕКТРОМОНТАЖ», приобретённых в 2019 году;
2. 1 миллиард 227 миллионов 490 тысяч драмов, как расход, не обоснованный законными доходами Карапета Гулояна, имеющий незаконное происхождение, который в период 2007–2022 годов был передан добросовестному приобретателю либо не подлежит идентификации и конфискации;
3. 58 миллионов 120 тысяч драмов, как остаток незаконного дохода, являющийся суммой, образовавшейся в результате преобразования или использования имущества незаконного происхождения.
Тенденция сокращения сроков предварительного следствия, зафиксированная в последние годы, сохранилась и в 2025 году: более половины завершённых уголовных производств — 53,4%, были расследованы в срок до 2 месяцев, что превышает соответствующий показатель 2024 года на 11,3%.
По сравнению со средними показателями за последние 8 лет, доля ходатайств, поданных в суд о выборе содержания под стражей в качестве превентивной меры, в 2025 году снизилась на 2,5% по отношению к общему числу обвиняемых.
В 2025 году завершено на 3495 или на 9,2% больше уголовных производств, чем в 2024 году, в том числе с утверждённым обвинительным заключением в суд направлено на 2807 или на 23,8% больше уголовных производств:
По уголовным производствам, с даты запуска (5 декабря 2024 года) по 31 декабря 2025 года, на Единый счёт восстановленных средств и на Единый счёт налогоплательщика было выплачено в общей сложности 39 миллиардов 895 миллионов 845 тысяч драмов».