Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը կվերականգնվի 63 միլիոն դրամ արժեքով անշարժ գույքի նկատմամբ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
27/04/2026
Վարչական դատարանի՝ 2026 թվականի ապրիլի 7-ի վճռով, բավարարվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը: Վճռով անվավեր է ճանաչվել Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Չարենցի 4 պաշտպանական տուն հասցեում գտնվող՝ 1213,4 քմ մակերեսով շինության նկատմամբ «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական մարզատեխնիկական» հասարակական կազմակերպության անվամբ 2002 թվականի մայիսի 2-ին կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը: Անշարժ գույքի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 63 միլիոն 130 հազար դրամ է:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազությունը հայց էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ ընդդեմ Կադաստրի կոմիտեի, երրորդ անձ՝ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Չարենցի 4 պաշտպանական տուն հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը կվերականգնվի 1213,4 քմ մակերեսով անշարժ գույքի նկատմամբ:

The property rights of the Republic of Armenia will be restored to real estate worth AMD 63 million. The claim Prosecutor's Office's for the protection of state interests was granted
27/04/2026
By the decision of the Administrative Court of April 7, 2026, the claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office was granted. The decision invalidated the state registration of the property rights to the building with an area of ​​1213.4 square meters located at Charents 4 Defense House, Vayk community, Vayots Dzor Region, in the name of the "Defense Sports and Technical Center of the Republic of Armenia" public organization, carried out on May 2, 2002. The cadastral value of the real estate, approximated to the market value, is AMD 63 million 130 thousand.
It should be recalled that in parallel with the criminal proceedings initiated by the Investigative Committee, the Prosecutor General's Office filed a lawsuit with the Administrative Court against the Cadastre Committee, a third party, the Pan-Armenian patriotic non-governmental organization "DOSAAF of Armenia", demanding to invalidate the state registration of the right of ownership of the real estate located at 4 Charents Defense House, Vayk community, Vayots Dzor Region.
After the decision enters into legal force, the ownership of the Republic of Armenia will be restored to the real estate with an area of ​​1213.4 square meters.