Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը կվերականգնվի 63 միլիոն դրամ արժեքով անշարժ գույքի նկատմամբ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
27/04/2026
Վարչական դատարանի՝ 2026 թվականի ապրիլի 7-ի վճռով, բավարարվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը: Վճռով անվավեր է ճանաչվել Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Չարենցի 4 պաշտպանական տուն հասցեում գտնվող՝ 1213,4 քմ մակերեսով շինության նկատմամբ «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական մարզատեխնիկական» հասարակական կազմակերպության անվամբ 2002 թվականի մայիսի 2-ին կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը: Անշարժ գույքի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 63 միլիոն 130 հազար դրամ է:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազությունը հայց էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ ընդդեմ Կադաստրի կոմիտեի, երրորդ անձ՝ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Չարենցի 4 պաշտպանական տուն հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը կվերականգնվի 1213,4 քմ մակերեսով անշարժ գույքի նկատմամբ:

Право собственности Республики Армения на недвижимость стоимостью 63 миллиона драмов будет восстановлено. Удовлетворен очередной иск Прокуратуры о защите государственных интересов
27/04/2026
Решением административного суда от 7 апреля 2026 года был удовлетворен очередной иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры. Решением признана недействительной государственная регистрация права собственности на здание площадью 1213,4 кв. м, расположенное по адресу Дом обороны Чаренца 4 общины Вайк Вайоцдзорской области, на имя общественной организации «Спортивно-техническая оборона Республики Армения» от 2 мая 2002 года.
Напомним, что параллельно с уголовным производством, возбужденным в Следственном комитете, Генеральная прокуратура подала иск в административный суд против комитета кадастра, третьего лица-всеармянской патриотической общественной организации "ДОСААФ Армении", требуя признать недействительной государственную регистрацию права собственности на недвижимое имущество, находящееся по адресу Дом Обороны Чаренца 4 в общине Вайк Вайоцдзорской области.
После вступления решения в законную силу право собственности Республики Армения на недвижимое имущество площадью 1213,4 квадратных метра будет восстановлено.