Գլխավոր դատախազության Պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2026 թվականի հունվարի 23-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել «Սեյսմակայուն շինարարության և կառուցվածքների պահպանման հայկական գիտահետազոտական ինստիտուտ» ԲԲ ընկերության և «Ջերմուկ Ինթերնեյշնլ» ՍՊԸ-ի միջև 2008 թվականի դեկտեմբերի 27-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Դատարանի՝ 2026 թվականի ապրիլի 14-ի վճռով, հաստատվել է կողմերի հաշտության համաձայնությունը, որով Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվեն Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Աղայան փողոցի 7-րդ շենքի 51,9 քմ ընդհանուր մակերեսով թիվ 97 նկուղային տարածքը և 0,082262 հա մակերեսով հողամասը:

По мировому соглашению, заключенному в рамках защиты государственных интересов, Республике Армения будет возвращена недвижимость, расположенная в административном районе Кентрон города Еревана
25/04/2026
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры 23 января 2026 года подало иск в Антикоррупционный суд с требованием признать недействительным договор купли-продажи недвижимости, заключенный между компанией «Армянский научно-исследовательский институт сейсмостойкого строительства и охраны сооружений» и ООО «Джермук Интернешнл» от 27 декабря 2008 года, и применить последствия недействительности.
Решением суда от 14 апреля 2026 года было подтверждено мировое соглашение сторон, по которому Республике Армения будут возвращены подвальная территория № 97 общей площадью 51,9 кв. м здания на улице Агаяна, 7 в административном районе Кентрон города Еревана и земельный участок площадью 0,082262 га.