Երևան քաղաքի դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 6-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ ընդդեմ Կադաստրի կոմիտեի՝ Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտա 21/6 հասցեում գտնվող 0.01884 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2013 թվականի հունիսի 27-ին ֆիզիկական անձի անվամբ կատարված իրավունքի պետական գրանցումն անվավեր ճանաչելու պահանջով:
Հաշվի առնելով հայցատեսակի փոփոխության վերաբերյալ Դատարանի առաջարկը՝ Դատախազության կողմից 2025 թվականի փետրվարի 20-ին ներկայացվել է ճանաչման հայց՝ խնդրելով ոչ իրավաչափ ճանաչել այլևս իրավաբանական ուժ չունեցող միջամտող վարչական ակտը:
Վարչական դատարանը 2026 թվականի մարտի 23-ի վճռով բավարարել է Երևան քաղաքի դատախազության հայցը. ոչ իրավաչափ է ճանաչել հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:

On October 6, 2023, the Prosecutor's Office of Yerevan City filed a claim with the Administrative Court against the Cadastre Committee with a request to declare invalid the state registration of the right of an individual made on June 27, 2013 to a land plot with an area of 0.01884 ha located at 21/6 Baghramyan Avenue in Yerevan.
Taking into account the Court's proposal on changing the type of the claim, the Prosecutor's Office filed a recognition claim unlawful on February 20, 2025, requesting to declare the interfering administrative act, which no longer has legal force.
According to the ruling of March 23, 2026, the Administrative Court granted the claim of the Prosecutor's Office of Yerevan City it declared unlawful the state registration of the right of ownership of an individual to the land plot.