Երևան քաղաքի դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 6-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ ընդդեմ Կադաստրի կոմիտեի՝ Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտա 21/6 հասցեում գտնվող 0.01884 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2013 թվականի հունիսի 27-ին ֆիզիկական անձի անվամբ կատարված իրավունքի պետական գրանցումն անվավեր ճանաչելու պահանջով:
Հաշվի առնելով հայցատեսակի փոփոխության վերաբերյալ Դատարանի առաջարկը՝ Դատախազության կողմից 2025 թվականի փետրվարի 20-ին ներկայացվել է ճանաչման հայց՝ խնդրելով ոչ իրավաչափ ճանաչել այլևս իրավաբանական ուժ չունեցող միջամտող վարչական ակտը:
Վարչական դատարանը 2026 թվականի մարտի 23-ի վճռով բավարարել է Երևան քաղաքի դատախազության հայցը. ոչ իրավաչափ է ճանաչել հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:

Иск Прокуратуры города Еревана о защите государственных интересов удовлетворен
Прокуратура города Еревана 6 октября 2023 года подала иск в административный суд против комитета кадастра с требованием признать недействительной государственную регистрацию права, выданного 27 июня 2013 года на земельный участок площадью 0,01884 га, расположенный по адресу проспект Баграмяна 21/6 в Ереване, на имя физического лица.
Учитывая предложение суда об изменении вида иска, 20 февраля 2025 года Прокуратура подала иск о признании незаконным административного акта, который больше не имеет юридической силы.
Административный суд решением от 23 марта 2026 года удовлетворил иск Прокуратуры города Еревана. Государственная регистрация права собственности физического лица на земельный участок была признана недействительной.