Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 26 միլիոն 789 հազար դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
21/04/2026
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի ապրիլի 7-ին բավարարել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի օգոստոսի 9-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել Երևան քաղաքի Բագրատունյաց և Մասիսի փողոցներին հարող՝ 4935 քմ մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը: Նկատի ունենալով, որ առկա է նշված հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք՝ ֆիզիկական անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 26 միլիոն 789 հազար դրամ:

AMD 26 million 789 thousand will be confiscated in favor of the Republic of Armenia. The Prosecutor's Office's claim for the protection of state interests has been granted
21/04/2026
On April 7, 2026, the Anti-Corruption Court granted the claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office.
The Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office had requested the court to declare the sale and purchase agreement signed between the Mayor of Yerevan and an individual on August 9, 2005 invalid and to apply the consequences of invalidity.
Based on the decision the sale and purchase agreement for a land plot of 4935 square meters adjacent to Bagratunyats and Masis streets in Yerevan City was recognized invalid. Taking into account that it is impossible to return the above-mentioned land plot, as a consequence of the invalidity of the agreement, AMD 26 million 789 thousand will be confiscated from the individual in favor of the Republic of Armenia.