Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 26 միլիոն 789 հազար դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
21/04/2026
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի ապրիլի 7-ին բավարարել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի օգոստոսի 9-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել Երևան քաղաքի Բագրատունյաց և Մասիսի փողոցներին հարող՝ 4935 քմ մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը: Նկատի ունենալով, որ առկա է նշված հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք՝ ֆիզիկական անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 26 միլիոն 789 հազար դրամ:

В пользу Республики Армения будет взыскано около 26 миллионов 789 тысяч драмов. Очередной иск Прокуратуры о защите государственных интересов удовлетворен
21/04/2026
7 апреля 2026 года Антикоррупционный суд удовлетворил очередной иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры.
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры исковым заявлением потребовало от суда признать недействительным договор купли-продажи, заключенный между мэром Еревана и физическим лицом 9 августа 2005 года, и применить последствия недействительности.
Решением суда договор купли-продажи земельного участка площадью 4935 квадратных метров, прилегающего к улицам Багратуняц и Масиса в Ереване, признан недействительным. Учитывая, что существует невозможность возврата указанного земельного участка, в результате недействительности договора с физического лица в пользу Республики Армения будет взыскано 26 миллионов 789 тысяч драмов.