Դատախազությունը պահանջում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանից հօգուտ պետության բռնագանձել 12 անշարժ գույք, շուրջ 960 միլիոն դրամ
18/04/2026
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Մեղրի համայնքի նախկին ղեկավար, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 12 անշարժ գույք, որոնցից 3-ը գտնվում է Երևան քաղաքում, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի Ջրվեժ համայնքում, իսկ 8-ը՝ Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում.
• 10 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
• 957 միլիոն 64 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ.
• 18 միլիոն 316 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում Մխիթար Զաքարյանի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:

Прокуратура требует у бывшего депутата Национального Собрания Армении Мхитара Закаряна конфисковать в пользу государства 12 объектов недвижимости на сумму около 960 миллионов драмов
18/04/2026
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры представило в суд иск о взыскании в пользу Республики Армения с бывшего главы общины Мегри, бывшего депутата Национального Собрания РА Мхитара Закаряна и связанных с ним лиц:
• 12 объектов недвижимости, 3 из которых расположены в городе Ереване, 1- в общине Джрвеж Котайкской области и 8- в общине Мегри Сюникской области;
• 10 участий в юридических лицах;
• 957 миллионов 64 тысячи драмов в качестве остатка незаконного дохода;
• 18 миллионов 316 тысяч драмов, которые не обоснованы законными доходами Мхитара Закаряна, имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы и конфискованы.