Դատախազությունը պահանջում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանից հօգուտ պետության բռնագանձել 12 անշարժ գույք, շուրջ 960 միլիոն դրամ
18/04/2026
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Մեղրի համայնքի նախկին ղեկավար, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 12 անշարժ գույք, որոնցից 3-ը գտնվում է Երևան քաղաքում, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի Ջրվեժ համայնքում, իսկ 8-ը՝ Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում.
• 10 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
• 957 միլիոն 64 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ.
• 18 միլիոն 316 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում Մխիթար Զաքարյանի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:

The Anti-Corruption Court has accepted for proceeding the claim of the Prosecutor General's Office on the confiscation of property of illegal origin.
The Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office has submitted a request to the court to confiscate from the former Head of Meghri community, former Deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia, Mkhitar Zakaryan, and his affiliated persons in favor of the Republic of Armenia:
AMD 18 million 316 thousand amount of funds not supported by legitimate income of Mkhitar Zakaryan transferred to the bona fide purchaser or not possible to identify and confiscate.