Դատախազությունը պահանջում է հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելու և ղեկավարելու համար մեղադրվող Վրթանես Հակոբյանից հօգուտ պետության բռնագանձել 1 անշարժ, 4 շարժական գույք
18/04/2026
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Վրթանես Սիմոնի Հակոբյանից (մեղադրվում է հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելու և ղեկավարելու, հրազենի և ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության և հանցավոր կազմակեպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերի տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութեր իրացնելու համար) և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝

The Prosecutor's Office demands that 1 immovable and 4 movable properties confiscate in favor of the state from the accused of creating and leading a criminal organization, Vrtanes Hakobyan
18/04/2026
The Anti-Corruption Court has accepted into proceeding the lawsuit of the Prosecutor General's Office on the confiscation of property of illegal origin.
The Department for the Confiscation of Property of Illegal Origin of the Prosecutor General's Office has submitted a request to the court to confiscate from Vrtanes Hakobyan /father’s name: Simon/ (accused of creating and leading a criminal organization, illegal trafficking of firearms and ammunition, and the sale of various types of narcotic drugs and psychotropic substances in particularly large amounts by a criminal organization) and his affiliated persons in favor of the Republic of Armenia: