Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի նիստը 2028 թվականին կանցկացվի Հայաստանում
2028 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունում կանցկացվի Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի հերթական նիստը:
Այս որոշումը կայացվել է այսօր՝ Շանհայում ընթացող՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստի ընթացքում՝ Գործադիր կոմիտեի անդամների միաձայն որոշմամբ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Շանհայ քաղաքում մասնակցում է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստին, որի ընթացքում Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է ԴՄԱ վերապատրաստումների ենթահանձնաժողովի անդամ:
Հիշեցնենք, որ ԴՄԱ Գործադիր կոմիտեն ԴՄԱ-ի ղեկավար և վարչական մարմինն է, որը կազմված է Նախագահից, փոխնախագահներից և 20 դատախազ անդամներից, որոնք ներկայացնում են Ավստրիայի Հանրապետությունը, Կանադան, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունը, Շվեյցարիայի Համադաշնությունը, Ֆրանսիայի Հանրապետությունը, Քենիայի Հանրապետությունը, Ադրբեջանի Հանրապետությունը, Հունգարիան և այլն:
Հիշեցնենք, որ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստից բացի, Շանհայ քաղաքում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հանդիպել է ՉԺՀ Գերագույն ժողովրդական դատախազության գլխավոր դատախազ Յինգ Յոնգին, ինչպես նաև Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնային:

The next meeting of the Executive Committee of the International Assossiation of Prosecutors will take place in Armenia in 2028
15/04/2026
This decision was made today, during the 61st Meeting of the Executive Committee of the International Association of Prosecutors in Shanghai, by a unanimous decision of the members of the Executive Committee.
It is worth reminding that the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan is participating in the 61st Meeting of the Executive Committee of the International Association of Prosecutors in Shanghai, People's Republic of China, during which Anna Vardapetyan was elected as a member of the Training Subcommitte of the IAP.
The Executive Committee of the IAP is the governing and administrative body of IAP, consisting of the President, Vice-Presidents and 20 Prosecutor-Members representing the Republic of Austria, Canada, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, the Swiss Confederation, the French Republic, the Republic of Kenya, the Republic of Azerbaijan, Hungary, etc.
It should be recalled that in addition to the 61st Meeting of the Executive Committee of the International Association of Prosecutors (IAP), in Shanghai, the RA Prosecutor General Anna Vardapetyan met with Ying Yong, Prosecutor General of the Supreme People's Procuracy of the PRC, as well as Roel Dona, Secretary General of the International Association of Prosecutors.