Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի նիստը 2028 թվականին կանցկացվի Հայաստանում
2028 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունում կանցկացվի Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի հերթական նիստը:
Այս որոշումը կայացվել է այսօր՝ Շանհայում ընթացող՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստի ընթացքում՝ Գործադիր կոմիտեի անդամների միաձայն որոշմամբ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Շանհայ քաղաքում մասնակցում է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստին, որի ընթացքում Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է ԴՄԱ վերապատրաստումների ենթահանձնաժողովի անդամ:
Հիշեցնենք, որ ԴՄԱ Գործադիր կոմիտեն ԴՄԱ-ի ղեկավար և վարչական մարմինն է, որը կազմված է Նախագահից, փոխնախագահներից և 20 դատախազ անդամներից, որոնք ներկայացնում են Ավստրիայի Հանրապետությունը, Կանադան, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունը, Շվեյցարիայի Համադաշնությունը, Ֆրանսիայի Հանրապետությունը, Քենիայի Հանրապետությունը, Ադրբեջանի Հանրապետությունը, Հունգարիան և այլն:
Հիշեցնենք, որ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստից բացի, Շանհայ քաղաքում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հանդիպել է ՉԺՀ Գերագույն ժողովրդական դատախազության գլխավոր դատախազ Յինգ Յոնգին, ինչպես նաև Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնային:

Заседание Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров состоится в Армении в 2028 году
15/04/2026
В 2028 году в Республике Армения состоится очередное заседание Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров.
Это решение было принято сегодня на 61-м заседании Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров в Шанхае единогласным решением членов Исполнительного комитета.
Напомним, что генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян в городе Шанхай Китайской Народной Республики участвует в Международной ассоциации прокуроров Исполнительного комитета 61-й сессии, в ходе которой Анна Вардапетян была избрана членом подкомитета по переподготовке МАП.
Напомним, что Исполнительный комитет МАП является руководящим и административным органом МАП, состоящим из президента, вице-президентов и 20 прокуроров-членов, представляющих Австрийскую Республику, Канаду, Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии, Швейцарскую Конфедерацию, Французскую Республику, Республику Кения, Азербайджанскую Республику, Венгрию и т. д.
Напомним, что помимо 61-го заседания Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров (МАП), в городе Шанхай генеральный прокурор РА Анна Вардапетян встретилась с генеральным прокурором Верховной народной прокуратуры КНР Ин Юном, а также генеральным секретарем Международной ассоциации прокуроров Ройлом Дона.