Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի վերապատրաստումների ենթահանձնաժողովի անդամ. Շանհայում մեկնարկել է ԴՄԱ Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստը
14/04/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Շանհայ քաղաքում մեկնարկած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստի ընթացքում, Գործադիր կոմիտեի անդամների կողմից ընտրվել է ԴՄԱ վերապատրաստումների ենթահանձնաժողովի անդամ:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Սինգապուրի Հանրապետությունում կայացած՝ ԴՄԱ Գլխավոր ժողովում ընտրվել է ԴՄԱ գործադիր կոմիտեի անդամ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ԴՄԱ-ին անդամակցում է 1999 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ որպես Գործադիր կոմիտեի անդամ՝ 2025 թվականին առաջադրվել էր առաջին անգամ:
Ասոցիացիան հիմնադրվել է 1995 թվականին և նպատակ ունի աջակցել բոլոր դատախազներին՝ խթանելու իրավունքի գերակայությունը և ապահովելու մասնագիտական վարքագծի վերաբերյալ ԴՄԱ չափանիշների լիարժեք կիրառումը։
Հիշեցնենք, որ Շանհայ քաղաքում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է ՉԺՀ Գերագույն ժողովրդական դատախազության գլխավոր դատախազ Յինգ Յոնգին, ինչպես նաև Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնային:

Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan has been elected as a member of Training Subcommittee of the International Association of Prosecutors (IAP) during the 61st Meeting of the Executive Committee of IAP which was launched in Shanghai, People's Republic of China.
It should be reminded that on September 9, 2025, the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan was elected as a member of the IAP Executive Committee at the IAP General Assembly held in the Republic of Singapore.
The Executive Committee is the governing and administrative body of the IAP. It consists of the President, Vice Presidents, and 20 members.
The Prosecutor General's Office of Armenia has been a member of the IAP since January 1, 1999, but was nominated as a member of the Executive Committee in 2025 for the first time.
The Association was founded in 1995 and aims to support all prosecutors in promoting the rule of law and ensuring full compliance with IAP standards of professional conduct.
It should be reminded that a meeting is scheduled in Shanghai between the Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan and the Prosecutor General of the Supreme People's Procuratorate of China of the PRC, Ying Yong, and Secretary General of the International Association of Prosecutors, Roel Dona.