Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի վերապատրաստումների ենթահանձնաժողովի անդամ. Շանհայում մեկնարկել է ԴՄԱ Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստը
14/04/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Շանհայ քաղաքում մեկնարկած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստի ընթացքում, Գործադիր կոմիտեի անդամների կողմից ընտրվել է ԴՄԱ վերապատրաստումների ենթահանձնաժողովի անդամ:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Սինգապուրի Հանրապետությունում կայացած՝ ԴՄԱ Գլխավոր ժողովում ընտրվել է ԴՄԱ գործադիր կոմիտեի անդամ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ԴՄԱ-ին անդամակցում է 1999 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ որպես Գործադիր կոմիտեի անդամ՝ 2025 թվականին առաջադրվել էր առաջին անգամ:
Ասոցիացիան հիմնադրվել է 1995 թվականին և նպատակ ունի աջակցել բոլոր դատախազներին՝ խթանելու իրավունքի գերակայությունը և ապահովելու մասնագիտական վարքագծի վերաբերյալ ԴՄԱ չափանիշների լիարժեք կիրառումը։
Հիշեցնենք, որ Շանհայ քաղաքում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է ՉԺՀ Գերագույն ժողովրդական դատախազության գլխավոր դատախազ Յինգ Յոնգին, ինչպես նաև Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնային:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в ходе 61-го заседания Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров (МАП), стартовавшего сегодня в Шанхае Китайской Народной Республики, была избрана членами Исполнительного комитета членом подкомитета по переподготовке МАП.
Напомним, что 9 сентября 2025 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян была избрана членом Исполнительного комитета МАП на Генеральной Ассамблее МАП, состоявшейся в Республике Сингапур.
Исполнительный комитет является руководящим и административным органом МАП. В его состав входят президент, вице-президенты и 20 членов.
Генеральная прокуратура Армении является членом МАП с 1 января 1999 года, а в качестве члена Исполнительного комитета впервые была выдвинута в 2025 году.
Ассоциация была основана в 1995 году и направлена на поддержку всех прокуроров в продвижении верховенства закона и обеспечении полного соблюдения стандартов МАП в отношении профессионального поведения.
Напомним, что в городе Шанхай генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян встретилась с генеральным прокурором Верховной народной прокуратуры КНР Ин Юном, а также генеральным секретарем Международной ассоциации прокуроров Ройлом Дона.