Աննա Վարդապետյանը մեկնել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստին
11/04/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն՝ մասնակցելու Շանհայում կայանալիք՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստին:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Սինգապուրի Հանրապետությունում կայացած՝ ԴՄԱ Գլխավոր ժողովում ընտրվել է ԴՄԱ գործադիր կոմիտեի անդամ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ԴՄԱ-ին անդամակցում է 1999 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ որպես Գործադիր կոմիտեի անդամ՝ 2025 թվականին առաջադրվել էր առաջին անգամ:
Ասոցիացիան հիմնադրվել է 1995 թվականին և նպատակ ունի աջակցել բոլոր դատախազներին՝ խթանելու իրավունքի գերակայությունը և ապահովելու մասնագիտական վարքագծի վերաբերյալ ԴՄԱ չափանիշների լիարժեք կիրառումը։
Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստից բացի, Շանհայ քաղաքում նախատեսվում է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հանդիպումը ՉԺՀ Գերագույն ժողովրդական դատախազության գլխավոր դատախազ Յինգ Յոնգի, ինչպես նաև Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնայի հետ:

Анна Вардапетян отправилась в Китайскую Народную Республику для участия в 61-м заседании Исполнительного комитета Международной ассоциации Прокуроров
11/04/2026
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян отправилась с рабочим визитом в Китайскую Народную Республику для участия в 61-м заседании Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров (МАП), которое состоится в Шанхае. Напомним, что 9 сентября 2025 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян была избрана членом Исполнительного комитета НАП на Генеральной Ассамблее МАП, состоявшейся в Республике Сингапур.
Исполнительный комитет является руководящим и административным органом МАП. В его состав входят президент, вице-президенты и 20 членов.
Генеральная прокуратура Армении является членом МАП с 1 января 1999 года, а в качестве члена Исполнительного комитета впервые была выдвинута в 2025 году.
Ассоциация была основана в 1995 году и направлена на поддержку всех прокуроров в продвижении верховенства закона и обеспечении полного соблюдения стандартов МАП в отношении профессионального поведения.
Помимо 61-го заседания Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров (МАП), в городе Шанхай запланирована встреча генерального прокурора РА Анны Вардапетян с генеральным прокурором Верховной народной прокуратуры КНР Ин Юном, а также генеральным секретарем Международной ассоциации прокуроров Ройлом Дона.