Հօգուտ Դիլիջան համայնքի՝ կբռնագանձվի 2 միլիոն 970 հազար դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
07/04/2026
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հուլիսի 10-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքի՝ 1368 քմ մակերեսով հողամասի՝ 2008 թվականի օգոստոսի 18-ին տեղի ունեցած աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով:
Դատարանը 2026 թվականի մարտի 31-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը:
Նկատի ունենալով, որ առկա է հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք՝ վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հողամասը ձեռք բերող ֆիզիկական անձից հօգուտ Դիլիջան համայնքի՝ կբռնագանձվի 2 միլիոն 970 հազար դրամ (հողամասի գնահատված շուկայական արժեքը՝ ձեռքբերման պահի դրությամբ):

AMD 2 million 970 thousand will be confiscated in favor of Dilijan Community; the claim of the Prosecutor General’s Office for state interests protection was granted
07/04/2026
On July 10, 2025, the Prosecutor General's Office filed a claim with the Anti-Corruption Court against Dilijan community of Tavush Region, demanding to declare the auction connected with 1368 square meter land plot held on August 18, 2008 invalid and to apply the consequences of invalidity.
The court granted the claim of the Prosecutor General’s Office by its ruling of March 31, 2026.
Taking into account that it is impossible to return the land plot, as a consequence of the invalidity of the contract, after the judgment enters into legal force, AMD 2 million 970 thousand (the estimated market value of the land plot at the time of acquisition) will be confiscated in favor of the Dilijan community from the individual who acquired the land plot.