Հօգուտ Դիլիջան համայնքի՝ կբռնագանձվի 2 միլիոն 970 հազար դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
07/04/2026
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հուլիսի 10-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքի՝ 1368 քմ մակերեսով հողամասի՝ 2008 թվականի օգոստոսի 18-ին տեղի ունեցած աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով:
Դատարանը 2026 թվականի մարտի 31-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը:
Նկատի ունենալով, որ առկա է հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք՝ վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հողամասը ձեռք բերող ֆիզիկական անձից հօգուտ Դիլիջան համայնքի՝ կբռնագանձվի 2 միլիոն 970 հազար դրամ (հողամասի գնահատված շուկայական արժեքը՝ ձեռքբերման պահի դրությամբ):

В пользу общины Дилижан будет взыскано 2 миллиона 970 тысяч драмов. Удовлетворен очередной иск Прокуратуры по защите государственных интересов
07/04/2026
10 июля 2025 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против общины Дилижан Тавушской области с требованием признать аукцион, состоявшийся 18 августа 2008 года, недействительным и применить последствия недействительности.
Суд постановлением от 31 марта 2026 года удовлетворил иск Генеральной прокуратуры.
Учитывая, что существует невозможность возврата земельного участка, в результате недействительности договора после вступления решения в законную силу с физического лица, приобретающего земельный участок, в пользу общины Дилижан будет взыскано 2 миллиона 970 тысяч драмов (оценочная рыночная стоимость земельного участка на момент приобретения).